Inwestycje, przeszczepy, innowacje w medycynie. 2019 rok w serwisie Zdrowie

27 grudnia 2019, 8:00
Ewa Palińska

Przewodnik po Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

Rok 2019 upłynął w Trójmieście pod znakiem inwestycji - przeniesiono porodówkę z ul. Klinicznej do Centrum Medycyny Nieinwazyjnej UCK, w Sopocie otwarto Centrum Geriatrii, wyremontowano też wiele oddziałów w trójmiejskich szpitalach. Zarówno prywatne jak i publiczne instytucje mocno zaangażowały się w profilaktykę, oferując mieszkańcom różnego rodzaju darmowe badania. Nasza redakcja podejmowała też liczne interwencje dotyczące poprawy warunków leczenia czy usprawnienia procedur. Oto nasze podsumowanie.InwestycjePrzenosiny szpitala położniczego z ul. Klinicznej do Centrum Medycyny Nieinwazyjnej UCK możemy śmiało uznać za moment historyczny - przy Klinicznej, na przestrzeni 100 lat, przyszło przecież na świat 250 tys. dzieci. Ważnym wydarzeniem było też otwarcie Centrum Opieki Geriatrycznej w Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie - jest to pierwsze tego typu miejsce na Pomorzu. Placówka pierwszych pacjentów przyjęła już w połowie listopada.

W mijającym roku otwarto bądź wyremontowano wiele oddziałów w trójmiejskich szpitalach, m.in. internę w Szpitalu im. św. Wincentego a Paulo w Gdyni oraz w Szpitalu im. św. Wojciecha i Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. W szpitalu na Zaspie wyremontowano też Chirurgię Ogólną oraz otwarto SOR dla dzieci.

Z kolei Uniwersyteckie Centrum Kliniczne uruchomiło Oddział Intensywnej Terapii, który obejmuje opieką najmłodszych pacjentów. To duża zmiana nie tylko dla podopiecznych placówki, ale i lekarzy, bo do tej pory dzieci ze specjalistycznych klinik UCK w momencie znacznego pogorszenia ich stanu, musiały być transportowane do innych szpitali. Przy największym szpitalu na Pomorzu otwarto też Ośrodek Badań Klinicznych Wczesnych Faz. To jedyny tego typu multidyscyplinarny ośrodek w Polsce, w którym badane są nowe leki przed wprowadzeniem ich do obiegu.

Pracownia Teleterapii UCK wzbogaciła się natomiast o dwa nowoczesne akceleratory, każdy z nich o wartości 10 mln. Urządzenia te pozwalają na wyjątkowo precyzyjne naświetlanie pacjentów onkologicznie chorych.

- Dzięki nim możliwe jest precyzyjne napromieniowanie obszaru guza i z maksymalną ochroną sąsiednich zdrowych tkanek - podkreślał prof. Rafał Dziadziuszko, koordynator pracowni.

TransplantologiaPod koniec lutego br. w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym otwarto Ośrodek Transplantacji Wątroby, w którym wykonano już pierwsze na Pomorzu przeszczepy tego narządu. Program transplantacji wątroby jest realizowany we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

UCK świętowało też dwutysięczny przeszczep nerki - pracownicy szpitala na taki wynik pracowali niemal 40 lat, obejmując na przestrzeni lat pozycję krajowego lidera w tej dziedzinie. Ten rok to również jubileusz 25-lecia pierwszego przeszczepu szpiku w Gdańsku oraz rocznica pierwszego przeszczepu płuc.

InnowacjeTrójmiejska medycyna nie stoi w miejscu, tylko sukcesywnie się rozwija. Na początku 2019 roku zespół Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca przeprowadził pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych na świecie zabiegów wszczepienia przedsionkowego regulatora przepływów serca. W kwalifikacji 11-letniej pacjentki do zabiegu, który odbył się 2 stycznia, brała udział międzynarodowa grupa ekspertów.

O wielkim szczęściu może mówić też 30-letnia pacjentka Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, u której zdiagnozowano zaawansowane stadium raka szyjki macicy. Dzięki nowatorskiej operacji, połączonej z przeszczepieniem jajników, kobieta po pięciu dniach wróciła do domu.

- Jest właściwie zdrowa. Uniknie radioterapii, a z przeszczepionymi jajnikami nie będzie musiała przyjmować hormonalnej terapii zastępczej, bo zachowa ich własną czynność. To znaczy, że nie przejdzie przedwczesnej menopauzy - tłumaczył nam tuż po operacji prof. dr hab. Jacek Sznurkowski, kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.
W tym samym szpitalu, na Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed, wykonano pierwszą na świecie operację wykorzystującą trójwymiarowy system nawigacji - przeprowadził ją gdański ortopeda, dr hab. Rafał Pankowski. Podczas zabiegu wykorzystano ARAI - to zaawansowana cyfrowa platforma chirurgiczna, łącząca wizualizację 3D i analizę danych anatomicznych dla poprawy wyników leczenia, skrócenia czasu operacji i zminimalizowania powikłań chirurgicznych.

Kryzys w Wojewódzkim Szpitalu PsychiatrycznymO trudnej codzienności Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku jego ówczesny dyrektor, Leszek Trojanowski, opowiedział nam już na początku br. - placówka była przepełniona, a braki kadrowe uniemożliwiały zapewnienie pacjentom należytej opieki. Dyrektor ostrzegał wówczas, że jeśli nie zostaną wprowadzone usprawnienia systemowe, sytuacja może okazać się tragiczna w skutkach.

Jego słowa niestety okazały się prorocze - kryzys się pogłębiał, w skutek czego na oddziałach doszło do nadużyć na tle seksualnym, w czerwcu 25-letni pacjent Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego usłyszał zarzut zgwałcenia 15-letniej dziewczyny, również pacjentki szpitala.

Zobacz wszystkie artykuły nt. kryzysu w szpitalu na Srebrzysku


1 sierpnia Leszek Trojanowski ogłosił, że rezygnuje ze stanowiska dyrektora i przechodzi na emeryturę. W listopadzie wypowiedzenia złożyli wszyscy czterej lekarze pracujący na Oddziale Dziecięco - Młodzieżowym. Niespełna miesiąc później, na szczęście, troje z nich zdecydowało się je wycofać.

Nasze interwencjeRedakcja Trojmiasto.pl regularnie podejmuje różnego rodzaju interwencje, nie tylko na prośbę pacjentów, ale również pracowników ochrony zdrowia. Jedną z najgłośniejszych spraw w mijającym roku było przetrzymywanie na oddziale szpitalnym zdrowej, trzymiesięcznej dziewczynki. Dzięki zaangażowaniu pracowników szpitala, a także interwencji Ministerstwa Zdrowia, już kilkanaście godzin po publikacji naszego artykułu gdański sąd wydał decyzję, na mocy której dziecko trafiło do rodziny zastępczej.

Na początku roku, na prośbę pacjentów, poruszyliśmy kwestię funkcjonowania punktów Nocnej Obsługi Chorych. Wyjaśnialiśmy, że pacjenci mają prawo do informacji na temat tego, jaki lekarz pracuje na dyżurze, ponieważ większość placówek nie chciała udzielać takich informacji. Opublikowaliśmy też list lekarza, który postanowił przedstawić własny punkt widzenia na temat świadczenia usług nocnej i świątecznej opieki medycznej.

Przygotowaliśmy przewodnik po Uniwersyteckim Centrum Klinicznym - największym i najnowocześniejszym szpitalu na Pomorzu, a że czytelnicy mieli liczne uwagi co do jego funkcjonowania, poprosiliśmy o udzielenie odpowiedzi na stawiane zarzuty Jakuba Kraszewskiego, dyrektora naczelnego UCK.

Nie unikaliśmy tematów kontrowersyjnych czy wręcz bulwersujących, jak chociażby historia jaką przeszła nasza czytelniczka podróżująca pociągiem z niepełnosprawnym dzieckiem czy przepełnione porodówki, przez co kobieta spodziewająca się narodzin dziecka musiała krążyć komunikacją miejską pomiędzy kilkoma szpitalami, aby wreszcie urodzić w Wejherowie.

Profilaktyka i szpital bez papierosaDziałania profilaktyczne to tematyka, która naszemu portalowi jest szczególnie bliska. W mijającym roku z radością podaliśmy informacje, że zarówno Gdańsk jak i Gdynia zdecydowały się dofinansować szczepienia przeciwko HPV.

Informowaliśmy też o wszelkiego rodzaju programach profilaktycznych i darmowych badaniach: cytologii, kolonoskopii, badaniach jąder, czy prostaty. Ogromne podziękowania kierujemy w stronę naszych partnerów, którzy zdecydowali się przygotować pakiety bezpłatnych badań specjalnie dla czytelników.

Regularnie informujemy też o darmowych szkoleniach z pierwszej pomocy - jest jeszcze możliwość zapisania się na kursy.

Warto wspomnieć o prozdrowotnych programach, jakie wdrożyło Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Dzięki inicjatywie prof. Jacka Jassema, kierownika Kliniki Onkologii i Radioterapii, UCK stał się pierwszym w Polsce szpitalem bez papierosa. Pacjenci kardiologiczny byli natomiast zachęcani do regularnych ćwiczeń fizycznych poprzez atrakcyjny pakiet bonusów, w którym znalazły się treningi nordic walking oraz jazdy konnej.