Jak poradzić sobie ze zniszczonymi włosami?

10 września 2020, 8:00
Joanna Puchala
Wypadanie lub zła kondycja włosów mogą mieć wiele przyczyn. Więcej zdjęć (3)

Wypadanie lub zła kondycja włosów mogą mieć wiele przyczyn.

fot. 123rf.com/Andriy Popov

Wypadanie lub zła kondycja włosów mogą mieć wiele przyczyn.

fot. 123rf.com/Andriy Popov

Niewłaściwa pielęgnacja, odchudzanie, stres, nadmierna stylizacja włosów, choroby czy po prostu fizjologiczny proces starzenia włosów - to najczęstsze powody zniszczonych włosów czy chorób skóry. Jak właściwie o nie zadbać?- Przez złą pielęgnację, nadmierną stylizację, nieprawidłowo przeprowadzoną koloryzację czy dekoloryzację włosy niszczą się. Uszkodzenia włosa mogą wystąpić też na skutek przebytej choroby. Przede wszystkim należy podkreślić, że bazując jedynie na środkach powierzchniowych, nie jesteśmy w stanie wzmocnić i odbudować włosów - mówi mgr Claudia Musiał, wykładowca, ekspert Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
Do chorób, które powodują nadmierne wypadanie włosów czy osłabienie ich kondycji należą te o podłożu endokrynologicznym.

- Przyczyną są zaburzenia w wydzielaniu hormonów oraz przewlekłe choroby skóry. Zupełnie inny problem stanowi łysienie i osłabianie włosów będące wynikiem nieprzewidzianych wydarzeń lub sytuacji losowych. Na przykład jako efekt kuracji nowotworu za pomocą chemioterapii czy też jako uboczny skutek leczenia za pomocą naświetlań rentgenowskich - podkreśla Magdalena Gorszewska z Kliniki Gorszewska.
Innym powodem złej kondycji włosów może być stres.

- Stres, który jest jedną z podstawowych, niehormonalnych przyczyn wypadania włosów, to nie tylko stan naszego umysłu, ale konkretny, fizjologiczny wpływ na organizm. W efekcie długotrwałe lub bardzo silne zmartwienie czy nagła trauma mogą spowodować konkretne zmiany na skórze głowy i w efekcie doprowadzić do siwienia oraz wypadania włosów. Wpływ stresu na organizm jest niedoceniany, a może być naprawdę bardzo silny - dodaje Magdalena Gorszewska.
W przypadku niedoborów witamin, zwłaszcza w trakcie odchudzania, również może dojść do osłabienia kondycji włosów. Dzieje się tak dlatego, ponieważ włosy potrzebują diety bogatej w białko, witaminy (przede wszystkim A, E oraz z grupy B) oraz składników mineralnych.

- Jeżeli w organizmie nie ma wystarczającej ilości minerałów i witamin, które potrzebne są do budowy włosa, wtedy osłabia się ich struktura. Zaczynają wypadać, przerzedzają się, matowieją i tracą blask. Także koloryzacja bardzo osłabia strukturę włosów, prowadzi do wypadania, łamania, rozdwajania i nadmiernego wysuszenia włosów. Najlepiej do koloryzacji używać naturalne specyfiki, np. hennę - wyjaśnia Magdalena Gorszewska.
Czasami powody zniszczonych włosów mogą być wręcz prozaiczne. Należy do nich niewłaściwe osuszanie mokrych włosów ręcznikiem, które powoduje ich tarcie, a także niewłaściwe upięcia, które mogą obciążać cebulki włosów i powodować wypadanie lub łamliwość włosów.

- Ustalenie przyczyn osłabienia i zniszczenia włosów i ich eliminacja są priorytetowe. Każda kuracja powinna zostać dobrana indywidualnie do pacjenta w gabinecie trychologicznym, na podstawie wnikliwego wywiadu, zleconych przez specjalistę wykonanych badań krwi oraz za pomocą badania trichoskopowego z wykorzystaniem kamery, na powierzchni skóry głowy oraz na długości włosa - wyjaśnia Claudia Musiał.

Fryzjerzy w Trójmieście


Jak poprawić kondycję włosów?- W wielu przypadkach samo "odstresowanie się" może przynieść wyraźną poprawę. Skóra lepiej pracuje i regeneruje się, gdy jesteśmy spokojni, organizm produkuje znacznie mniej sebum, którego nadmiar także niekorzystnie wpływa na stan włosów. Ogólnie rzecz biorąc, relaks i spokój dobrze działają na organizm, także w przypadkach łysienia - zauważa Magdalena Gorszewska.
Istotną rolę w kondycji włosów odgrywa dieta, w której nie powinno zabraknąć surowych lub krótko gotowanych warzyw i owoców, nabiału, mięsa lub jaj oraz ryb. Nie powinno też w niej zabraknąć produktów zbożowych.

Oprócz odpowiednio zbilansowanej diety ważną rolę w pielęgnacji włosów odgrywa dostarczanie do organizmu wody. Więcej zdjęć (3)

Oprócz odpowiednio zbilansowanej diety ważną rolę w pielęgnacji włosów odgrywa dostarczanie do organizmu wody.

fot. 123rf.com/Antonio Guillem

Oprócz odpowiednio zbilansowanej diety ważną rolę w pielęgnacji włosów odgrywa dostarczanie do organizmu wody.

fot. 123rf.com/Antonio Guillem

- Trzeba z codziennego jadłospisu wykreślić żywność wysoko przetworzoną, potrawy smażone i produkty wędzone, które zawierają toksyny uszkadzające strukturę włosów i paznokci, Warto także ograniczyć mocną kawę i herbatę - "pożerają" witaminy, które są niezbędne w procesach przyswajania minerałów. Pomocne jest natomiast picie 1,5-2 litrów wody dziennie. W codziennej diecie nie może zabraknąć nabiału, chudego mięsa i wędlin, drobiu oraz jaj. To najbogatsze źródła pełnowartościowego białka. Bez niego organizm nie jest w stanie budować nowych włosów w miejsce tych, które wypadają. Białko zwierzęce zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, w tym te egzogenne, czyli takie, których organizm nie potrafi wytwarzać ani magazynować, dlatego trzeba je dostarczać każdego dnia - przekonuje Magdalena Gorszewska.
Oprócz tego warto zwrócić uwagę na zapotrzebowanie organizmu na cynk, miedź i krzem. W tym przypadku również możemy to dostarczać razem z pożywieniem, zwłaszcza w postaci orzechów, migdałów i pestek słonecznika.

- Suplementacja powinna przede wszystkim zawierać składniki przyczyniające się do usprawnienia procesów związanych z odbudową kondycji włosa. Zaliczamy do nich wyciągi roślinne, mikro- i makroelementy, jak również witaminy, takie jak z grupy B (w tym biotynę, kwas foliowy, kwas pantotenowy, niacynę, ryboflawinę, kwas para-aminobenzoesowy - PABA), witaminę C, witaminę D, witaminę E, cynk, żelazo, krzemionkę (np. wyciąg ze skrzypu), aminokwasy (np. L-cysteina), jak również kwasy Omega-3 i -6. Jednak należy pamiętać, że efekty widoczne będą dopiero po około trzech miesiącach regularnego stosowania. Ponadto istotnym jest, iż suplementy diety nie zastąpią prawidłowo zbilansowanej diety. Jednak dieta wzbogacona o odpowiednie składniki zdecydowanie przyczyni się do pożądanej poprawy kondycji włosów - dodaje Claudia Musiał.

Barber shopy w Trójmieście


W złej kondycji włosów pomocne może okazać się masowanie skóry głowy, wcierki, ostrożne szczotkowanie włosów, stosowanie wyłącznie luźnych upięć czy ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Warto także unikać stosowania bardzo gorącej wody. Więcej zdjęć (3)

W złej kondycji włosów pomocne może okazać się masowanie skóry głowy, wcierki, ostrożne szczotkowanie włosów, stosowanie wyłącznie luźnych upięć czy ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Warto także unikać stosowania bardzo gorącej wody.

fot. 123rf.com/Olena Kachmar

W złej kondycji włosów pomocne może okazać się masowanie skóry głowy, wcierki, ostrożne szczotkowanie włosów, stosowanie wyłącznie luźnych upięć czy ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Warto także unikać stosowania bardzo gorącej wody.

fot. 123rf.com/Olena Kachmar

Pielęgnacja- Pielęgnacja zniszczonych włosów wymaga ciągłego ich nawilżania, regeneracji oraz ograniczenia do minimum kontaktu skóry głowy i włosów z agresywnymi środkami chemicznymi. Oznacza to rzadsze stosowanie silnych środków myjących oraz rezygnację z farbowania chemicznego, którego alternatywą mogą być odżywiające włosy i skórę głowy naturalne sposoby farbowania barwnikami roślinnymi, takimi jak henna czy indygo. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji włosów, powinniśmy sięgać po produkty charakteryzujące się brakiem dodatku wysuszającego alkoholu, substancji zapachowych czy drażniących konserwantów. Pożądane składniki to wszelkie nawilżające oleje oraz łagodzące wyciągi roślinne, np. z aloesu. Przy zniszczonych włosach może pomóc także ich olejowanie, czyli nakładanie oleju na włosy około 30 minut przed ich myciem - doradza Magdalena Gorszewska.
Pomocne może okazać się masowanie skóry głowy, wcierki, ostrożne szczotkowanie włosów, stosowanie wyłącznie luźnych upięć czy ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Warto także unikać stosowania bardzo gorącej wody.

- Ponadto, mając na uwadze poprawę kondycji włosa, warto zainwestować w ręcznik z mikrofibry. Potraktowanie włosów lekką odżywką bez spłukiwania na koniec rytuału pielęgnacyjnego i pozostawienie włosów do samoistnego wyschnięcia byłoby najodpowiedniejsze - mówi Claudia Musiał.

Wizażyści i styliści


W przypadku pielęgnacji domowej warto skupić się na intensywnym odżywianiu włosa za pomocą odżywek i masek przeznaczonych dla włosów zniszczonych.

- Sprawdzonym składnikiem, na który powinniśmy zwracać uwagę, są hydrolizowane proteiny, które według badań utrzymują elastyczność włosów, zwiększają ich wytrzymałość, tworzą ochronny film na włosach, dzięki czemu również ułatwiają rozczesywanie. Kosmetyki do pielęgnacji zniszczonych włosów powinny zawierać takie składniki, jak: aloes, allantoina, ekstrakt z liści bambusa, olej konopny, olej ze słodkich migdałów, olej makadamia, olej arganowy. Ponadto sprawdzą się również preparaty zawierające keratynę, czyli naturalny budulec włosa, polimery filmotwórcze, czyli lekkie silikony, oraz humektanty, takie jak kwas hialuronowy. Idealnym uzupełnieniem prawidłowej diety, suplementacji i pielęgnacji domowej będą profesjonalne zabiegi trychologiczne, dobrane przez specjalistę do porowatości i struktury włosa - dodaje Claudia Musiał.
Skóra głowy potrzebuje systematycznego złuszczania i oczyszczania, aby funkcjonowała w odpowiedni sposób. Możemy robić peeling skóry głowy, najlepiej raz w tygodniu.

- Podobnie jak masaż skóry głowy poprawia krążenie krwi, przez co stymuluje włosy do wzrostu oraz zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu, zdecydowanie je wzmacniając. Wystarczy wymieszać cukier z szamponem w proporcji 2:1 i tą mieszanką masować głowę. Zamiast cukru można też użyć kawy, która dodatkowo przyspiesza porost włosów, ale dość trudno się wypłukuje, lub soli morskiej, ale ta nie jest wskazana w przypadku suchej skóry głowy i zniszczonych włosów - dodaje Magdalena Gorszewska.

Artykuły fryzjerskie i kosmetyczne


Warto także stosować odżywki do włosów przy każdym myciu.

- Dla odbudowania zniszczonych zabiegami kosmetycznymi włosów można sporządzić odżywkę, wykorzystując pół szklanki oliwy oraz garść rozdrobnionego łopianu. Po połączeniu składników pozostawiamy gotową papkę w ciemnym miejscu na trzy tygodnie. Po tym czasie warto nałożyć odżywkę na włosy raz w tygodniu, głowę owinąć ręcznikiem i pozostawić na około pół godziny, a następnie spłukać delikatnym szamponem. Ponadto odwar z łopianu wymieszany z szamponem dla dzieci świetnie nadaje się do codziennego mycia głowy - mówi Magdalena Gorszewska.
W warunkach gabinetowych możemy zdecydować się na wykonanie peelingu trychologicznego.

- Specjalista trycholog dobiera właściwy preparat do potrzeb skóry głowy. Peeling trychologiczny usuwa wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się na skórze, takie jak pot, sebum czy nadmiar zrogowaciałego naskórka, które tworzą warstwę keratynizacji, a także pozostałości preparatów do stylizacji włosów. Ponadto peeling zwiększa mikrokrążenie skóry głowy, odżywia mieszki włosowe. Prawidłowo przygotowana skóra głowy lepiej wchłania preparaty regeneracyjne czy też stymulujące wzrost włosów w formie ampułek czy lotionów przeznaczonych do pielęgnacji tej okolicy - wyjaśnia Claudia Musiał.
Częstym zabiegiem jest też mezoterapia skóry głowy osoczem bogatopłytkowym.

- Zabieg ten jest znany na całym świecie, a jego potwierdzone badaniami medycznymi efekty gwarantują rozwiązanie wielu problemów z pogarszającym się stanem włosów, jak i różnymi rodzajami łysienia wśród kobiet i mężczyzn. Trycholog jest też w stanie skierować na dalsze badania, jak i wskazać sprawdzonych specjalistów w przypadku osób z problemami gospodarki hormonalnej - mówi kosmetolog Anna Czubala z Prive Beauty & Hair. - W przypadku stylizacji włosów nasi styliści bardzo często spotykają się z życzeniami klientek, które nie są do spełnienia przy pierwszej wizycie. Bardzo często dana metamorfoza musi być rozłożona na przynajmniej kilka wizyt, pomiędzy którymi zalecana jest intensywna regeneracja odpowiednio dobranymi produktami. Przy pielęgnacji korzystamy z włoskich, ekologicznych marek, które mają niewiele składników.
Czy miałe(a)ś kiedykolwiek problemy ze złą kondycją włosów?
64%

tak, cały czas mam

21%

tak, mimo że odpowiednio o nie dbam

7%

tak, ale teraz są już w dobrej kondycji

3%

nie wiem, trudno ocenić

5%

nie, nie miałe(a)m z tym problemu

zakończona

łącznie głosów: 227