Internauci ratują Telefon Zaufania, minister oddaje go Rzecznikowi Praw Dziecka

18 stycznia 2022, 10:45
Wioleta Stolarska
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży jest całodobowy i bezpłatny. Pod numer 116 111 mogą dzwonić dzieci i młodzież, którzy chcą porozmawiać na każdy temat. Więcej zdjęć (1)

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży jest całodobowy i bezpłatny. Pod numer 116 111 mogą dzwonić dzieci i młodzież, którzy chcą porozmawiać na każdy temat.

fot. 123rf.com/belchonock

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży jest całodobowy i bezpłatny. Pod numer 116 111 mogą dzwonić dzieci i młodzież, którzy chcą porozmawiać na każdy temat.

fot. 123rf.com/belchonock

- Dziecięca psychiatria leży - w aż pięciu województwach nie było w 2020 r. choćby jednego dziennego oddziału psychiatrii dziecięcej - informuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która od wielu lat prowadzi Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111. W poniedziałek fundacja zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego o współfinansowanie linii przez rząd. Z kolei dziś wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że infolinia będzie działała przy Rzeczniku Praw Dziecka. Tymczasem od wczoraj internauci na dalsze utrzymanie linii zebrali ok. 850 tys. zł.Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zaapelowała w poniedziałek do premiera Mateusza Morawieckiego o współfinansowanie przez rząd Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111.

Przez 13 lat dzieci potrzebujące pomocy skontaktowały się z linią ponad 1,4 mln razy. 116 111 to linia, którą powołało w 2008 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach zobowiązań Polski wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej. Decyzją MSWiA i Urzędu ds. Komunikacji Elektronicznej prowadzenie tego telefonu powierzono Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Pod koniec ubiegłego roku fundacja dowiedziała się, że w roku 2022 r. nie może liczyć na wsparcie państwa.

Czytaj też: Kilka tysięcy telefonów miesięcznie. Jak działa telefon zaufania dla dzieci i młodzieży?

W poniedziałek uruchomiono internetową zbiórkę.

- Rocznie ponad 1200 dzieciaków próbuje odebrać sobie życie. To czworo dzieci dziennie. Dziecięca psychiatria leży - w aż pięciu województwach nie było w 2020 r. choćby jednego dziennego oddziału psychiatrii dziecięcej. W takich okolicznościach rząd PiS postanowił nie wspierać już finansowo Telefonu Zaufania prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę - na ten cel Fundacja nie dostanie już ani złotówki - czytamy w opisie zbiórki założonej w poniedziałek około 18 w serwisie zrzutka.pl.
Kilkanaście godzin od uruchomienia zbiórki wystarczyło, by zebrać ponad 800 tys. zł potrzebnych na dalsze funkcjonowanie Telefonu Zaufania 116 111.

Czytaj też: W gdańskich szkołach ostrzegają przed "Squid Game"

Ministerstwo Zdrowia przekaże Telefon Zaufania RPD?- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111, który prowadziła Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, będzie teraz działał przy Rzeczniku Praw Dziecka. Myślę, że to jest instytucja, która powinna się tym zajmować - powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - My, jako Ministerstwo Zdrowia, rekomendowaliśmy, żeby to jednak było w instytucji państwowej przy RPD, tak się stało po przetargu. Myślę, że to dobre miejsce, wielokrotnie o tym rozmawiałem z rzecznikiem praw dziecka - podkreślił.

Ogólnopolska, bezpłatna i anonimowa liniaLinia 116 111 jest ogólnopolska, bezpłatna i anonimowa. Z konsultantami można skontaktować się także za pośrednictwem strony www.116111.pl. Z telefonu mogą korzystać dzieci i młodzież potrzebujący pomocy. Konsultanci obsługujący telefon zaufania udzielają porad, a także - na mocy porozumienia z policją - reagują w sytuacji, gdy z rozmowy telefonicznej wynika, że życie lub zdrowie dziecka mogą być zagrożone.
Czy korzystałe(a)ś kiedyś z telefonu zaufania?
3%

tak, wielokrotnie

10%

tak, może jeden raz

8%

chciałe(a)m, ale nie miałe(a)m odwagi

79%

nie, ani razu

zakończona

łącznie głosów: 268

Opinie wybrane


wszystkie opinie (79)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.