Jak poprawnie korzystać z sauny?

5 czerwca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Arnold Szymczewski

Jedni korzystają z niej dla zdrowia, inni przekonują, że ma zbawienny wpływ na ciało i urodę - sauna to znany od wieków zabieg fizjoterapeutyczny, który zyskuje coraz więcej zwolenników. Jednak co tak naprawdę dzieje się po wejściu do komory sauny i w jaki sposób poprawnie wykonać ten zabieg? Postanowiliśmy sprawdzić co należy robić, aby poprawnie korzystać z sauny i nie popełnić tzw. faux-pas.W Trójmieście jest co najmniej kilkanaście obiektów, w których możemy skorzystać z saun. Są to głównie siłownie, hotele i baseny. Choć do wyboru mamy wiele rodzajów saun - sucha, solna, mokra, parowa na podczerwień czy biosauna - to i tak najpopularniejsza niezmiennie pozostaje sauna sucha.

Sprawdź sauny w naszym katalogu firm

Nagość bez wstydu i minimum dwa ręcznikiW saunach średnia temperatura waha się w granicach 90 stopni, a wilgotność dochodzi do 30 procent, dlatego korzystanie z nich w stroju nie jest dobrym pomysłem. Rozgrzany materiał może poparzyć skórę oraz odbarwić się, dlatego w saunarium stroje kąpielowe powinniśmy zostawić w szafce i okryć się ręcznikiem. Ważną informacją jest również to, aby nie przychodzić do sauny głodnym lub za bardzo najedzonym.

Przed wejściem do sauny należy umyć się pod prysznicem i wytrzeć do sucha, nawet jeśli zrobiliśmy to wcześniej w domu. Biżuterię i wszystkie dodatki powinniśmy zostawić wcześniej w szafce. Do sauny wchodzimy oczywiście bez klapek. Ręcznik w saunie suchej rozkładamy tak, aby żadna część naszego ciała nie dotykała elementów drewnianych. Wyjątkiem jest sauna parowa, do której wchodzimy nago. Ręcznik zostawiamy wcześniej przed wejściem, a siedzisko spłukujemy wodą. Czas, który spędzamy w saunie, powinien wynosić od 5 do 15 min.

- W saunowaniu głównie chodzi o wypoczynek i czas na kolejne etapy, czyli nagrzewanie ciała oraz schładzanie. Zawsze należy patrzeć na swój organizm, np. na to jak reaguje na temperaturę w saunie. Nie należy robić nic na siłę - mówi Dorota Pogorzelska, kierownik Aqua Spa & Saunarium Reda.

Ciepły prysznic i zimny basenBardzo ważną zasadą jest to, aby po wyjściu z sauny spłukać pot pod prysznicem ciepłą wodą. Następnie powinniśmy udać się do basenu lub tzw. studni z zimną wodą. Ważne jest, aby ciało schładzać od nóg przez brzuch, aż po klatkę piersiową. Kąpiel w zimnej wodzie powinna trwać od dwóch do pięciu minut.

Odpoczynek na leżaku- Ostatnim etapem saunowania jest odpoczynek na leżaku. Tyle czasu ile spędziliśmy w saunie, tyle powinniśmy minimum poleżeć na leżaku. Jest to nieodzowny element całego cyklu saunowania, który pozwala organizmowi zregenerować się. Po wypoczynku organizm jest gotowy do powtórzenia całego cyklu saunowania. Aby sauna przyniosła nam zamierzone korzyści zaleca się wykonanie minimum trzech wejść do sauny - kończy Dorota Pogorzelska.

Saunowanie pozytywnie wpływa na organizmPodczas ogrzewania wysoka temperatura doprowadza do przegrzania ustroju, następuje przyspieszenie przemiany materii. Zabieg również usprawnia funkcjonowanie układu oddechowego - dochodzi do zwiększenia pojemności życiowej płuc, a także częstotliwości oddechów.

Warunki panujące w komorze oddziałują pozytywnie również na układ krwionośny. Zwiększa się częstotliwość akcji serca, obniża się ciśnienie rozkurczowe. Dla nas oznacza to lepszą wytrzymałość i sprawniejszy układ sercowo-naczyniowy.

- Pozytywnym aspektem korzystania z saun jest relaksacja fizyczna i psychiczna. W dzisiejszym świecie wiele osób jest przemęczonych i zestresowanych życiem codziennym. Korzystanie z sauny pomaga w rozluźnieniu napięć mięśniowych oraz poprawia kondycję psychiczną. Wysoka temperatura, połączona z naprzemiennym schładzaniem organizmu jest świetnym treningiem dla układu krążenia. Korzystanie z sauny wspomaga system odpornościowy oraz zwiększa przemianę materii - mówi Monika Gumlak z Aquapark Sopot.
Jak często korzystasz z sauny?
9%

więcej niż 2 razy w tygodniu

17%

2 razy w tygodniu

24%

może dwa razy w miesiącu

32%

może dwa razy do roku

11%

nigdy nie korzystałem(-am) z sauny

7%

nie mogę korzystać z sauny

zakończona

łącznie głosów: 862