Jak zwalczyć kompleks odstających uszu?

30 kwietnia 2013 (artykuł sprzed 8 lat)
Ilona Truszyńska
Często są przykryte włosami, opaską lub chustą. Duże uszy mogą naprawdę uprzykrzyć życie. Dlatego często rozwiązaniem jest operacja plastyczna korygująca zniekształcenie lub przywracająca uszom naturalny kształt. Więcej zdjęć (1)

Często są przykryte włosami, opaską lub chustą. Duże uszy mogą naprawdę uprzykrzyć życie. Dlatego często rozwiązaniem jest operacja plastyczna korygująca zniekształcenie lub przywracająca uszom naturalny kształt.

fot. ©istock/Robby Preet

Często są przykryte włosami, opaską lub chustą. Duże uszy mogą naprawdę uprzykrzyć życie. Dlatego często rozwiązaniem jest operacja plastyczna korygująca zniekształcenie lub przywracająca uszom naturalny kształt.

fot. ©istock/Robby Preet

Kompleks odstających uszu dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jak się go pozbyć? Jednym ze sposobów jest operacja plastyczna polegająca na zmianie kształtu małżowiny usznej. To operacja, która cieszy się największym powodzeniem wśród chirurgów plastycznych.Zabiegi plastyki małżowin usznych polegają na skorygowaniu wady rozwojowej małżowin, którą najczęściej są tzw. odstające uszy lub przywróceniu naturalnego kształtu.

- Wada ta może występować po obu, ale i też tylko po jednej stronie, w różnym stopniu odkształcając małżowinę uszną - od niewielkiego odstawania górnego bieguna, aż po całkowicie płaskie uszy - wyjaśnia dr Marek Muraszko z Kliniki Chirurgii Plastycznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. - W zakres zabiegu wchodzi również korekcja niewytworzonych prawidłowo małżowin usznych.

W Trójmieście korekcje uszu są bardzo częste. Tylko od listopada 2012 r. dr Janusz Zdzitowiecki z Sopockiej Fabryki Urody wykonał 38 takich operacji.

- Zasada tego zabiegu jest jedna - efektem ma być ucho jak najbardziej zbliżone do prawidłowej anatomii - tłumaczy Janusz Zdzitowiecki.

Korekcję plastyczną uszu można wykonywać po ukończeniu 6 roku życia, gdy zakończony jest wzrost małżowiny usznej. Wiele osób decyduje się na taki zabieg w wieku 20 lat czy nawet po 40-tce, jednak zwykle operacje małżowiny dotyczą dzieci lub młodzieży.

- Szczególnie w młodym wieku bardzo ważny jest aspekt psychologiczny. Dziecko w szkole może być narażone na szykany ze strony rówieśników, dlatego zalecane jest wykonanie tego zabiegu właśnie w tym okresie życia - dodaje Marek Muraszko.

Zabieg u osoby do 14 roku życia jest refundowany przez NFZ. Jeśli jednak nie chcemy czekać w długiej kolejce, musimy liczyć się z wydatkiem w wysokości od 3000 do 4000 zł. Za znieczulenie ogólne płaci się dodatkowo ok. 1200 zł. Dlatego wiele osób decyduje się na zabieg w wieku dojrzałym, gdy zwyczajnie je na to stać.

Operacja jest bezbolesna, odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. W klinice robione są zdjęcia, które stanowią dokumentację medyczną.

- Przed operacją wykonywaną w znieczuleniu miejscowym nie ma zazwyczaj konieczności wykonania podstawowych badań laboratoryjnych. Taka konieczność istnieje w przypadku wykonania zabiegu w znieczuleniu ogólnym oraz w przypadku występowania chorób współistniejących - mówi dr Jacek Grudziński z NZOZ Perfect Medica. - Zarówno w pierwszej dobie po zabiegu, jak i przez kolejne 2-3 dni normalne są pewnego stopnia dolegliwości bólowe. Niekiedy mogą one być nawet dość znaczne. W celu ich uśmierzenia należy stosować przepisane przez lekarza leki, nie przekraczając zalecanych dawek. Niedostateczna kontrola bólu jest sygnałem do skontaktowania się z chirurgiem, a nie zwiększania dawek leków. U wszystkich operowanych osób występuje pewnego stopnia zaczerwienienie i obrzęk małżowin usznych. Ustępują one zazwyczaj w ciągu 10-14 dni.

Szwy ze skóry są zdejmowane w siódmej dobie po operacji. Opaskę na uszy należy nosić w nocy przez pięć kolejnych tygodni. Zaleca się odpoczynek, który sprzyja procesowi gojenia.

Zabieg korekcji odstających uszu wiąże się z możliwością pojawienia się komplikacji. Do najczęstszych należą: krwawienie wymagające doraźnej reoperacji, infekcja rany oraz zapalenie chrząstki ucha. Występują one jednak sporadycznie. Ponadto mogą wystąpić powikłania związane z leczeniem operacyjnym.

- Precyzyjne informacje o wszelkich mogących wystąpić komplikacjach udzielane są podczas osobistej konsultacji przedoperacyjnej z chirurgiem plastycznym - dodaje Jacek Grudziński.

Istnieją oczywiście przeciwwskazania do wykonania zabiegu, ale jest ich niewiele. Jest to m.in. skłonność do wytwarzania bliznowców.

- Istotne są także: brak zgody ze strony pacjenta, zły stan zdrowia, choroby metaboliczne czy brak współpracy pooperacyjnej - wymienia Zdzitowiecki.

Przed podjęciem decyzji o zabiegu ponad wszystko należy pamiętać, że zarówno u dzieci, jak i u dorosłych niemożliwe jest uzyskanie idealnej symetrii operowanych uszu. Spodziewanym wynikiem operacji powinna być poprawa wyglądu uszu oraz ich zharmonizowanie z ogólnym wyglądem twarzy, a nie uzyskanie ideału.

- W związku z tym istnieje możliwość, że wygląd uszu po operacji nadal będzie niedoskonały oraz że nie będzie spełniał oczekiwań pacjenta - uprzedza Jacek Grudziński. - Obecność dodatkowych, poza odstawaniem, deformacji małżowiny usznej (np. ucha zwiniętego, ucha kubkowatego itp.) może prowadzić do nieco gorszych efektów estetycznych. W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość powtórnej operacji, mającej na celu poprawę po poprzednim zabiegu i uzyskanie lepszego wyniku estetycznego.
Czy zdecydował(a)byś się na operację plastyczną uszu?
36%

tak, jeśli rzeczywiście byłyby mocno zniekształcone lub odstające

35%

pewnie tak, gdyby mocno mi dokuczał ich wygląd i gdybym miał(ła) potrzebne na to środki

11%

raczej nie, to zbyt ryzykowne, wolał(a)bym pogodzić się z tym, jak wyglądam i zaakceptować swoje nawet odstające uszy

18%

nie, jestem przeciwny(na) wszelkim operacjom plastycznym. To bezmyślna moda dzisiejszych czasów

zakończona

łącznie głosów: 120

Ilona Truszyńska

Opinie (51) 5 zablokowanych

 • "Zabieg u osoby do 14 roku życia jest refundowany przez NFZ." (1)

  Gdziem my żyjemy!? Ludzie czekają po kilka miesięcy, lat w kolejkach do lekarza ...

  • 22 6

  • Nie podsłuchiwać i nie rozpowszechniać plotek

   • 5 4

 • (4)

  Czy zdaniem Autorki operacja to naprawdę jedyny sposób na zwalczenie kompleksu odstających uszu? Tytuł artykułu sugerowałby raczej, że znajdzie się w nim kilka mądrych słów o akceptacji własnego ciała wypowiedzianych przez psychologa, a do tego - dobry fryzjer dorzuci parę uwag o doborze fryzury.

  • 30 1

  • Zapomniano dopisać...

   czegośo lokowaniu, czy jakoś...

   • 2 0

  • Całe zycie w rozpuszczonych włosach? Lipa

   • 5 2

  • jaki POrtal taki poziom.Ale to zgodnie z modą najpier były tatuarze ,powiekszanie biustu

   potem wszelkie mozliwe oeracja plastyczne i ich ciag dalszy wkoncu to jest ogromny biznes!!I tu tylko okase chodzi by ludzi na mawiac na takie zabiegi bo one sa bardzo drogie..
   Szok przezyłem gdy pokazali ze najnowszym trendem są operacje plastyczne nastoatek warg sromowych by wygladały te jak z filmów porno!!!

   • 0 0

  • guzik prawda

   nie znam nikogo kto ma plastusie uszy i nie ma kompleksów
   to jest brzydkie i ja zawsze marzylam o operacji a teraz jest mi cięzko, bo moja córeczka odziedziczyla tę przypadłość po mnie i jest mi przykro, że ma taki

   nie znam nikogo kto ma plastusie uszy i nie ma kompleksów
   to jest brzydkie i ja zawsze marzylam o operacji a teraz jest mi cięzko, bo moja córeczka odziedziczyla tę przypadłość po mnie i jest mi przykro, że ma taki defekt

   gdy tylko piśnie słowo, że chciałaby coś z tym zrobić wyciągnę kasę spod ziemi, aby jej opłacić operację
   i g**no mnie obchodzi co ktoś o tym pomyśli

   • 1 0

 • jaki kompleks? (6)

  odstające uszy? najważniejszy problem dzisiejszych czasów,
  zacznijcie jeszcze wmawiać ludziom, że powinni mieć kompleks niskiego/wysokiego wzrostu, idealna osoba musi mieć 175cm, każdy poniżej lub powyżej musi iść do chirurga...

  • 14 12

  • (1)

   Czytając Twoja odpowiedz można odrazu sie domyslec ze nie masz problemu odstających uszu. Wiec nie masz pojęcia oczym mówisz

   • 7 4

   • Pitolenie.

    Ja mam odstające uszy i z nimi żyję. Ba! Nawet całkiem dobrze żyję. A jeśli ktoś ma z tym problem? Należy przyczyny szukać głębiej niż w uszach. Poprawi chirurgicznie? Zaraz znajdzie inny problem. I cała bajka od początku.

    • 3 3

  • każdy poniżej lub powyżej musi iść do chirurga..

   Po długiej przerwie otwieram znowu gabinet

   • 1 1

  • uszatek (2)

   słuchaj drogi/droga internautko,

   może niech po prostu dziecko Ci się urodzi z odstającymi uszami, to wtedy zrozumiesz, co to znaczy. Jak Ci dziecko będzie wracało ze szkoły i opowiadało, jak jest przezywane

   słuchaj drogi/droga internautko,

   może niech po prostu dziecko Ci się urodzi z odstającymi uszami, to wtedy zrozumiesz, co to znaczy. Jak Ci dziecko będzie wracało ze szkoły i opowiadało, jak jest przezywane przez rówieśników od uszatków i innych, to może się zdecydujesz mu taki zabieg sprezentować. Jak Cię nikt palcami nie wytykał z powodu odstających uszu, to się proszę nie odzywaj po prostu i zamilcz. Mi rodzice zafundowali w podstawówce taką operację i będę im za to dozgonnie wdzięczny.

   • 9 4

   • A z imienia Twojego się nie śmiali?

    Tyle jest kawałów o Jasiu przecież :/
    ..ale co poradzić, skoro "jasio" nie potrafi zadbać sam o własne interesy w podstawówce, że nie ma kolegów i koleżanek.
    To dopiero śmiech będzie w klasie jak "jasio" przyjdzie nagle z innymi uszami!

    • 5 9

   • Ze mnie się dzieci śmiały i przeżyłem. Cholera. Społeczeństwo emo ciot nam wyrasta aż miło. 0 charakteru.

    • 3 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.