Implanty dentystyczne - fakty i mity według eksperta, dr. n. med. Adama Ziemlewskiego z Impladent MDC

26 maja 2019 (artykuł sprzed 1 roku)

Wstydzą się uśmiechać, a nawet rozmawiać - kto stracił jeden lub kilka zębów rozumie, jak krępujący jest taki defekt oraz jak duży wpływ może mieć na nasze życie. Negatywne skutki wpływają nie tylko na nasze życie towarzyskie, ale też na nawyki żywieniowe czy wygląd. Implanty zębowe, tak jak naturalne zęby, stymulują szczękę i blokują utratę kości. Przez ekspertów uznawane są za optymalne rozwiązanie w przypadku utraty zębów. Rozmawiamy z dr. n. med. Adamem Ziemlewskim z Impladent MDC.Zdrowe, atrakcyjne zęby są ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia każdego z nas. Zęby mocowane na implantach wyglądają i są odczuwalne jak naturalne uzębienie, przez co sprawiają, że można jeść to, co się lubi, swobodnie się uśmiechać i wyraźniej mówić.

Czym są implanty zębów, jak wygląda zabieg i czy warto w niego zainwestować wyjaśnia dr n. med. Adam Ziemlewski z Impladent MDC.

Co to jest implant dentystyczny?

Implanty są to imitujące korzeń zęba śruby, które chirurg umieszcza w kości. Są one wykonane z biokompatybilnego materiału i stanowią stabilne oparcie dla mocowanych zębów: pojedynczych koron, mostów lub protez. Jedynie implanty umożliwiają prawidłowe gryzienie, ponieważ w sposób fizjologiczny przenoszą siłę nagryzu na kość, a nie na dziąsło. Taka stymulacja prowadzi do jej dobrego ukrwienia i zapobiega niepożądanym zanikom. Warto dodać, że prawidłowe odżywianie i rozdrabnianie pokarmu ma również niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i sylwetkę, poprzez wspomaganie trawienia i przyswajania pokarmu.

Jest pan uznanym w Polsce i Europie ekspertem w dziedzinie implantologii z ponad 20-letnim doświadczeniem. Warto zatem zapytać, czy zabiegi implantologiczne są bezpieczne?

Popularność zabiegów implantologicznych stale rośnie, ponieważ według wielu statystyk odsetek sukcesu klinicznego jest wysoki. W sytuacji, gdy warunki anatomiczne u pacjenta są dobre, wielu lekarzy jest w stanie bezpiecznie przeprowadzić podstawowe zabiegi. Dzięki nowinkom technologicznym takim jak nawigacja zabiegów przy użyciu szablonów i planowanie na podstawie trójwymiarowej tomografii ryzyko powikłań znacznie zmalało. W trudniejszych sytuacjach klinicznych oraz szczególnie w sytuacji ubytków tkanek, leczenie powinno być wykonywane przez lekarza specjalistę. Doświadczenie i profesjonalizm ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo pacjenta i unikanie powikłań. Dodam, że w Klinice Impladent wprowadziliśmy ponad 10 tys. wszczepów z 99-proc. sukcesem klinicznym.

Co zrobić w przypadku dużej rozległości zabiegu lub strachu pacjenta. Czy są to wciąż procedury do wykonania w gabinecie dentystycznym?

Większość drobnych zabiegów można wykonać w znieczuleniu miejscowym. Problem pojawia się, gdy nie ma kości, aby umocować implanty. Konieczne są wówczas procedury przeszczepów kości lub wszczepienie implantów zygomatycznych. My wykonujemy takie zabiegi na bloku operacyjnym w ramach szpitala jednego dnia, co daje komfort i bezpieczeństwo. Po zabiegu pacjent wypoczywa w jednoosobowej, wygodnej sali z pełnym monitoringiem czynności życiowych. Warto wiedzieć, że w XXI wieku są możliwości wykonania zarówno podstawowego leczenia stomatologicznego, jak również nawet najtrudniejszych zabiegów implantologicznych w znieczuleniu ogólnym, całkowicie eliminując niepotrzebny stres i ból.

Co pan sądzi o modnych "zębach wykonywanych w jeden dzień"?

Uważam, że wiedzę pacjent powinien czerpać nie z reklamy, tylko z rzetelnej konsultacji lekarskiej. Jest tu mowa o natychmiastowym obciążeniu implantów bezpośrednio po ich wprowadzeniu. Jeżeli umocowanie implantów jest stabilne, co mierzy się specjalnym urządzeniem, to można bezpiecznie wykonać w tym samym dniu tymczasową pracę protetyczną umocowaną na implantach. Bardzo pomocne dla nas jest posiadanie własnego laboratorium, gdzie jesteśmy w stanie w czasie kilku godzin za pomocą wysokiej klasy frezarek wyciąć estetyczne uzupełnienia protetyczne, w czasie gdy pacjent relaksuje się po zabiegu.

Jaka jest trwałość leczenia implantologicznego?

Prawidłowo umocowane wszczepy dentystyczne powinny służyć pacjentowi całe życie. Znaczący wpływ na tę trwałość ma dokładność łączników i konstrukcji dokręcanych do implantów. W naszej Klinice od wielu lat stosujemy indywidualne łączniki i struktury Atlantis wykonywane z indywidualnego projektu dla danego pacjenta w fabryce w Szwecji. Ich jakość i gwarancja jest znana w całej Europie. Potwierdzeniem jakości w Impladent MDC jest pisemna, wieczysta gwarancja na implanty.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Mogłeś jeszcze nie czytać