Jak rozsądnie korzystać z medycyny estetycznej?

9 maja 2016 (artykuł sprzed 4 lat)

O to, jak rozsądnie korzystać z osiągnięć medycyny estetycznej, pyta Krzysztof Wołczacki w rozmowie z lek med. Izabelą Toporską-Łukaszuk z Centrum Medycznego Nowe Orłowo w Gdyni.Krzysztof Wołczacki: Mówi się coraz częściej i coraz bardziej otwarcie, że uroda ma znaczenie w życiu każdego z nas. Czy pani doktor zgadza się z taką obiegową opinią?

Lek med. Izabela Toporska-Łukaszuk: Na pewno lepiej jest, kiedy czujemy się atrakcyjni i pewni siebie, a o to łatwiej, kiedy dbamy zarówno o swoje zdrowie, dobre samopoczucie, jak i swój atrakcyjny wygląd.

Czy dziś łatwiej nam niż kiedyś wyglądać piękniej i młodziej?

Oczywiście tak, gdyż medycyna oferuje nam dzisiaj znacznie więcej niż kiedyś. Ale warunkiem jest, że robimy to w sposób świadomy, rozsądnie i w zgodzie z samym sobą. Nasze centrum jest laureatem nagrody "Twarz z głową", przyznawanej właśnie za to, że do potrzeb naszych pacjentów podchodzimy w sposób bardzo indywidualny i świadomy. Proponujemy im dostosowane do ich potrzeb kuracje estetyczne czy kosmetyczne i nigdy nie naruszamy ich indywidualnych potrzeb czy przekonań.

Czy zatem państwa pacjenci śmiało sięgają po nowinki z obszaru medycyny estetycznej?

To w dużej mierze kwestia indywidualna. Generalnie coraz więcej osób w Polsce przykłada ogromną wagę do dobrego samopoczucia i młodego wyglądu, tym samym coraz śmielej sięgają oni po zabiegi z obszaru medycyny estetycznej, w tym po nowinki. Również w naszym centrum z roku na rok rośnie grono osób zainteresowanych stałą opieką lekarza medycyny estetycznej.

Czy podejście dzisiejszych pacjentów różni się od tego sprzed kilku, kilkunastu lat, kiedy zabiegi te nie były jeszcze tak powszechne?

Z pewnością tak. Dzisiaj coraz więcej pacjentów podchodzi do tych zabiegów w sposób świadomy, bardzo hollistyczny, całościowy. Pacjenci bardziej niż kiedyś traktują swoje ciało całościowo, kompleksowo podchodzą do tematów związanych ze zdrowiem. Wiedzą już doskonale, że na młody wygląd składa się suma wielu czynników takich jak: dobra dieta, sen, ruch czy nawet odpowiednia fryzura. Tym samym w naszym centrum coraz częściej oczekuje się od lekarzy nie inwazyjnych zabiegów, ale długofalowych i dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta kuracji, dzięki którym pacjenci mogą zatrzymać zdrowy i piękny wygląd.

Czy pani zdaniem istnieje idealna metoda na taki młody wygląd?

Oczywiście nie. Ale można zbliżyć się do takiego ideału. Każdy ze specjalistów ma zapewne swoje typy, każdy z ekspertów swoje upodobania i zabiegi sprawdzone w swojej praktyce lekarskiej. Centrum Medycznym Nowe Orłowo podchodzimy do pacjenta bardzo indywidualnie bo to podstawa naszej filozofii pracy. To zdrowie, potrzeby naszych pacjentów, a także stopień ich gotowości na zmiany wpływają na to, jakie zabiegi im proponujemy. Pacjent musi czuć się dobrze ze zmianami, inaczej nie będzie z nich zadowolony. Współczesna medycyna, w tym medycyna estetyczna, ma naprawdę bardzo dużo do zaoferowania.

Dzisiaj w medycynie estetycznej, kosmetologii a nawet kosmetyce śmiało sięga się po zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialurionowego. Co sądzi pani o takich preparatach?

W Centrum Medycznym Nowe Orłowo wykonujemy je niemalże każdego dnia. Preparaty na bazie tego kwasu doskonale łączą się z innymi składnikami, tak by uzupełniały one swoje działanie. To zabiegi idealne dla przywrócenia objętości i poprawy owalu twarzy. Jednocześnie efektem tych zabiegów jest poprawa stanu skóry, jej gęstości, nawilżenia czy elastyczności. Zabiegi z użyciem kwasu hialurionowego stymulują skórę do produkcji kolagenu, która spada wraz z wiekiem pacjentów. Kwas ten jest nieoceniony w zabiegach mezoterapii igłowej.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę wykonując ten zabieg?

Przede wszystkim na to, by wykonywał go lekarz, w odpowiednich, sterylnych warunkach i przy użyciu dobrych jakościowo preparatów renomowanych firm. Proszę pamiętać, że podczas tego zabiegu wykonuje się nakłucia skóry i wprowadza do niej składniki, wszystko przebiegać musi więc zgodnie z zachowaniem reguł sztuki, w sposób świadomy i kontrolowany przez lekarza. Co ważne to zabieg, który wykonywać można przez cały rok i jest on odpowiedni dla pacjentów w każdym wieku. Skorzysta z niego zarówno mama jak i babcia czy wnuczka, gdyż popularność mezoterapii wśród osób w bardzo różnym wieku, wynika z tego, iż zabieg odpowiada na indywidualne potrzeby organizmu. Efekty widoczne są już po pierwszej wizycie, a sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Warto jednak powtórzyć go w serii, kontynuować zabiegi okresowo, gdyż takie podejście zapewni nam większą skuteczność i trwałość terapii.

Czy są jednak osoby, którym w sposób szczególny, poleciłaby pani zabiegi wolumetrii z użyciem kwasu hialuronowego?

Tak. Zdecydowanie poleciłabym je osobom, których rysy zmieniły się po przebytej chorobie lub wraz z upływem czasu. Modelowanie twarzy kwasem hialurionowym sprawdza się tam, gdzie nastąpiły duże ubytki w objętości różnych partii twarzy.

A co z, nadal chyba kontrowersyjnym, popularnie zwanym botoksem?

To rzeczywiście "legenda medycyny estetycznej". Toksyna botulinowa od dziesięcioleci wykorzystywana jest w medycynie i choć nadal budzi mieszane uczucia u naszych pacjentów, to muszę przyznać, że sięgają oni po nią już coraz śmielej i częściej niż kiedyś. Również większość lekarzy medycyny wykorzystuje te preparaty w swoich codziennych praktykach. Obecna jest nie tylko w medycynie estetycznej gdzie jest doskonałym reduktorem zmarszczek (zwłaszcza zmarszczek mimicznych) lecz także np. w leczeniu nadpotliwości.

Z jakich innych zabiegów mogą skorzystać pacjenci trafiający do CMNO w Gdyni?

W naszym centrum oferujemy szeroki wachlarz usług medycznych. Do dyspozycji naszych pacjentów pozostają lekarze takich specjalności, jak: medycyna estetyczna, ginekologia, ginekologia estetyczna, endokrynologia, radiologia, onkologia, czy fizjoterapia
Każdy z pacjentów trafiających do naszego centrum otoczony zostaje jednak opieką kompleksową, niezależnie od tego, z usług jakiego lekarza korzysta, konsultowany jest najczęściej interdyscyplinarnie przez wszystkich członków naszego zespołu, a bywa że i poza centrum, jeśli oczywiście zachodzi taka potrzeba. To, co wyróżnia nasze centrum od innych to również sprzęt medyczny. Jesteśmy jednym z nielicznych na Pomorzu ośrodków, które posiadają laser Monalisa Touch. To laser do zabiegów ginekologii estetycznej, na które zapotrzebowanie wzrosło w ostatnich latach w sposób bardzo znaczący.

Jak pani sądzi, skąd bierze się taki wzrost zainteresowania zabiegami ginekologii estetycznej?

Myślę, że tak jak w wypadku pozostałych zabiegów medycyny estetycznej, wynika to ze wzrostu świadomości. Dodatkowo zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej nie tylko poprawiają wygląd, ale przede wszystkim poprawiają funkcjonalność. Do Nowego Orłowa zgłaszają się kobiety po porodach naturalnych, które zauważają u siebie spadek satysfakcji seksualnej, jak również pacjentki z dolegliwościami związanymi z pomenopauzalną atrofią narządów moczowo-płciowych. Kolejną grupę pacjentek stanowią panie po leczeniu onkologicznym, które nie mogą stosować leczenia hormonalnego. Aktualnie duży odsetek pacjentek zgłasza się z problemami nietrzymania moczu. Wiele z opisanych dolegliwości można leczyć z zastosowaniem zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej. Wykorzystujemy tu np.laser Mona Lisa Touch - jedyny laser z udowodnioną skutecznością w randomizowanych badaniach naukowych. Same zabiegi są praktycznie nieinwazyjne i oceniane przez pacjentki jako niebolesne. Odpowiednia kwalifikacja do zabiegu jest bardzo istotna. Zabieg oczywiście nie może być wykonywany w trakcie infekcji.

A co z tak powszechnym problemem, jak rozstępy po przebytej ciąży?

To rzeczywiście bardzo poważny problem wielu kobiet. Na szczęście zabiegi z użyciem lasera Monalisa Touch wykonane w seriach (około 5 zabiegów) przynoszą bardzo dobre rezultaty.

Na koniec zapytam jeszcze, jak pani zdaniem rozpoznać dobrą klinikę medyczną, dobrego lekarza?

Moim zdaniem dobry lekarz powinien patrzeć na pacjenta w sposób całościowy. Powinien znać swoich pacjentów, ich problemy i ich oczekiwania. Powinien też wiedzieć, na jakie zmiany w swoim życiu są oni gotowi, a także pamiętać, by proponować im zabiegi zgodne z ich filozofią życiową, ich światopoglądem. Co ważne, powinien też mieć swoje zdanie i nie ulegać żadnej presji. Myślę, że centrum, w którym pracownicy kierują się takimi zasadami, to centrum, które wybrałabym jako pacjent. Takie centrum staramy się budować każdego dnia w Odłowie.

Nowe Orłowo Centrum Medyczne
al. Zwycięstwa 245/8 zobacz na mapie Gdyni (w Tritum Business Park)
81-525 Gdynia
telefon: 731-505-055
e-mail: rejestracja@cmno.pl
Facebook

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł