Jak zachować się na plaży w czasie epidemii?

1 czerwca 2020, 10:45
Wioleta Stolarska
Najnowszy artukuł na ten temat

Samorządowcy skrytykowali premiera za obietnice bez pokrycia

Pogoda coraz częściej sprzyja plażowaniu, niedługo w Trójmieście otwarte zostaną miejskie kąpieliska. W tym roku jednak odpoczynek nad wodą będzie pod szczególnym nadzorem. Limit osób, dystans społeczny czy zasady higieny - sanepid przygotował już specjalne wytyczne. Jak będzie wyglądało plażowanie i jakie zasady będą obowiązywać na kąpieliskach?

Użytkownicy naszej aplikacji wiedzą o tym od dawna!

Pobierz aplikację: Android | iPhone


Sezon kąpielowy w Polsce trwa od 1 czerwca do 30 września. Pierwszym kąpieliskiem, które rozpoczyna działalność w Trójmieście, jest kąpielisko Gdańsk Molo Brzeźno.

Pozostałe kąpieliska ruszą w drugiej połowie miesiąca. Ci, którzy planują wypoczynek nad morzem, powinni jednak zapoznać się z wytycznymi, które przedstawiły Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny oraz Główny Inspektorat Sanitarny.

Kąpieliska w TrójmieścieJak plażować w rygorze sanitarnym?Sanepid zaleca, by jeden plażowicz przypadał na co najmniej 4 m kw. plaży (nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących). Szczególnie w przypadku kąpielisk nadmorskich, które mają nawet kilka kilometrów długości, a wstęp na nie jest niekontrolowany, należy zachowywać dystans społeczny.

O czym należy pamiętać:

  • Należy zachowywać dystans społeczny i minimalną odległość od osób postronnych na całym obszarze obiektu, także podczas kąpieli w wodzie, jak również w czasie oczekiwania na wejście na teren kąpieliska (z wyłączeniem osób wspólnie zamieszkujących),
  • Należy unikać zatłoczonych plaż/miejsc lub zgromadzeń na terenie kąpieliska,
  • Należy stosować środki ochrony zgodnie z regulacjami obowiązującego prawa,
  • Zaleca się szczególnie staranne zasłanianie ust i nosa (z użyciem chusteczki) podczas kaszlu i kichania,
  • Należy korzystać z własnego sprzętu turystycznego, przyborów toaletowych (koce, pledy, leżaki, maty, ręczniki, sprzęt do nauki lub ułatwienia pływania, sprzęt ochronny),
  • Zaleca się szczególną dbałość o higienę rąk - częste mycia rąk wodą z mydłem oraz/lub ich dezynfekcja, po skorzystaniu z toalety, także po kontakcie z wszelkimi powierzchniami/urządzeniami publicznego użytku,
  • Należy zachowywać czystość w otoczeniu, wyrzucać odpady do właściwych pojemników, zgodnie z zasadami segregacji, o ile to możliwe,
  • Nie należy korzystać z kąpielisk w przypadku złego samopoczucia i podwyższonej ciepłoty ciała, infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

Z kąpielisk i plaż korzystać nie mogą osoby przebywające na kwarantannie lub w izolacji oraz zamieszkujące z osobą przebywającą na kwarantannie lub izolacji, a także w przypadku kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie.

Planujesz wakacyjny odpoczynek nad polskim morzem?
58%

tak

30%

nie

12%

jeszcze nie wiem

zakończona

łącznie głosów: 2446