Jak po świętach wygląda obłożenie trójmiejskich oddziałów covidowych?

7 kwietnia 2021, 15:30
Piotr Kallalas
W szpitalu tymczasowym Amber Expo obecnie są zajęte 193 łóżka. Więcej zdjęć (2)

W szpitalu tymczasowym Amber Expo obecnie są zajęte 193 łóżka.

Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

W szpitalu tymczasowym Amber Expo obecnie są zajęte 193 łóżka.

Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

W ostatnich dniach obserwujemy spadek liczby nowych przypadków COVID-19 w naszym regionie. Wszystko wskazuje jednak na to, że na entuzjazm jest jeszcze za wcześnie. Sytuacja może być ciągle związana mniejszą liczbą testów zlecanych i wykonywanych w okresie świątecznym, a dodatkowo trójmiejskie oddziały covidowe cały czas zmagają się z dużym obłożeniem łóżek.Od kilku tygodni regularnie powiększa się szpital tymczasowy w halach Amber Expo w Gdańsku, który w tym momencie może pomieścić już 216 pacjentów - przypomnijmy, że w okresie przedświątecznym placówka obsługiwała 188 miejsc. Obecnie w tym segmentowym obiekcie kryzysowym przebywa już 193 chorych i jest to w tym momencie największy kompleks leczący pacjentów z COVID-19 w Trójmieście. Niestety na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej wszystkie łóżka, a jest ich 20, są zajęte. Z kolei w tożsamej placówce zorganizowanej w Sanatorium MSWiA w Sopocie leży 34 pacjentów.

Tymczasem w Szpitalu im. M Kopernika obłożenie sięgnęło 100 proc. - zajęte są wszystkie łóżka z puli 30 miejsc. Lepiej sytuacja wygląda na oddziale covidowym Szpitala św. Wojciecha, gdzie leży 15 pacjentów, a 10 stanowisk pozostaje wolnych.

Zapas posiada jeszcze także Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, gdzie dostępnych jest 30 na 90 łóżek. Pod respiratorami leży tu obecnie 9 osób.

Testy na koronawirusa na NFZ i płatne - Gdańsk, Gdynia, Sopot


W naszym regionie znajduje się łącznie 2260 łóżek dla pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19. Więcej zdjęć (2)

W naszym regionie znajduje się łącznie 2260 łóżek dla pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

W naszym regionie znajduje się łącznie 2260 łóżek dla pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Sytuacja na oddziałach Szpitali PomorskichW gdyńskim Szpitalu im. PCK w Redłowie są obecnie zajęte 43 łóżka z 45 dostępnych miejsc. Dodatkowo na covidowym Oddziale Intensywnej Terapii przebywa teraz 6 pacjentów, co oznacza, że pozostają jeszcze wolne dwa stanowiska.

W Gdyni wydzielony oddział covidowy funkcjonuje również w kompleksie Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej. Placówka może podjąć opiekę nad 62 pacjentami, a w tym momencie zajętych jest 55 miejsc, a także wszystkie - a więc cztery - stanowiska respiratorowe.

Czytaj też: Trzy punkty szczepień masowych powstaną w Gdańsku

Nieco lepiej prezentuje się stan w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, gdzie leży 186 pacjentów, co oznacza spadek o 8 względem statystyk z okresu przedświątecznego. Całościowa baza hospitalizacyjna w placówce liczy 234 miejsca. Tutaj, podobnie zresztą jak w Gdyni, zajętych jest 6 na 8 łóżek respiratorowych.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacjeW naszym regionie znajduje się łącznie 2260 łóżek dla pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19, z czego już 1686 miejsc jest zajętych. Z dostępnych danych wynika, że cały czas pozostaje bufor około 50 wolnych respiratorów.
W jakim gronie spędzałe(a)ś święta?
53%

sam(a) lub tylko z najbliższymi, z którymi mieszkam

28%

byłe(a)m u najbliższej rodziny (było nas do 5 osób)

13%

byłe(a)m u najbliższej rodziny (było więcej niż 5 osób)

6%

z wieloma osobami, z rodziną i znajomymi

zakończona

łącznie głosów: 676

Opinie wybrane


wszystkie opinie (52)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.