Izolacja dotyka przede wszystkim dzieci. Gdzie szukać pomocy?

17 marca 2021, 8:00
Piotr Kallalas
Pandemia radykalnie zmieniła tryb życia dzieci i młodzieży. Więcej zdjęć (1)

Pandemia radykalnie zmieniła tryb życia dzieci i młodzieży.

rf123/Antonio Guillem

Pandemia radykalnie zmieniła tryb życia dzieci i młodzieży.

rf123/Antonio Guillem

Troska o najbliższych, brak bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami czy uzależnienie od świata wirtualnego - to tylko część problemów, z jakimi w czasie epidemii zmagają się dzieci i młodzież. Zdaniem specjalistów zaburzenia zdrowia psychicznego związane z obecnym trybem życia będziemy obserwować jeszcze długo po ustaniu pandemii.Lockdowny zmieniły nasze przyzwyczajenia, a przede wszystkim doprowadziły do ograniczenia kontaktów społecznych, uderzając zwłaszcza w młodzież i dzieci, które dorastają w zupełnie nowej, zamkniętej rzeczywistości. Najmłodsi zmagają się z izolacją społeczną, a to zdaniem specjalistów wpływa na rozwój zaburzeń depresyjnych i lękowych.

- Im dłuższa izolacja, tym zaburzenia są większe. Następstwa są możliwe nawet 10 lat po zakończeniu izolacji - zaznacza dr n. med. Krzysztof Szwajca, psychiatra, psychoterapeuta, superwizor psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. - Jesteśmy w sytuacji bez precedensu. Poważna zmiana w stylu życia dotknęła 95 proc. populacji dzieci na świecie. Główna zmiana związana jest z zamknięciem szkoły i radykalnym ograniczeniem kontaktów twarzą w twarz. Grupa odniesienia, rówieśnicy są nam niezbędni do dobrego funkcjonowania.
Część dzieci chciałaby jak najszybciej wrócić do normalności i wznowić zarówno edukację w szkołach, jak i przede wszystkim spotkania z rówieśnikami. Natomiast niektórzy zamknęli się w swoich domach, a nawet pokojach, do tego stopnia, że już nie wyobrażają sobie funkcjonowania "na zewnątrz". Jest to szczególnie niebezpieczne w sytuacji braku wsparcia ze strony najbliższego otoczenia i rodziny. Obie te grupy zmagają się jednak z tym samym problemem, który najczęściej skutkuje godzinami spędzonymi przed monitorem bądź telefonem.

- Izolacja społeczna i zaburzone relacje rówieśnicze skutkują wprost zmianami w socjalizacji dzieci i młodzieży, coraz więcej dzieci przenosi relacje do świata online często z przypadkowymi ludźmi, część dzieci rezygnuje z relacji - odkładając je na potem, które nie wiadomo, kiedy nastąpi. Wiele godzin przed komputerem, bez ruchu utrudnia zdrowy rozwój - podkreśla Maria Bemben, psycholog z Centrum ENSO w Gdańsku.
Psychologowie są zgodni - zarówno rodzice, jak i pedagodzy muszą maksymalnie wykorzystać czas poświęcany dzieciom i młodzieży.

- Starajmy się aktywizować nasze dzieci do ruchu na świeżym powietrzu - ciągle jest to możliwe. Szukajmy rozwiązań, nie problemów. Rozmawiajmy, śmiejmy się, grajmy w gry i słuchajmy naszych dzieci. Zadbajmy też o siebie i własne relacje, dajmy sobie chwilę wytchnienia od pandemii, choćby w maseczce - podkreśla Maria Bemben.

Gdzie szukać pomocy w Trójmieście?W Trójmieście funkcjonuje szereg miejskich ośrodków, które udzielają pomocy i prowadzą poradnictwo z zakresu zdrowia psychicznego.

W Sopocie wsparciem psychologicznym dla dzieci i młodzieży, ale także rodziców i nauczycieli zajmuje się Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna przy ul. Władysława IV.

- Za pośrednictwem e-dziennika Sopot przekazał nauczycielom, rodzicom i uczniom kontakty do punktów pomocy psychologicznej. Jednocześnie nauczyciele - psychologowie, pedagodzy (w trybie zdalnym lub stacjonarnym np. w przypadku kl. I-III SP) wspomagają dzieci, młodzież i rodziców - informuje Anetta Konopacka z Urzędu Miasta Sopotu.
Dzieci i młodzież mogą skorzystać również ze specjalnej infolinii pod numerem 690 538 228, która jest organizowana przez Stowarzyszenie "Sopocki Dom". Warto podkreślić, że w mieście funkcjonuje również Poradnia na Starcie dla osób od 15 r.ż., niemających zatrudnienia.

Gdynia realizuje projekt "Wspieranie i rozwijanie"Dla dzieci i młodzieży z Gdyni przygotowano ofertę darmowego poradnictwa psychologicznego i konsultacji ze specjalistami w ramach projektu "Wspieranie i rozwijanie - WiR". Ponadto w mieście funkcjonuje kilka placówek oferujących wsparcie. Jest to np. Ośrodek profilaktyki, diagnozy i leczenia problemów dzieci i młodzieży oraz ich rodzin, który mieści się przy ul. Śmidowicza 49. Tu rejestracja odbywa się drogą telefoniczną, podczas której jest umawiana konsultacja kwalifikacyjna.

- Dodatkowo od 8 lutego młodzi gdynianie mogą także korzystać z pomocy w poradni psychologicznej dla dzieci i młodzieży prowadzonej przez ten sam podmiot, realizujący zadanie finansowane z budżetu gminy. Pomoc dla dzieci i młodzieży dostępna jest bezpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ - informuje Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gdyni.
W mieście działają także placówki udzielające świadczeń w obszarze zdrowia psychicznego w ramach ubezpieczenia w NFZ:

  • Poradnia Psychologiczna dla Dzieci przy ul. Wioślarskiej 12, nr tel. 58 727 29 17,
  • Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Traugutta 9, nr tel. 58 727 29 17.

Natomiast na Karwinach, Obłużu i w Cisowej przyjmują specjalne poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

- Zdrowie psychiczne to niezwykle ważny temat, zwłaszcza w dobie trwającej od długiego już czasu pandemii. Nie bagatelizujmy sygnałów świadczących o doświadczanym kryzysie i skontaktujmy się ze specjalistami. W Gdyni funkcjonują placówki, które oferują pełen wachlarz wsparcia. To nie tylko walka ze wspomnianym kryzysem psychicznym, ale także profilaktyka i terapia uzależnień czy działania związane z pomocą społeczną. Warto w tym trudnym czasie zadbać zarówno o siebie, jak i o naszych bliskich - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
W Gdyni działa też specjalny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży "Co u Ciebie?", który jest obsługiwany przez kadrę mającą doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Pomoc można uzyskać pod numerem telefonu: 585 00 88 85.

W Gdańsku stworzono projekt wsparcia higieny cyfrowejZ kolei w Gdańsku jednostką zaangażowaną w specjalistyczną pomoc jest Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży.

- W sprawie niepełnoletnich dzieci najpierw do ośrodka musi zgłosić się na konsultację psychologiczną rodzic - informuje Patryk Rosiński z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Udzielamy pomocy ambulatoryjnie i w sytuacjach ostrego kryzysu psychicznego następuje przekierowanie do szpitala lub oddziału dziennego. W ośrodku oferujemy pomoc psychoterapeutyczną, młodzież i dzieci mogą skorzystać z dwuletniej psychoterapii indywidualnej. Niestety na taką pomoc oczekuje się w kolejce, aż zwolni się miejsce. Jednak można również skorzystać z krótszej formy pomocy w celu uzyskania wsparcia w sytuacji kryzysu psychicznego dziecka lub trudności w rodzinie. Wówczas spotkania z psychologiem trwają od 4 do 12 miesięcy.
Należy dodać, że Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień realizuje projekt Poradni Zdrowego Życia, który bazuje na krótkiej interwencji terapeutycznej dla dzieci i nastolatków mających problemy z utrzymaniem higieny cyfrowej lub też eksperymentujących ze środkami psychoaktywnymi.

- Poradnia Zdrowego Życia to programy prowadzone przez dedykowanych specjalistów (w tym psychologów i psychoterapeutów), mających doświadczenie z zakresu profilaktyki lub terapii uzależnień. Pomoc uzyskuje zarówno dziecko, jak i rodzic, który ma możliwość skorzystania z bezpłatnych spotkań szkoleniowych wzmacniających kompetencje rodzicielskie. Programy są bezpłatne, maksymalny czas ich trwania wynosi 4 tygodnie - dodaje Patryk Rosiński.
Jak Twoje dziecko spędza czas wolny w trakcie pandemii?
47%

Przed komputerem, gra w gry i komunikuje się ze znajomymi

20%

W domu, ale staramy się ograniczać czas spędzony przed monitorem

17%

Próbujemy wspólnie organizować czas

16%

Z innymi rówieśnikami - nie ma szans na utrzymanie dziecka w domu

zakończona

łącznie głosów: 99

Opinie wybrane


wszystkie opinie (34)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.