Jak będzie wyglądała organizacja wesel?

29 maja 2020, 12:00
Wioleta Stolarska

Od 6 czerwca będzie można organizować wesela do 150 osób - to dobra wiadomość dla wielu par, które nie były pewne, czy ich uroczystość będzie mogła się odbyć. Informacje o tym, jak ma wyglądać wesele, budzą jednak wiele niejasności, obowiązywać będą bowiem wytyczne, których wciąż nie podano. Wiadomo na razie, że goście podczas zabawy nie będą musieli mieć maseczek.W czwartym etapie odmrażania gospodarki rząd pochylił się nad branżą ślubną. 6 czerwca zostaną zdjęte niektóre obostrzenia dotyczące branży weselnej. Oznacza to, że wiele uroczystości nie będzie musiało zostać odwołanych czy przełożonych.

Czytaj też: "Miał być ślub i wesele też". Koronawirus zmienia plany młodych par

Teraz jednak tysiące par i organizatorzy wesel czekają w napięciu na informacje, które wyjaśnią, jak zorganizować uroczystość.

- Te zgromadzenia bardzo proszę organizować z zachowaniem dystansu, aby ograniczyć ryzyko transmisji koronawirusa - zaapelował szef rządu.

Organizacja wesel w Trójmieście


Zabawa w czasach zarazyCo na razie wiadomo? Organizatorów uroczystości obowiązują wytyczne sanitarne, m.in. dotyczące liczby gości - imprezę można zorganizować na 150 osób. Nie poinformowano jednak, czy liczba ta obejmuje obsługę, najprawdopodobniej jednak tak nie będzie.

W przypadku uroczystości w kościele limit osób został zdjęty już od soboty, 30 maja. Tutaj osoby biorące udział w uroczystości muszą zasłaniać usta i nos. Ci sami goście, którzy będą obecni w kościele, nie będą musieli jednak nosić maseczki podczas wesela. Z kolei obowiązkowo maseczki będzie musiała nosić obsługa lokalu, w którym będzie odbywać się wesele czy inna uroczystość rodzinna.

Catering w Trójmieście


Rząd apeluje by w każdej sytuacji zachowywać dystans społeczny, również w lokalach gastronomicznych, a za takie można uznać sale weselne. Biorąc pod uwagę, że nie wszyscy goście są spokrewnieni, a już na pewno nie pochodzą z tego samego gospodarstwa domowego, trudno będzie utrzymać wymagany dystans podczas zabawy.

Jeśli w przypadku organizacji wesel utrzymane zostaną wytyczne dla lokali gastronomicznych również na sali weselnej, restauracji czy innym zajeździe zachowana, powinna zostać odpowiednia odległość między stolikami, czyli 2 metry. Wówczas goście siedzący przy osobnych stolikach muszą znajdować się w odległości 1,5 metra od siebie.

Sale okolicznościowe - zobacz oferty


Jak zapowiedział premier decyzje i zalecenia dotyczące organizacji takich wydarzeń podejmować będzie główny inspektor sanitarny, wojewódzki inspektor sanitarny we współpracy z wojewodą.
Czy odwołaliście lub przełożyliście wesele lub inną uroczystość ślubną ze względu na epidemię?
22%

tak, odwołaliśmy, jeszcze nie ustaliliśmy nowej daty

27%

przełożyliśmy na inny termin

41%

nie, na szczęście nie musimy tego robić

10%

jeszcze się wahamy

zakończona

łącznie głosów: 270