Grypa zniknęła przy koronawirusie? Niemal 70 proc. mniej przypadków

9 lutego 2021, 9:00
Wioleta Stolarska
Najnowszy artukuł na ten temat Koronawirus raport zakażeń 18.09.2021 (sobota)
Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy grypy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Okres inkubacji wynosi 1-4 dni. Więcej zdjęć (3)

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy grypy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Okres inkubacji wynosi 1-4 dni.

fot. Andriy Popov / 123rf.com

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy grypy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Okres inkubacji wynosi 1-4 dni.

fot. Andriy Popov / 123rf.com

24 071 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę odnotowano od 1 do 31 stycznia 2021 roku na Pomorzu. W tym samym okresie w 2020 roku było ich 75 772. Oznacza to, że liczba przypadków grypy spadła o niemal 70 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Takiego spadku infekcji nie było od lat. Z czego to wynika? Czy koronawirus przegonił grypę?Jednoczesne uderzenie wirusa grypy i koronawirusa SARS-CoV-2 - tego najbardziej obawiano się jesienią. Tymczasem statystyki pokazują, że grypa w tym sezonie nie odnotowała większej liczby przypadków. Według ostatnich danych liczba podejrzeń i zachorowań na grypę w styczniu 2021 r. spadła o niemal 70 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Czytaj też: Źle się czujesz? Wizytę lekarską zamów do domu

Od 1 do 30 stycznia odnotowano w sumie 24 071 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę:
  • 6584 u osób w wieku do 4 lat,
  • 3075 u osób w wieku 5-14 lat,
  • 11 807 u osób w wieku 15-64 lat,
  • 2605 u osób w wieku 65+.

Analogicznie w tym samym okresie w 2020 r. były 75 772 przypadki:
  • 21 671 u osób w wieku do 4 lat,
  • 14 555 u osób w wieku 5-14 lat,
  • 32 267 u osób w wieku 15-64 lat,
  • 7279 u osób w wieku 65+.

- W okresie od 23 do 31 stycznia 2021 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 37 776 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 10,9 na 100 tys. osób. Zgonów z powodu grypy nie odnotowano - informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.
Ostatni zgon z powodu grypy w Polsce odnotowano w maju 2020 r.

Z kolei od 1 do 30 stycznia 2021 r. odnotowano 21 070 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie pomorskim.

Koronawirus w Trójmieście: wszystkie informacjeKoronawirus przepędził grypę?Co miało wpływ na tak gwałtowny spadek zachorowań na grypę? Wiele osób przekonuje, że to pandemia koronawirusa. Lekarze ostrzegają jednak, że grypa może jeszcze przybrać na sile.

- Mamy mniej przypadków grypy i przypadków podejrzenia grypy w poradniach lekarzy POZ, aczkolwiek zwykle szczyt zachorowań przypada na koniec lutego i na marzec, więc jest jeszcze przed nami. Mogę przypuszczać, że mniejsza liczba zachorowań na grypę wynika z zastosowanych obostrzeń covidowych, w szczególności zdalnej pracy szkół, ale też noszenia maseczek, utrzymywania dystansu i zmniejszenia kontaktów międzyludzkich. Mniejsza liczba zachorowań na grypę dotyczy także innych państw - mówi Mikołaj Ruciński, dyrektor ds. Lecznictwa i Świadczeń Nadmorskiego Centrum Medycznego Sp. z o.o.
Czytaj też: Przeziębienie, grypa, COVID-19. Kiedy po teleporadę, a kiedy na wizytę do lekarza?

Przenoszona drogą kropelkowąGrypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy grypy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Okres inkubacji wynosi 1-4 dni.

Objawy grypy są podobne do wielu innych ostrych chorób infekcyjnych i są miejscowe (kaszel, ból gardła, katar) oraz nagłe, jak - wysoka gorączka powyżej 38 st. Celsjusza, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy, ból w klatce piersiowej. Choroba trwa, o ile nie dojdzie do powikłań, około 7 dni. Kaszel i złe samopoczucie mogą utrzymywać się ponad 2 tygodnie.

Lekarskie wizyty domowe w Trójmieście


Szczepionka na sezonJak informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, grypa jest bardzo zaraźliwa i co sezon wywołuje epidemie dotykające znaczną część społeczeństwa. Co sezon epidemiczny opracowywana jest nowa szczepionka przeciw grypie na podstawie szczepów wirusa krążących aktualnie na półkuli północnej. Szczepienia są zalecane osobom z grup ryzyka oraz grup zawodowych w sposób szczególny narażonych na kontakt z wirusem.

W Polsce dostępne są szczepionki inaktywowane zawierające cząstki wirusa grypy (typu "split") lub powierzchniowe białka wirusa grypy (typu "subunit") oraz żywa szczepionka donosowa.

Szczepienia przeciw grypie zapobiegają zachorowaniom u ok. 40-70 proc. szczepionych osób, w zależności od sezonu i grupy osób szczepionych. Zapewniają wysoką ochronę przed powikłaniami pogrypowymi. Szczepionki przeciw grypie mogą być podane każdemu już od 6. miesiąca życia (w zależności od składu szczepionki), o ile nie ma przeciwwskazań medycznych.
Czy zdarzyło ci się, że mimo objawów infekcji nie zgłaszałe(a)ś się do lekarza?
82%

tak, pomogły lekarstwa z apteki bez recepty i domowe sposoby

14%

przy drobnym przeziębieniu tak, ale kiedy pojawiła się gorączka, potrzebna była wizyta u lekarza

4%

zawsze podczas infekcji zgłaszam się po poradę lekarską

zakończona

łącznie głosów: 883

Opinie wybrane


wszystkie opinie (206)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.