Jak przechowywać kosmetyki? Od tego zależy ich działanie

27 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Joanna Puchala
Na każdym opakowaniu informujemy klienta o prawidłowym przechowywaniu kosmetyku. Więcej zdjęć (6)

Na każdym opakowaniu informujemy klienta o prawidłowym przechowywaniu kosmetyku.

fot. 123rf.com/ lightfieldstudios

Na każdym opakowaniu informujemy klienta o prawidłowym przechowywaniu kosmetyku.

fot. 123rf.com/ lightfieldstudios

Niektóre kosmetyki wymagają specjalnych warunków przechowywania. Nie wiedząc o tym, nie tylko możemy nie odczuwać pożądanych efektów, ale i zaszkodzić swojej skórze. Dlatego wybierając kosmetyki warto zapoznać się z etykietą i świadomie postępować z zakupionym produktem.- Na każdym naszym opakowaniu informujemy klienta o prawidłowym przechowywaniu kosmetyku. Zamieszczona jest treść, że produkt po otwarciu powinien być szczelnie zamykany i przechowywany w suchym i chłodnym miejscu. W praktyce, czyli codziennym użytkowaniu kosmetyku, zapobiega to jego przyspieszonemu starzeniu się związanemu z działaniem światła - również słonecznego, ciepła i wilgoci. Te czynniki przyspieszają procesy utleniania naturalnych komponentów. Po otwarciu kosmetyk powinien być sukcesywnie zużywany - mówi Hanna Łopuchow z Laboratorium Farmaceutyczno-Kosmetycznego Femi.
Jedną z najważniejszych czynności w przypadku przechowywania kosmetyków jest zwracanie uwagi na informacje zamieszczone przez producenta.

- Często informacje o tym, że produkt ma być przechowywany w chłodnym i suchym miejscu, bez dostępu do światła, spowoduje, że jakość kosmetyków na pewno nie ulegnie zmianie. Na większości kosmetyków producent umieszcza otwarty słoiczek z numerkiem świadczącym  o czasie, w którym produktu możemy bezpiecznie używać - mówi Katarzyna Książek z Nati Gdynia.
Czytaj też: Skład kosmetyków. Czy zawsze jest dla nas bezpieczny?

W zależności od konsystencji, składników i przeznaczenia kosmetyki mają wskazania do różnych miejsc przechowywania. Więcej zdjęć (6)

W zależności od konsystencji, składników i przeznaczenia kosmetyki mają wskazania do różnych miejsc przechowywania.

fot. 123rf.com/Sharlotta Ulrikh

W zależności od konsystencji, składników i przeznaczenia kosmetyki mają wskazania do różnych miejsc przechowywania.

fot. 123rf.com/Sharlotta Ulrikh

Łazienka nie jest miejscem dla wszystkich kosmetykówNie wszystkie kosmetyki powinny znajdować się w łazience. Wśród tych, które najlepiej się tam odnajdą są te, z których korzystamy pod prysznicem.

- Tam powinniśmy znaleźć miejsce jedynie na balsamy, żele, produkty do mycia włosów i produkty do mycia twarzy. Warunki, które panują w łazience tym produktom nie będą przeszkadzać, jednak warto też pamiętać, aby np. do maski do włosów, peelingu do ciała, które często są w słoikach, nie dostawała się woda. Może to znacznie obniżyć jakość i trwałość produktów. Pamiętajmy, że woda w przypadku przedostania się do produktów gotowych bardzo obniża jakość - jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii, grzybów i pleśni, których gołym okiem nie widać. Warto jest więc wybierać produkty, których opakowania chronią przed dostępem wody, powietrza i światła - sugeruje Katarzyna Książek.
Produkty do pielęgnacji twarzy nie powinny znajdować się w łazience. Dotyczy to również kosmetyków kolorowych do makijażu. Znajdująca się w łazience wilgoć i zmienna temperatura negatywnie wpływają na ich trwałość.

Przechowywanie w lodówce- Na pielęgnację twarzy i makijaż najlepszym miejscem będzie sypialnia i toaletka. Oczywiście produktów nie kładziemy przy kaloryferze ani na nasłonecznionym parapecie. Dzięki temu przez długi czas nasze kosmetyki będą w świetnej formie. Żel pod oczy warto trzymać w lodówce, ze względu na zachowanie składników aktywnych, jak i dodatkowych właściwości chłodzących - pomoże to szybciej zniwelować obrzęki wokół oczu. Jeżeli chodzi o przechowywanie w lodówce, to pewnie większość z nas ma babcie, które praktycznie wszystkie kosmetyki na tzw. zapas trzymają w lodówce. Przechowywanie w warunkach chłodniczych nie zawsze idzie w parze z przedłużeniem ich jakości i terminu przydatności. Warto w lodówce trzymać lakiery do paznokci, perfumy i wszystkie produkty, które zawierają wysoką zawartość lotnych substancji. Dzięki niskiej temperaturze nie będą one tak szybko parować, a ich jakość na pewno nie ulegnie zmianie - wymienia Katarzyna Książek.
Jednym z przykładów kosmetyków, które wymagają odpowiedniego przechowywania są produkty marki Fridge, które - jak wskazuje nazwa marki - powinny być przechowywane w lodówce. Są to w pełni naturalne kosmetyki, określane mianem świeżych produktów. Nie zawierają alkoholu etylowego, sztucznych dodatków oraz konserwantów, dlatego należy przechowywać je w lodówce, dzięki temu utrzymują świeżość dłużej. Niska temperatura nie tylko sprzyja zachowaniu ich właściwości, ale pełni też funkcję chłodzącego kompresu. Większość z nich ma termin ważności około 2,5 miesiąca od daty produkcji.

- Kosmetyki Fridge trzeba trzymać w lodówce, żeby produkt był w niskiej temperaturze, nie tylko dla samej idei, ale głównie dlatego, że są to kosmetyki naturalne i świeże, pozbawione konserwantów. Jedynymi konserwantami, jakie stosujemy w kosmetykach są ekstrakt z grejpfruta i olejki eteryczne, np. lawenda, róża. Nałożenie chłodnego kremu dodatkowo sprawia, że skóra jest złagodzona i zdrenowana. Produkty mają na celu zapobieganie zmarszczkom. Mamy jeden produkt, na który mamy badania laboratoryjne, że spłyca zmarszczki do 35 proc. Wychodzimy z założenia, że do każdego rodzaju skóry możemy dobrać produkty, które odpowiednio nawilżą i odżywią skórę i opóźnią starzenie się skóry - mówi Magdalena Bańska, przedstawicielka marki Frige z BeClinic.
Jednym z przykładów kosmetyków, które wymagają odpowiedniego przechowywania są produkty marki Fridge, które jak wskazuje nazwa marki - powinny być przechowywane w lodówce. Więcej zdjęć (6)

Jednym z przykładów kosmetyków, które wymagają odpowiedniego przechowywania są produkty marki Fridge, które jak wskazuje nazwa marki - powinny być przechowywane w lodówce.

mat. prasowe

Jednym z przykładów kosmetyków, które wymagają odpowiedniego przechowywania są produkty marki Fridge, które jak wskazuje nazwa marki - powinny być przechowywane w lodówce.

mat. prasowe

Oprócz niektórych naturalnych kosmetyków warto w lodówce przechowywać również olejki.

- Są to zazwyczaj produkty tłoczone na zimno, więc podwyższona temperatura bądź za duża ilość światła nie jest wskazaniem do ich przechowywania, a trzymanie ich w lodówce na pewno im nie zaszkodzi. Produkty, które zawierają silikony i parabeny pod wpływem obniżonej temperatury tężeją, dlatego ich nie należy wkładać do lodówki, a jedynie kontrolować temperaturę i dostęp światła. Inna sprawa dotyczy produktów zawierających witaminy - na przykład witaminę C i retinol - tu śmiało wszystkie kremy można trzymać w najcieplejszym miejscu w lodówce, ponieważ obniżona temperatura będzie działała zabezpieczająco na nie. Zaś trzymanie ich w ciepłej łazience może spowodować ich rozpad i nagle krem, który powinien działać, nie będzie powodował żadnych efektów - dodaje Katarzyna Książek.
Wybierając kosmetyki, oprócz sposobu przechowywania, warto zwrócić uwagę na długość składu. Wbrew pozorom krótka lista składników świadczy o tym, że mamy do czynienia z komponentami w wysokim stężeniu, co przekłada się na korzystne działanie kremu.
Czy zwracasz uwagę na właściwe przechowywanie kosmetyków?
12%

tak, wiem, że to bardzo ważne

33%

staram się, chociaż nie zawsze mi to wychodzi

26%

raczej o tym nie pamiętam

23%

nawet nie wiedziałem o tym, że są różne sposoby ich przechowywania

6%

nie używam kosmetyków

zakończona

łącznie głosów: 168