• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak dbać o dłonie podczas pandemii?

Joanna Puchala
10 grudnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Jesienią i zimą dłonie są narażone na negatywne działanie warunków atmosferycznych, zwłaszcza wiatru czy mrozu. W tym roku efekt przesuszonych dłoni może potęgować częste używanie preparatów do dezynfekcji, jeśli przy tym odpowiednio nie pielęgnujemy skóry. Jesienią i zimą dłonie są narażone na negatywne działanie warunków atmosferycznych, zwłaszcza wiatru czy mrozu. W tym roku efekt przesuszonych dłoni może potęgować częste używanie preparatów do dezynfekcji, jeśli przy tym odpowiednio nie pielęgnujemy skóry.

W czasie pandemii koronawirusa zaleca się częste mycie i dezynfekcję rąk. Nie powinniśmy jednak zapominać także o odpowiedniej pielęgnacji dłoni, bez której mogą stać się szorstkie, matowe lub popękane. Sytuacji nie poprawia aktualna pora roku. Mróz i wiatr nie sprzyjają poprawie kondycji skóry dłoni. Sprawdzamy, w jaki sposób o nią dbać.



Czy pielęgnujesz odpowiednio skórę dłoni?

- Stan epidemiczny zobowiązuje nas do pewnych czynności, mających zmniejszyć liczbę ogólnych zachorowań na koronawirusa. Najpowszechniejszą czynnością, do której nakłaniamy społeczeństwo, to dezynfekcja i mycie rąk. Zwiększona częstotliwość kontaktu z wodą czy środkami do dezynfekcji może przyczyniać się do nadmiernej suchości skóry dłoni, a w konsekwencji uszkodzenia naskórka. Może to doprowadzić do powstawania pęknięć, ran i zakażeń grzybiczych bądź bakteryjnych. By zapobiec takiej sytuacji, ważne jest odbudowanie uszkodzonej bariery lipidowej skóry przez regularne kremowanie dłoni - wyjaśnia Anna Harbino, kosmetolog, ekspert i wykładowca Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.

Przede wszystkim mycie rąk



Warto podkreślić, że żele antybakteryjne powinny być stosowane w momencie, kiedy nie mamy możliwości umycia rąk metodą tradycyjną za pomocą wody i mydła.

- Środki do dezynfekcji skutecznie zabijają zarazki, ale nie usuwają ich z powierzchni skóry, a częste ich stosowanie przyczynia się do przesuszenia dłoni. Regularne stosowanie preparatów na bazie alkoholu może więc przyczynić się do wielu problemów, dotyczących nie tylko przesuszania, ale także łuszczenia, a nawet pękania skóry naszych dłoni. Skóra posiada naturalną barierę ochronną w postaci płaszcza hydrolipidowego, który pełni funkcję muru obronnego przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych oraz zapobiega odparowywaniu wody z naskórka. Środki myjące usuwają czasowo płaszcz ochronny skóry, który odbudowuje się po czasie, ponieważ nasza skóra posiada umiejętność regeneracji. Jednak mycie dłoni w krótkich odstępach czasu wydłuża ten proces - wyjaśnia Joanna SadowskaeBeautyLab.

Drogerie w Trójmieście


Domowe czynności takie jak zmywanie czy sprzątanie warto wykonywać w gumowych rękawiczkach, które ochronią skórę przed szkodliwym działaniem detergentów.

- Przed założeniem rękawiczek warto nałożyć na dłonie krem, co będzie sprzyjało lepszemu wchłanianiu substancji aktywnych, a my zaoszczędzimy trochę czasu. Nie zapominajmy o wykonywaniu peelingu dłoni, dobrym rozwiązaniem jest też nakładanie grubszej warstwy kremu ochronnego oraz rękawiczek bawełnianych, np. na noc - doradza kosmetolog Alicja BernardYasumi Gdynia.
Żele antybakteryjne i płyny do dezynfekcji powinny być używane wtedy, kiedy nie mamy dostępu do ciepłej wody i mydła. Żele antybakteryjne i płyny do dezynfekcji powinny być używane wtedy, kiedy nie mamy dostępu do ciepłej wody i mydła.

Kremy do rąk



W przypadku problemów z nadmiernym przesuszaniem skóry dłoni warto sięgać po kremy nawilżające.

- Powinniśmy stosować kremy stanowiące okluzje, które stworzą barierę ochronną i zablokują parowanie wody z naszego naskórka. Warto poszukać kosmetyków, które będą miały w swoim składzie lipidy, czyli ceramidy i cholesterol, odbudowujące cement międzykomórkowy, emolienty o działaniu zmiękczającym i wygładzającym oraz humektanty wiążące wodę w warstwie rogowej, np. gliceryna - wyjaśnia Joanna Sadowska.
Wybierając krem do rąk, warto zwrócić uwagę na jego skład. Szczególnie warte uwagi są produkty zawierające m.in.: mocznik, aloes, glicerynę, lipidy, naturalne oleje z awokado, oliwy z oliwek, a także witaminy E oraz A.

- Oprócz stosowania kremów możemy zaopatrzyć się w rękawiczki bądź maski do dłoni, które zaaplikowane na noc będą w stanie wspomóc regenerację naszej skóry dłoni. Jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemem w warunkach domowych, zwróćmy się o pomoc do profesjonalistów. W gabinetach kosmetologicznych znajdziemy zabiegi takie jak parafina bądź SPA dla dłoni. Będą one doskonałym uzupełnieniem naszej domowej pielęgnacji dłoni - dodaje Anna Harbino.

Salony kosmetyczne w Trójmieście


Kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja, zwłaszcza nawilżanie kremami do rąk. Jeśli okazuje się to niewystarczające, można skorzystać z zabiegów kosmetycznych. Kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja, zwłaszcza nawilżanie kremami do rąk. Jeśli okazuje się to niewystarczające, można skorzystać z zabiegów kosmetycznych.

Zabiegi kosmetyczne



- Klienci w ostatnim czasie często zgłaszają się do naszego gabinetu z problemem nadmiernego wysuszenia skóry rąk. Dłonie posiadają niewiele gruczołów łojowych, stąd tak ważne jest, by nie zaniedbywać jej pielęgnacji - mówi Alicja Bernard.
Pielęgnację suchej skóry dłoni możemy również wspomagać zabiegami kosmetycznymi.

- Do zabiegów, które bardzo skutecznie pielęgnują skórę dłoni, zaliczamy zabieg parafinowy oraz oxybrazję połączoną z nawilżającą ampułką. Za pomocą tego zabiegu złuszczymy martwy naskórek, a składniki aktywne będą lepiej wchłaniane przez naszą skórę. Innymi, bardziej inwazyjnymi sposobami na walkę z suchością dłoni będzie mezoterapia igłowa i mikroigłowa z kwasem hialuronowym, który posiada silne właściwości wiążące wodę. Musimy jednak pamiętać, że nic nie zastąpi regularnego i dokładnego mycia rąk i to stanowi podstawę naszej higieny. Nie zapominajmy również o właściwym nawilżaniu - wyjaśnia Joanna Sadowska.
Niektóre zabiegi z parafiną oprócz nawilżenia mogą także być sposobem na relaks i poprawę krążenia.

- Najczęściej polecamy zabieg SilkyTouch, który jest luksusowym zabiegiem parafinowym na dłonie. Masaż wykonywany przy użyciu peelingu stymuluje krążenie, wygładza dłonie oraz przygotowuje je do dalszych etapów pielęgnacyjnych. Następnie nałożenie odpowiedniego serum lub ampułki oraz wykonanie kąpieli parafinowej, która powoduje że składniki aktywne zawarte w preparacie pielęgnacyjnym łatwiej będą migrowały w głębsze warstwy naskórka. Przy okazji, zabieg parafinowy na dłonie to bardzo dobra pielęgnacja paznokci, bowiem zapobiega ich rozdwajaniu się. Efektem po zabiegu jest wygładzenie i zregenerowanie dłoni, odżywienie, intensywne nawilżenie skóry, rozjaśnienie przebarwień, poprawa krążenia oraz dotlenienia tkanek - tłumaczy Alicja Bernard.
Innymi, chociaż rzadziej spotykanymi zabiegami są te z użyciem kwasu laktobionowego.

- Całoroczny peeling kwasem laktobionowym łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia, stany zapalne, a także wzmacnia barierę naskórkową i głęboko nawilża skórę. Dzięki licznym grupom -OH wiąże w skórze cząsteczki wody, przez co silnie nawilża, a ponadto tworzy film ochronny na skórze, wzmacniając barierę naskórkową. Jako jedyny może być stosowany przy atopowym zapaleniu skóry i jest zabiegiem bezpiecznym dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Jest bezpiecznym kwasem nowej generacji, można go stosować przez cały rok bez ryzyka powstania przebarwień - dodaje Alicja Bernard.

Miejsca

Opinie (7) 4 zablokowane

  • yyyy moze zacząc od diety (1)

    i wlasciwego natlenienia- czyli ruchu. TO juz 80%, a jak jestes niedozywiony i slaby to rece masz takie same i skore. Mi nic nie pęka, wystarczy zwykly krem z dużą iloscia tluszczu. CO wy ten alkohol w sklepie wcieracie 10min? przeciez to wierzchnia warstwa tylko.

    • 5 8

    • no jeśli TOBIE nic się nie dzieje z dłońmi, to znaczy, że problem nie istnieje

      • 0 0

  • Mam super rozwiązanie tego problemu

    Po prostu nie stwarzać problemu. Zero kremów, zero mydła (no, za wyjątkiem zmywania smarów), zero chemii, i skóra dłoni jest naturalna zdrowa i świeża. A jak się już raz wpanie w jakieś terapie kwasem laktobionowym, czy innymi wyzalazkami, no to trudno wtedy z powrotem o zdrowa skóre.

    • 7 4

  • (1)

    A co ma przepraszam tzw pandemia wspólnego z dłońmi?
    Myję jak zawsze, używam kremu jak zawsze. Przecież nie będę sobie szkodził i wylewał na ręcę substancji niewiadomego pochodzenia. Do mycia i pielęgnacji rąk słuzy mydło i krem

    • 16 0

    • I trzeba dodać że nie ma pandemii

      To majwiększe oszustwo cywilizacji

      • 6 6

  • Plandemii.

    • 10 4

  • Jesienią i zimą dłonie są narażone na negatywne działanie warunków atmosferycznych, zwłaszcza wiatru czy mrozu. Niesamowite!!! a moze wystarczy umyc rece razem z dlonia, nakremowac i zalozyc rekawiczki jak sie wychodzi na dwor

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

IV Gdańskie Dni Zdrowia

spotkanie, konferencja

Z psychodietetyczką przy herbacie

spotkanie

III Konferencja. Autyzm. Od diagnozy do samodzielności

konferencja

Najczęściej czytane