• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak właściwie zadbać o swoją skórę nie tylko latem?

Malwina Talaśka
31 lipca 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Latem szczególnie powinniśmy zadbać o kondycję naszej cery. Latem szczególnie powinniśmy zadbać o kondycję naszej cery.

O czym powinniśmy pamiętać przy codziennej pielęgnacji, żeby nasza skóra była zadbana, odpowiednio zabezpieczona i nie starzała się? Jak o nią zadbać szczególnie latem, aby właściwie ją zabezpieczyć przed promieniowaniem UV? I czy powinniśmy inspirować się 10-etapową pielęgnacją skóry Koreanek? Na te pytania odpowiedziała Aleksandra Dąbrowska, z zawodu magister chemii oraz kosmetolog, która mówi o sobie "trener zdrowej skóry".



Wychodząc z domu, nawet jeśli nie idziesz na plażę, stosujesz krem z filtrem?

Pogoda na razie nas nie rozpieszcza, a wakacyjnego słońca jak na lekarstwo. Czy mimo to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację naszej skóry latem?

Aleksandra Dąbrowska: Przede wszystkim o skórę należy dbać przez cały rok, ale latem szczególnie warto zwrócić uwagę na filtry chroniące nas przed promieniowaniem. Ważne jest również dbanie o barierę hydrolipidową naszej cery, na powierzchni naszego naskórka (warstwa rogowa). Można wyobrazić ją sobie jako mur - ten mur chroni nas przed wnikaniem czynników z zewnątrz, czyli różnych zanieczyszczeń, bakterii, alergenów oraz zapobiega wyparowywaniu wody. Musimy także pamiętać o właściwym uzupełnieniu substancji tłuszczowych. Ten mur składa się z substancji wodnych i lipidowych, i choć substancji wodnych dostarczamy skórze, to o substancjach tłuszczowych zapominamy. Jeśli nie uzupełnimy ich - to będzie jak w przypadku wiadra z dziurą. Będziemy wlewać wodę, a ona i tak będzie ciągle wyparowywać ze skóry, zaś mur pozostanie nieszczelny. Jeśli odpowiednio zabezpieczymy naszą skórę, wchłonie ona mniej składników, które ją podrażniają.

Czy osoby z tłustą cerą również powinny zadbać o uzupełnienie substancji tłuszczowych?

Czasem jest tak, że osoby z trądzikiem bardzo wysuszają skórę. Preparaty, które stosują, powodują, że naruszamy barierę hydrolipidową. Skóra, gdy jest bardzo wysuszona dostaje sygnał, że musi się bronić, dlatego zaczyna z nadmiarem produkować sebum. Czasami wydaje się nam, że pójdziemy na plażę, poleżymy i pozbędziemy się problemu, ale jeśli zwrócimy uwagę, to jesienią jest wysyp reklam z preparatami na trądzik. Z punktu widzenia dermatologów okres trądzikowy zaczyna się właśnie we wrześniu. Wtedy mamy boom trądzikowy, ponieważ po wysuszeniu skóry ona zaczyna wracać do normalnego trybu, gdzie nie ma czynnika wysuszającego, i ponownie zaczyna produkować sebum, ale z nadmiarem. Ważne, żeby zachować odpowiednią równowagę hydrolipidową i nie bać się odżywiać skóry.

Czy źródłem tych niezbędnych tłuszczy są kremy odżywcze?

Źródłem kwasów tłuszczowych są przede wszystkim oleje, które odpowiednio dobrane mogą być stosowane do dopełnienia pielęgnacji. To między innymi olej z wiesiołka, olej arganowy, olej rokitnikowy. Można również dobrać odpowiedni krem odżywczy, który będzie zawierał w swoim składzie oleje. I oczywiście nawilżajmy skórę. Składniki nawilżające to np. kwas hialuronowy, kwas piroglutaminowy, aminokwasy, kwas mlekowy, pantenol, kolagen. Warto również wzbogacić swoją dietę o oliwę z oliwek, olej lniany, tłuste ryby (łosoś, sardynki, makrela), orzechy włoskie.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę w codziennej pielęgnacji?

Kolejna sprawa to antyoksydacja. Antyoksydanty zwalczają wolne rodniki, które powstają głównie przez promieniowane UV, stres, palenie tytoniu, przemęczenie. Powodują stany zapalne w organizmie, niszczą kolagen, DNA. Dlatego potrzebujemy na co dzień antyoksydantów, czyli m. in. witaminy C, witaminy E i kwasu ferulowego. Witamina E współdziała w połączeniu z witaminą C, dlatego zalecam kosmetyki, które posiadają obie te witaminy w składzie.

Właściwe zabezpieczenie skóry przed promieniowaniem UV jest bardzo ważne, dlatego zaleca się, aby szczególnie latem stosować kremy z filtrem 50 SPF. Właściwe zabezpieczenie skóry przed promieniowaniem UV jest bardzo ważne, dlatego zaleca się, aby szczególnie latem stosować kremy z filtrem 50 SPF.
Czy witaminę C powinniśmy stosować latem? Według niektórych może powodować przebarwienia skórne.

Witaminę C możemy jak najbardziej stosować latem. Ona właśnie przeciwdziała przebarwieniom. Jeśli chodzi o ekstrakty z cytrusów - to mogą jak najbardziej fotouczulać, bo są w nich olejki eteryczne, które mogą wchodzić w reakcje ze słońcem. Ale sama witamina już nie. Należy oczywiście uważać na kolejne składniki kremów, np. jeżeli w kremach z wit. C znajdziemy np. kwas glikolowy to pamiętajmy, że tego kwasu absolutnie nie powinno się stosować latem, bo może podrażnić naszą cerę. Należy pamiętać, że przy słońcu nie stosujemy silniejszych kwasów, a także retinolu.

Co powinniśmy wiedzieć o filtrach?

Trzeba je stosować, choć nie każdy je lubi. Filtrów należy używać przez cały rok, a nie tylko latem. Zdarza się, że posmarujemy się rano i tak cały dzień funkcjonujemy na słońcu. A przecież te filtry są wypacane ze skórą, także dotkniemy się czy zetrzemy ręcznikiem i ta ochrona jest słabsza. Dlatego najlepiej ponowić aplikację filtru po 2-3 godzinach przebywania na słońcu. Gdy wychodzimy z wody, należy posmarować się ponownie. Latem polecam stosować filtr ochronny SPF 50. Istotne jest, aby chroniły przed promieniowaniem UVA i UVB.

Do używania filtrów zniechęca głównie to, że po nałożeniu takiego kremu wolniej się opalamy?

No tak, ale pytanie: czy wolimy mieć przebarwienia, choroby skóry, szybciej się starzeć, czy wolimy się ochronić przed tym? Konsekwencją opalania nie jest tylko brązowa skóra, opalenizna to efekt naturalnego chronienia skóry przed słońcem. Jest to po prostu forma uszkodzenia skóry.

Właściwe zabezpieczenie skóry przed promieniowaniem UV jest bardzo ważne. Właściwe zabezpieczenie skóry przed promieniowaniem UV jest bardzo ważne.
Rozmawiając o naszej codziennej pielęgnacji skóry, trudno nie wspomnieć o modzie na 10-etapową pielęgnacji skóry Koreanek, która szturmem zdobyła internet. A jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja skóry Polek? I czy powinnyśmy inspirować się koreańskim przepisem na piękną skórę?

Pielęgnacja koreańska jest rytuałem, który jest przyjemnością i daje skórze wiele korzyści. Koreanki przede wszystkim skupiają się na zapobieganiu. Badają potrzeby skóry, stąd wieloetapowa pielęgnacja. Ich poświęcenie dla pięknej skóry jest, dla nas Polek, jak najbardziej dobrą inspiracją. Codzienne dbanie o skórę nie musi jednak składać się aż z 10 kroków. Możemy ten rytuał skrócić, dopasowując go do potrzeb naszej skory.

Można stosować dwuetapową pielęgnację podczas demakijażu - najpierw olejek, a później żel albo mydło, na koniec tonizacja. Oczywiście olejek powinien być dopasowany do potrzeb skóry. Bezpiecznym olejkiem jest arganowy. Dla skóry tłustej dobrze sprawdzi się olej z czarnuszki albo tamanu. Jestem ostrożna co do płynów micelarnych, z tego względu, że kobiety często nie zmywają go ze skóry, ponieważ tak sugeruje producent. Płyny micelarne, podobnie jak żele, mają środki powierzchniowo czynne. I te środki, nawet najłagodniejsze, muszą zadziałać z zanieczyszczeniami czy tłuszczem. Jeżeli zostawimy sobie to na skórze, to te środki będą wymywać tłuszcze, z których zbudowana jest skóra. Jeśli zmyjemy płyn micelarny np. tonikiem, hydrolatem, wtedy ta metoda oczyszczania jest bezpieczna.

Warto stosować też peeling enzymatyczny raz w tygodniu albo terapie kwasami. Należy pamiętać również, że Azjatki mają trochę inną budowę skóry.

Czy powinniśmy już w młodym wieku rozpocząć używanie kremów przeciwzmarszczkowych?

Aby przeciwdziałać zmarszczkom należy zachować wszystkie kroki, o których mówiłam, oraz dodać złuszczanie minimum raz w tygodniu za pomocą peelingów enzymatycznych oraz okresowo za pomocą kwasów. Wtedy przyśpieszamy odnowę komórkową. Natomiast większość kremów przeciwzmarszczkowych to zazwyczaj kremy odżywcze i nawilżające. Jest to podstawa zdrowej skóry.

Szukajmy takich składników aktywnych w kremach przeciwzmarszczkowych jak retinol, komórki macierzyste, alfa-hydroksykwasy, beta-hydroksykwasy, ekstrakt z szałwii hiszpańskiej, kwas hialuronowy. Musimy pamiętać, że one przeważnie działają głównie na powierzchni, ewentualnie w pierwszych warstwach naskórka. Ważne jest zachowanie odpowiedniej pielęgnacji, dopasowanej do potrzeb skóry i ochrona przeciwsłoneczna, wtedy skóra na pewno będzie się wolniej starzeć.

Opinie (12) 3 zablokowane

  • Jeden dzień słońca i artykuły o upałach i szkodliwym promieniowaniu:) (1)

    w tym roku lato trwało jeden dzień:))))

    • 5 2

    • Słońce

      Promieniowanie UVA dociera przez cały rok, przenika również przez szyby. pozdrawiam

      • 3 0

  • )

    U nas w tym roku zero pogody.Atrykuł dla plazujących za granicą.Ja polecam masc witaminową a nie jakieś rakotwórcze filtry.

    • 1 5

  • Januszlandia (1)

    Proponuję uzupełnić artykuł o pielęgnację pięt bo w tym roku cała Januszlandia nad morzem wyjątkowo zdeformowana, zrogowaciała i ogólnie na wymioty się zbiera oglądając tych niedomytych, niezadbanych turystów. Tfu.

    • 8 3

    • To psychiatry się udaj, jeżeli przeszkadzają Ci suche, szorstkie pięty u innych. To można wyleczyć.

      • 0 1

  • Wczoraj byłem na plaży w Rewie i to co widziałem dookoła siebie nic nie ma wspólnego z tymi paniami ze zdjęć do artykułu.
    W sezonie 2017 modne są spasione bebzony, mało smaczne kobiety z nadwagą wylewającą się spod chust którymi próbują to zamaskować i klasycznie parawany.

    • 10 3

  • to już było,

    a przynajmniej zdjęcia

    • 0 0

  • Jest dobrze

    a niebawem będzie jeszcze lepiej.

    Szykujcie się.

    • 0 0

  • Smarowałbym

    • 1 0

  • Bardzo ciekawy materiał. Widać, że Pani Aleksandra Dąbrowska ma dużą wiedzę. Mi ten artykuł uświadomił, że trudno jest dbać o skórę samemu, bez dogłębnej wiedzy. Taki "trener zdrowej skóry" jest potrzebny jak dietetyk, czy instruktor na siłowni.

    • 5 0

  • Super artykuł! Potężna dawka potrzebnej wiedzy :)

    • 1 0

  • Moja NADAL jest DobrA

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

III Konferencja. Autyzm. Od diagnozy do samodzielności

konferencja

Z psychodietetyczką przy herbacie

spotkanie

Najczęściej czytane