Hospicjum Dutkiewicza walczy o przetrwanie. Trwa zbiórka

21 lipca 2020, 14:00
Wioleta Stolarska

250 tys. zł - tyle co miesiąc musi zebrać na bieżące potrzeby Fundacja Hospicyjna prowadząca Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Niestety ze względu na pandemię koronawirusa ośrodek znalazł się w trudnej sytuacji - wzrosły koszty środków ochrony osobistej, a przy braku tradycyjnych zbiórek fundusze znacząco zmalały. Dlatego uruchomiono serię zbiórek, które mają pomóc w zebraniu potrzebnych środków.- Z powodu pandemii, dużego wzrostu cen środków ochrony osobistej, znaczącego zwiększenia zapotrzebowania na te materiały, zmiany organizacji opieki oraz braku tradycyjnych zbiórek m.in. w hipermarketach czy na wydarzeniach sportowych w naszym budżecie pojawiła się ogromna dziura. W tej chwili każdego miesiąca musimy pozyskać 250 tys. złotych, czyli 30 proc. więcej niż przed pandemią - wyjaśnia dr Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej.
Opieka Hospicjum jest bezpłatna - obejmuje dorosłych u kresu życia oraz ciężko i nieuleczalnie chore dzieci. Fundacja prowadzi Hospicjum Dla Dzieci i Dorosłych w Gdańsku. Rocznie opiekuje się ponad 1000 pacjentów, w tym 34 w Hospicjum Domowym dla Dzieci.

- Lekarze, pielęgniarki, opiekunki, rehabilitanci, psycholodzy, dietetycy, duchowni, wspierani przez wolontariuszy odpowiadają na potrzeby podopiecznych. Opieka hospicyjna to również wsparcie rodzin pacjentów w trakcie trwania choroby i po ich śmierci. Na takim całościowym podejściu opiera się idea opieki hospicyjnej, którą każdego dnia realizujemy, kierując się potrzebami chorych. Oznacza to często przekraczanie kontraktu z NFZ. Oznacza to dobrą opiekę - podkreśla Janowicz.

Fundacje i ośrodki w Trójmieście


Zostań darczyńcą hospicjumWłaśnie dlatego fundacja uruchomiła serię zbiórek, które mają pomóc w zebraniu potrzebnych środków. Kilkanaście aukcji, w których można wylicytować treningi, spotkania, a także sportowe gadżety jest dostępnych na allegro.pl w ramach akcji pomocy Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku. Wśród gwiazd sportu, które zdecydowały się wesprzeć cel, znaleźli się m.in. trener Lechii Piotr Stokowiec, tyczkarka Ania Rogowska, trener siatkarzy Trefla Gdańsk Michał Winiarski.

Fundacja zachęca także do wystawiania własnych przedmiotów i spotkań na rzecz wsparcia Hospicjum Dutkiewicza. Można to zrobić, wchodząc na swoje konto na allegro.pl i wybrać cel: Wsparcie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku.

Na początku lipca ruszył też specjalny portal do szybkich wpłat.

- Tu z kolei wychodzimy naprzeciw tym, którzy lubią działać szybko, płacić z telefonu, kodem BLIK. Wchodząc na portal, można zasilić konto Fundacji i Hospicjum drobnymi lub większymi wpłatami, a wszystko trwa nie dłużej niż minutę - zachęcają przedstawiciele fundacji.

#MacarenadlaDutkiewiczaZ kolei na Facebooku można znaleźć wyzwanie o nazwie #MacarenadlaDutkiewicza - modny teraz challenge połączony ze zbiórką do wirtualnej puszki. Co trzeba zrobić? Ten, kto zatańczy macarenę, wrzuca do puszki 5 zł, kto nie zatańczy, wrzuca 10 zł, nominując jednocześnie kolejne osoby do tańca. Puszkę można zasilić tu.

- W okresie panującej pandemii musieliśmy zrezygnować z tradycyjnych zbiórek, eventów, które stanowiły dość znaczny dla nas zastrzyk gotówki. Ostatnie kilka miesięcy to tak naprawdę walka o możliwość pozyskania środków ochrony osobistej dla naszego całego zespołu, m.in. lekarzy, pielęgniarek, opiekunek, rehabilitantów, psychologów, którzy towarzyszą pacjentom na co dzień. Niestety dziura w naszym budżecie wciąż się powiększa. W związku z tym z okazji naszych urodzin postanowiłyśmy zaprosić innych do naszego challengu #MacarenadlaDutkiewicza na rzecz podopiecznych i pacjentów Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku. Zamiast kwiatków czy życzeń wrzućcie do naszych skarbonek grosza - zachęcają Justyna Ziętek i Bogna Filipowicz z Fundacji Hospicyjnej, twórczynie zbiórki i tanecznego wyzwania.
Czy wspierasz akcje charytatywne?
38%

tak, robię to regularnie

56%

tylko wtedy, kiedy coś szczególnie do mnie przemawia

6%

nigdy - nie widzę takiej potrzeby

zakończona

łącznie głosów: 452