• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak walczyć z trądzikiem u dorosłych?

Monika Bielkiewicz
23 lutego 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Trądzik, nieważne czy młodzieńczy czy dorosły nie znosi dwóch rzeczy: promieni UV oraz wyciskania zmian i krostek. Trądzik, nieważne czy młodzieńczy czy dorosły nie znosi dwóch rzeczy: promieni UV oraz wyciskania zmian i krostek.

Nie jesteś już nastolatką, a wciąż zmagasz się z trądzikiem? Nic dziwnego, to najczęściej występująca choroba skóry na świecie. Niestety, coraz częściej dotyczy osób po 30. roku życia. Zwykle całkowite wyleczenie trądziku u dorosłych jest długotrwałą terapią, ale można się z nim pożegnać na zawsze.



Trądzik pospolity (z ang. acne vulgaris) jest kojarzony najczęściej z okresem dojrzewania. Dlaczego zmagamy się z tym problemem pomimo starszego wieku? I czy można z nim skutecznie walczyć? Tak, jednak warunkiem sukcesu jest przestrzeganie zasad i pomoc fachowca - dermatologa.

Skóra na celowniku



Za główną przyczynę trądziku u dorosłcyh do tej pory uznawano zmiany hormonalne, ale to nie jedyny powód.

- Powodów pojawienia się trądziku u osób dorosłych może być wiele - najczęściej są to zaburzenia hormonalne, ale również stres, niezdrowy tryb życia, niewłaściwa dieta oraz czynniki genetyczne - wymienia dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog Clinica Cosmetologica.
U dorosłych trądzik objawia się pojedynczymi zmianami na skórze - krosty są umiejscowione dość głęboko, nie da się ich wycisnąć, a przy tym są bolesne w dotyku. Dodatkowo trądzik osób dorosłych w przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego przebiega powoli i zwykle występuje z łagodną lub średnio nasiloną intensywnością. Jego najczęstsza postać to zmiany zlokalizowane na brodzie, linii żuchwy i na szyi (to tzw. strefa U) - w odróżnieniu od trądziku młodzieńczego gdzie zmiany pojawiają się głównie w tzw. strefie T (czoło, nos, broda).

Aż 50% kobiet powyżej 25. roku życia ma problemy z niedoskonałościami skórnymi
Dermatolog dr Ewa Chlebus wyjaśnia, że zmiany trądzikowe pojawiają się również bardzo często po odstawieniu hormonalnej terapii antykoncepcyjnej, średnio w ciągu pierwszych sześciu miesięcy. Choroba rozwija się wówczas lawinowo - co miesiąc zmian na twarzy jest więcej. U niektórych osób po 25. roku życia cera tłusta, trądzikowa zmienia się we wrażliwą - mamy później do czynienia z trądzikiem kosmetycznym, czyli wywołanym między innymi przez zbyt agresywne środki myjące. Powodują one uszkodzenie bariery lipidowej - a gdy ta staje się nieszczelna, jest znacznie bardziej podatna na podrażnienia i uczulenia. Do pojawienia się zmian przyczyniają się również źle dobrane kosmetyki do makijażu - to głównie mocno kryjące podkłady i korektory, które blokują ujścia gruczołów łojowych.

- Osobom, które zaczęły obserwować u siebie takie zmiany, zalecam jak najszybszą konsultację z dermatologiem - radzi dr n. med. Igor Michajłowski. - W takiej sytuacji potrzebna jest szybka i trafna diagnostyka - niektórzy pacjenci mylą trądzik pospolity z trądzikiem różowatym, który pojawia się właśnie wyłącznie wśród osób dorosłych. Doświadczony dermatolog jest w stanie rozpoznać te dwie choroby gołym okiem. Szybka diagnostyka to szybkie wdrożenie leczenia, które zapobiegnie postępowaniu trądziku. Najważniejsze, że trądzik u osób dorosłych można skutecznie leczyć - przekonuje ekspert.

Pielęgnacja z głową



Postępowanie w przypadku walki z trądzikiem u dorosłych zależy od stopnia nasilenia zmian skórnych i ich historii, powinno być zawsze dobierane dopiero po wywiadzie z lekarzem dermatologiem. Do metod leczenia zaliczyć możemy: miejscowe stosowanie retinoidów oraz doustne leczenie izotretoiną i antybiotykami.

- W zależności od nasilenia objawów oraz reakcji na stosowane preparaty, można wdrożyć zarówno leki stosowane miejscowo, od nich najczęściej zaczyna się kurację lub leki ogólnoustrojowe - mówi dr n. med. Igor Michajłowski.
Warto wiedzieć, że terapia przeciwtrądzikowa nie działa po pierwszym zastosowaniu, należy się zatem uzbroić w cierpliwość. W zależności od osoby i od rodzaju trądziku, znaczne polepszenie pojawia się na ogół po czterech do sześciu tygodni.

- Wspomagająco w walce z trądzikiem wieku dorosłego, ale też w celu zniwelowania przebarwień i blizn dermatolog może zalecić wykonanie zabiegów kosmetologicznych - mówi Natalia Munda, kosmetolog z Clinica Cosmetologica. - Najczęściej są to zabiegi oczyszczające oraz peelingi kwasowe. Odpowiednio dobrany peeling może skutecznie oczyścić skórę, uregulować wydzielanie sebum, a także zniwelować blizny i przebarwienia. Trzeba jednak pamiętać, że zabiegów nie stosuje się w przypadku aktywnych zmian zapalnych - dodaje ekspertka.
  • Eco krem na dzień o działaniu matującym, z organiczną szarotką, redukujący niedoskonałości, Lirene 26,99 zł
  • Kremowa kuracja antytrądzikowa z kwasem salicylowym, Bandi 39 zł
  • Krem przeciw zaskórnikom COMEDO ACNE, Pharmaceris 34,40 zł
  • Skoncentrowana ampułka antytrądzikowa, Bandi 45 zł
  • Krem ochronny SPF50+ Medi Acne Protect dla skóry trądzikowej, mieszanej  tłustej, Pharmaceris S  40 zł
  • Krem z retinolem na trądzik wieku dorosłego na noc, Pharmaceris T 52,90 zł
  • Olejek z drzewa herbacianego do stosowania na dzień, The Body Shop 69,90 zł
  • Krem Normaderm Phytosolution o podwójnym działaniu -  redukuje niedoskonałości oraz nawilża i regeneruje skórę, VICHY 94,99 zł
  • Prebiotyczny krem normalizujący z awokado i kiwi, Bielenda 19,99 zł
  • Emulsja Triacneal EXPERT na uporczywe niedoskonałości i ślady potrądzikowe, Avene 57,90 zł
  • Koncentrat Cleanance na niedoskonałości, Avene ok. 73 zł

Czysto znaczy zdrowo



Przestrzegany i zalecony przez dermatologa program leczenia to tylko połowa sukcesu w walce o zdrową i czystą skórę. Niezwykle ważna jest również jej właściwa pielęgnacja. Powinna być ona wielowymiarowa: używane preparaty kosmetyczne powinny zawierać kilka istotnych składników. Pierwsze to składniki nawilżające skórę poddaną kuracji dermatologicznej. Drugie to składniki redukujące niedoskonałości poprzez działanie zmniejszające wydzielanie sebum, działanie złuszczające, działanie ograniczające rozwój bakterii. Trzecia grupa to składniki kojące i łagodzące podrażnioną skórę.

- Ważne, aby preparaty te zawierały wysoką koncentrację naturalnych składników aktywnych, które będą działać przeciwzapalnie, będą przyśpieszać gojenie się zmian oraz będą regulować pracę gruczołów łojowych - mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde, producenta kosmetyków naturalnych. - Bardzo często zapomina się, że taki kosmetyk powinien też nawilżać skórę, ponieważ przesuszona cera w reakcji obronnej produkuje jeszcze więcej sebum. Taki preparat musi mieć również lekką konsystencję. Takie kosmetyki sprawdzą się również w pielęgnacji cery po zakończonym leczeniu, w celu podtrzymania rezultatów - dodaje ekspert.
  • W walce z niedoskonałości niezastąpione są maski o działaniu oczyszczającym, regulującym i antybakteryjnym.
  • Seboregulująca maska normalizująca na płachcie Eco Power, Lirene 17,84 zł
  • Maska w płacie na niedoskonałości, 100%pure, 26,99 zł
  • Maska jajeczna zwężająca pory, Skinfood 59,90 zł
  • Maska na noc z olejkiem z drzewa herbacianego, The Body Shop 79,90 zł
  • Płatki oczyszczające do cery z niedoskonałościami, Arbonne 184 zł
  • Maska oczyszczająca do skóry problematycznej z siarką i tlenkiem cynku, Mario Badescu 89 zł
  • Prebiotyczna maska normalizująca z awokado i kiwi, Bielenda 9,99 zł
W codziennej pielęgnacji należy stosować łagodne środki oczyszczające, które nie podrażniają skóry i nie zmieniają struktury lipidów płaszcza hydrolipidowego oraz warstwy rogowej. Ważny jest demakijaż oraz oczyszczanie skóry wieczorem nawet wtedy, gdy nie używamy kosmetyków do makijażu - ma za zadanie usunięcie zabrudzeń, zanieczyszczających cząstek oraz wszystkiego, co osadza się na skórze w ciągu dnia. Jeżeli stosujemy preparaty dermatologiczne do miejscowego stosowania albo doustne środki wysuszające, należy codziennie stosować dodatkowe środki do pielęgnacji dopasowane do skóry mieszanej lub tłustej w celu prawidłowego nawilżenia.

  • W codziennej pielęgnacji należy stosować łagodne środki oczyszczające, które nie podrażniają skóry i nie zmieniają struktury lipidów płaszcza hydrolipidowego oraz warstwy rogowej.
  • Żel seboregulujący do cery trądzikowej, AA 18 zł
  • Oczyszczający płyn bakteriostatyczny, Pharmaceris 31,50 zł
  • Mgiełka Serozinc wzbogacona o cynk, o działaniu regulującym sebum i właściwościach matujących, La Roche Posay  32,99 zł
  • Woda micelarna do skóry trądzikowej, Bioderma 59,99 zł
  • Żel do mycia dla cery trądzikowej i problematycznej, Tony Moly 65,90 zł
  • Aktywny żel do mycia twarzy dla skóry tłustej i trądzikowej Purritin, Iwostin 23,50 zł
  • Tonik wysuszający z dodatkiem siarki, kwasu salicylowego, cynku, kalaminy i kamfory, Mario Badescu 85 zł
  • Płyn micelarny Purritin, Iwostin 24 zł
  • Kremowa pianka do mycia twarzy (matująca) z awokado i kiwi, Bielenda 14,79 zł
  • Tonik oczyszczający - zwęża pory, matuje, wygładza nierówności, VICHY ok. 40 zł

Tylko dobre nawyki



Trądzik, nieważne czy młodzieńczy czy u dorosłych nie znosi dwóch rzeczy: promieni UV oraz wyciskania zmian i krostek. Słońce co prawda początkowo wysusza niedoskonałości (to działanie przeciwzapalne), ale pod wpływem działania słońca w długim okresie stan zmian skórnych ulega pogorszeniu przyczyniając się do pogrubiania się warstwy rogowej i ułatwiając zatrzymanie komórek i sebum w mieszku włosowym.

Wyjazd w ciepłe kraje? Niezbędna jest ochrona - i w czasie urlopu i po powrocie z niego należy regularnie chronić skórę za pomocą specjalnych filtrów SPF 30. Tu sprawdzą się nietłuste spraye lub fluidy przeznaczone dla skóry tłustej i trądzikowej. Jeżeli chodzi o samodzielnie usuwanie zmian na skórze, szacuje się, że u zdecydowanej większości chorych osób (nawet do 90%) występują przebarwienia pozapalne powstałe w wyniku prób wyciskania zmian zapalnych. Dlaczego nie należy tego robić? Im bardziej wyciska się wypryski, tym bardziej pogarsza się ich stan zapalny (zwiększa się ilość czerwonych krost), bardziej mogą stać się one zaognione (to te czerwone krosty zakończone ropą) i wreszcie - wzrasta ryzyko pojawienia się szpecących blizn, których bardzo trudno się potem pozbyć.

Miejsca

Opinie (35) 8 zablokowanych

  • Jak piłem, jadłem ma mieście często fast food to miałem trądzik

    Polecam zmianę diety.

    • 12 7

  • (2)

    Mi pomógł Cetaphil do mycia twarzy. Emulsja nie zawierająca mydła.

    • 3 5

    • Cetaphil ma parabeny, cerave ma dobre żele do mycia (1)

      Twarzy o dobrym składzie. A kosmetyki z parabenami to już powszechnie wycofują. Bywa, że firma po cichu zmienia skład, żeby się nie przyznać, że sprzedawała szkodliwe rzeczy. Tak powoli wycofują SLS-y, a oficjalnie nikt nie przyzna, że to szkodliwe.

      • 1 2

      • Cerave

        Tez nie jest za dobry, poczytaj skład. Ciężki naprawdę o dobry produkt

        • 1 1

  • Nie jeść tyle czekolady i ogólnie cukrów.

    Seks też jest dobry. Dodatkowo dowolna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu - nie to wdychanie czyjegoś potu na siłowni.

    • 16 7

  • dieta (1)

    Może warto zmienić dietę? Ja mam teraz catering dietetyczny warszawski dzień i ja nie podjadam już słodyczy itd to widzę, że bardzo poprawiła mi się cera.

    • 4 7

    • Fajna reklama

      • 8 1

  • Rozpuścić tabletkę amoksycyliny w wodzie i przecierać twarz kilka razy dziennie. Kuracja raz na pół roku. Z głowy. (1)

    • 1 6

    • Czyli przecierasz twarz antybiotykiem na receptę?

      Nie dziękuję

      • 4 1

  • To pomaga: (8)

    Pielęgnacja skóry poza łazienką:

    1. Poszewka na poduszkę zmieniana regularnie- gdy śpimy z kimś nie dzielimy się poduszką!
    2. Osobny ręcznik do twarzy
    3. Picie zielonej herbaty i ziół oraz wody i soków 100%
    4. Nie trzeba rezygnować z tego co lubimy jeść, ale włączajmy też surowe warzywa i owoce, jedzmy więcej zup i duszonych a mniej smażonych i sosów z mąką.
    5. Zrezygnujmy z solonych przekąsek
    6. Nie dotykaj twarzy dłońmi w ciągu dnia- wiem że robimy to nawet bezwiednie ale można to ograniczyć-tam jest pełno bakterii.
    7. Nie drap/dotykaj gdy czujesz że coś nowego rośnie- zamiast tego możesz posmarować to miejsce żelem na wypryski lub pastą cynkową by zabić to nim urośnie.
    8. 20min biegania 3 x w tygodniu w parku już daje fajne efekty- przed sportem umyj dobrze twarz z brudu i makijażu by skóra oddychala i mogła się wypocić.

    A teraz o pielęgnacji w łazience:

    1.Rano i wieczorem myj twarz łagodnym żelem, który nie narusza warstwy lipidowej tzn. po umyciu nie może być sucha i napięta tylko czysta. Ja używam ŻEL micelarny Vis Plantis (rossman ok 14zl za 500ml) dodalam do niego białej glinki dla urozmaicenia, wolę umyć twarz 2x czymś delikatnym i czuć czystość bez wysuszenia niz umyć 1x czymś z alkoholem i ja wysuszyć (to podrażnia i pogarsza)
    Będąc przy myciu wspomnę o peelingu: 1-2x w tygodniu wystarczy w zupełności (nie ma nic gorsze niż przyzwyczaić skórę na którą już potem nic nie działa) polecam peeling kwasowy i tu należy dużo poczytać nim cokolwiek zrobimy, a jeżeli peeling mechaniczny to polecam zamówić Korund (np. ze strony "zrób sobie krem" wychodzi tanio) i z racji tego że jest to suchy "miał" wysypujac go w dłoń mieszam go z wcześniej podanym żelem micelarnym- baby face gwarantowane.
    2. Ciekawostka: Jeżeli używasz płynu micelarnego do demakijażu -musisz umyć po nim twarz! Nie zostawiamy go na skórze bo to nie tonik- on zapycha skórę i nawet gdy przetrzesz czysta skórę -zapcha ją.
    3. Po myciu zastosuj na waciku tonik antybakteryjny bez %, polecam z małym stężeniem kwasu salicylowego lub innego.
    4. Esencja nawilżająca- mgiełka, która jest napełniona witaminami i substancjami nawilżającymi oraz antybakteryjnymi. Spruskujemy nią twarz, a gdy już prawie cała się wchłonęła nakładamy serum lub żel. Ja używam żelu aloesowego z holiki (robi robotę i jest uniwersalny również do włosów)
    5. Gdy żel już się wchłonie nakładamy krem- ja używam mega taniego ale bardzo dobrego Alantan Dermoline lekki krem za 8zl z apteki 50ml, cudnie nawilża, a twarz nie błyszczy się i nie ma lepkiego filmu. Skóra po nim ma zdrowy blask, ale nie jest tłusta. Zimą wybieram ten sam krem tylko wariant głęboko nawilżający. Krem jest bezzapachowy co jest ważne przy trądziku i ma prosty skład. Nie zapycha, nie uczula. Również krem z firmy The ordinary z HA jest bardzo fajny (nawilżenie i mat bez rolowania), stosuje je na zmianę a czasem razem.
    Później nakładam krem pod oczy i mogę robić make-up lub kłaść się spać :)
    Jeżeli chodzi o dekolt i plecy to codzienne mycie + tonik antybakteryjny + żel aloesowy.

    Moja już nie tajna broń na punktowe guzki i krosty na twarzy/dekolcie/plecach to serum z pipetką firmy The Ordinary Niacynamide + Zinc- pomogło doprowadzić twarz do ładu a teraz używam tylko gdy coś wyskoczy punktowo- może odrobinę przesuszac przez cynk dlatego krem nawilżający jest potrzebny. Na bardziej opony pryszcz: kwas salicylowy 2% z The Ordinary również działa bardzo dobrze, ale to kwas dlatego odsyłam do lektury.

    Pisze o tych produktach ponieważ sama przetestowałam mase aptecznych i drogeryjnych kosmetyków, a tych używam obecnie i skóra nie wyglądała lepiej od 2 lat, krostek jest dużo mniej, blizny i ślady ładnie się goją.

    Uogólniając: delikatne oczyszczanie, delikatne kwasy, toniki bez %, produkty nawilżające ale nie zatykające (bez silikonu) + witaminy, sport i dobry sen.
    Jeżeli podejrzewacie alergie pokarmowe zróbcie testy zamiast bawić się w "odstawianie" produktów bo to tylko może pogorszyć stan.
    Panie uważajcie także jakich kosmetyków do makijażu używacie bo mogą niszczyć całą dobrą pielęgnacje.
    Ja stosuje krem bb + korektor punktowy w płynie- myjcie swoje gąbeczki i pędzle. Dbajcie o higienie.

    Mam nadzieję, że mój wywód choć trochę komuś pomoże. Pozdrawiam!

    • 33 2

    • Dzieki bardzo. Faktycznie dobra pielegnacja to podstawa. Mam podobne spostrzezenia. Trzeba też czytać składy kosmetyków i wybierac te bez mikroplastikow i innych smieci

      • 4 0

    • Komentarz Bardziej pomocny niż artykuł (2)

      Mam jeszcze pytanie o firmę kremów BB i korektora
      Na pewno przetestuje kosmetyki
      Dziękuję za podzielenie się doświadczeniem
      Może innym pomoże

      • 6 0

      • Ja polecam kremy BB firmy PuroBio. Chociaż podkłady tej firmy są lepsze dla tłustej cery. Ze względu na dużą zawartość krzemionki, ładnie trzymaja mat.
        Zamiast recznika do twarzy- papierowe jednorazowe ręczniki.
        Zamiast toniku- hydrolat.
        Rano mycie twarzy białą glinką, wieczorem pianką ECO lab (różowa nawilzająca).
        Też korzystam z oferty zrobsobiekrem.pl oraz dodatkowo ecospa.pl. Czesc kosmetyków robię sama, a z gotowych tylko te z dobrym skladem: bez agresywnych środków myjących (sls, sles itd.), parabenów, silikonów, PEG/PPG, phenoxyethanolu, disodium EDTA.
        Mam trądzik od 11 roku życia, żaden dermatolog nie umiał mi pomóc. Obecnie mam 30 lat i od niemal 2 lat stosuje świadoma pielęgnację. Od tego czasu jest duzo lepiej.

        • 3 0

      • Koleżanka od PuroBio ma też dobre pomysły :)

        Ja stosuje bb Missha M perfect cover nr 23 (neutralny) faktor UVA i UVB chyba 40, to bardzo ważne przy każdej pielęgnacji twarzy. Jeśli chodzi o skład zawiera ekstrakty, ale może zawierać jakieś babole bo Koreańczycy lubią efekt smooth face, jednak mnie i mojej wymagającej cery nie zapycha. Mozesz kupić próbki na allegro aby sprawdzić kolor i czy Ci służy. Korektor bardzo polecam i używam codziennie: maybelline Instant Anti Age nr 06 Neutralizer (wpada w żółte tony nie różowe) bardzo ładnie kryje to czego bb nie da rady zakryć i worki pod oczami, sam korektor jest zakończony gąbeczką ale ja ją odrywam bo tym się nic nie nalozy ;) sam produkt dobry i aplikuje go osobną małą gąbeczką. Daje bardzo naturalny efekt. Na koniec okolice oczy, czoło i brodę zabezpieczam pudrem bananowym- miękkim pędzlem nie gąbka- omiatam, utrwalam, nie robi pustyni i hamuje produkcję sebum na kilka godzin po czym ładnie wszystko scala ze skórą. I nie daje takiego tępego matu, ale bardzo naturalny efekt. W ciągu dnia odciskam czoło w chusteczkę jednorazową zamiast pudrowac i zatykac pory. Używamy tego co jest dla nas dobre, te produkty nie muszą być drogie :) popieram koleżanke w sprawie hydrolatow sama używam rózanego i robię swoją esencję dodając witamin, aloesu, d-pantenolu itp. :)

        • 1 0

    • Ten krem za 8 zł (1)

      Ma silikon i zapycha. W małym stopniu, ale zapycha, tak samo the ordinary ma go w składzie.

      • 0 1

      • Na każdego zadziała coś innego.

        Ludzie przesadnie boją się dodatków. Uwierz mi, że jeżeli zmienisz dietę, wprowadzisz sport i skupisz się na całości, a nie na wyszczególnianiu to takie ilości nie zaważą na całej Twojej dotychczasowej pielęgnacji skóry.
        Pamiętaj, że to tylko krem, dodatek- on sam nie sprawi że problem zniknie. Nasza skóra pokazuje co dzieje się w środku i na tym głównie trzeba się skupić :) być może to stres? Powodzenia

        • 0 0

    • Krem bb? (1)

      Duzy plus za wywód! Jaki krem bb polecasz? Używam minerałów ale strasznie wysuszają i chcę sprobowac z kremem bb ale boję się, że trafię słabo i cera mi to wypomni...

      • 1 0

      • Oki , widzę juz odp na pytanie w innym komentarzu ;)

        • 1 0

  • (2)

    Ja przestałam jeść słodycze, problemy ze skórą zniknęły.

    • 6 4

    • A ja lubie wyciskać (1)

      • 0 0

      • I na buzię

        • 0 0

  • Trądzik może być objawem celiakii lub choroby Duhringa (2)

    1-2% społeczeństwa na to choruje i o tym nie wie. Jeśli masz trądzik od wielu lat i nic nie pomaga, zbadaj się, być może tu leży przyczyna i trzeba zmienić dietę na bezglutenową

    • 2 1

    • Będę jeść chrupiące bułki czy to się mojej skórze podoba czy nie (1)

      • 1 2

      • Jedz...

        ale jeśli masz skórną odmianę celiakii, to może się skończyć rakiem jelita grubego

        • 0 1

  • pomysł? (7)

    Macie może jakiś pomysł co może być takiego że ma się bardzo czerwoną skórę za każdym razem jak piję ciepłą herbatę albo ogólnie coś ciepłego. Poza tym pojawia się to na nosie, czole i w części policzków. Trochę się martwie :(

    • 2 0

    • (3)

      jak dla mnie to brzmi to jakbyś miała problem z naczynkami. byłas u lekarza jakiegoś? najlepiej by było się zgłosić do dermatologa, żeby obejrzał ci twarz. ja miałam podobne objawy i wyszło, że mam trądzik różowaty, także nie ma co czekać tylko trzeba zacząć działać.

      • 0 0

      • (2)

        do lekarza trzeba isc. innej rady raczej nie ma. sama tez sie kiedys zdiagnozowalam z tradzikiem rozowatym i mialam racje. sa niby jakies zabiegi na zamykanie naczynek ale nie kazdy ma jak wydac tyle kasy na siebie. najlepiej niech lekarz zobaczy, u mnie na razie jest bez recepty acnerose caly zestaw i caly czas widze ze znikaja powoli te rumience ale to trzeba jednak troche czasu na efekty

        • 1 0

        • (1)

          Po jakim czasie widzialas zmiany ? ^^

          • 0 0

          • Nie wiem jak @Marlena, ale u mnie mniej więcej takie pierwsze zmiany widziałam po około półtorej miesiąca albo dwóch ale to już były takie efekty że nie tylko ja widziałam te różnice tylko też osoby które widziały mnie saute

            • 0 0

    • (2)

      U mnie jakoś po około 1,5 miesiąca smarowania się dzień w dzień. Prędzej zobaczysz pewnie mniejsze efekty, ale tak że ktoś zauważył, że jest lepiej to u mnie jakoś po tym czasie mąż powiedział, że wygląda ten rumień na mniejszy i bladszy.

      • 0 0

      • (1)

        ma ktoś inci tego?

        • 0 0

        • Drożdze, nagietek, fiołek, lukrecja, nanozłoto, cynk, miedź, liście i kora chyba wierzby albo czegoś takiego.

          • 0 0

  • Trądzik

    moim sposobem na trądzik jest odpowiednia dieta, dużo snu i używanie odpowiednich kosmetyków u mnie sprawdziła się tołpa z linii sebio

    • 0 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Cierpisz z powodu fobii społecznej? Nie wiesz jak sobie pomóc?

konsultacje

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Najczęściej czytane