Jakie inwestycje szykują szpitale w 2022 r.?

21 stycznia 2022, 8:00
Piotr Kallalas
Szpital im. Kopernika w ostatnim czasie otworzył po remoncie Kliniczny Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dzieci i Młodzieży GUMed. Niedługo w planach jest inauguracja Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Więcej zdjęć (1)

Szpital im. Kopernika w ostatnim czasie otworzył po remoncie Kliniczny Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dzieci i Młodzieży GUMed. Niedługo w planach jest inauguracja Zakładu Diagnostyki Obrazowej.

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Szpital im. Kopernika w ostatnim czasie otworzył po remoncie Kliniczny Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dzieci i Młodzieży GUMed. Niedługo w planach jest inauguracja Zakładu Diagnostyki Obrazowej.

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Epidemia, wzrost cen materiałów i problemy z dostępnością firm budowlanych z pewnością sprawiają, że 2022 r. będzie trudny pod względem realizacji inwestycji. Sprawdziliśmy, jakie plany na ten rok mają największe trójmiejskie szpitale.W 2022 r. w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku będzie rozbudowywany Oddział Intensywnej Opieki Medycznej o dodatkowe 12 stanowisk, a także zostanie wyremontowane I piętro w budynku nr 3 na potrzeby przeniesienia z Centrum Medycyny Nieinwazyjnej Laboratorium Hematologii z Pracownią COVID. Największa placówka medyczna na Pomorzu chce również stworzyć nowoczesne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych.

- Będzie to miejsce, w którym zintegrujemy obsługę badań klinicznych komercyjnych i niekomercyjnych. Projekt realizowany częściowo ze środków ABM, a jego koszt to około 6 mln zł. Ponadto w planach jest rozbudowa budynku PET i dostawa drugiego aparatu PET w celu realizacji większej liczby badań PET za około 16 mln zł - mówi Arkadiusz Lendzion, dyrektor ds. administracyjno-technicznych.
Z dodatkowych inwestycji warto wspomnieć, że na dachu Centrum Medycyny Inwazyjnej zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne, a także jest planowany remont budynku nr 4 na potrzeby Oddziału Dziennego Geriatrii, który jest wyceniany na 6 mln zł. Nowa aparatura medyczna - warta 6 mln zł - trafi do Oddziału Przeszczepów Płuc, a w szpitalu pojawi się również robot do produkcji chemioterapii, co ma docelowo zwiększyć liczbę wykonywanych procedur leczniczych.

Czytaj też: 4 mln e-skierowań w rok. Pomorze w czołówce

Copernicus stawia na diagnostykęSzpital im. M. Kopernika kończy w tym roku budowę nowego czterokondygnacyjnego obiektu, w którym będzie mieścić się Zakład Diagnostyki Obrazowej, między innymi z pracowniami rezonansu magnetycznego, ultrasonografii czy angiografii. Oznacza to powołanie własnego ośrodka diagnostycznego. Spółka Copernicus na tę inwestycję wykłada ponad 40 mln zł.

Z kolei w Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie szykuje się przebudowa trzeciego piętra na potrzeby Oddziału Kardiologicznego. Remont pochłonie ponad 18,5 mln zł, co zostanie opłacone ze środków szpitala oraz pomorskiego samorządu. Dodatkowo szpital również zajmie się unowocześnieniem Zakładu Diagnostyki Obrazowej, co pochłonie ponad 5,2 mln zł.

Czytaj też: Więcej przypadków PIMS w Trójmieście. "Chorują najczęściej dzieci w wieku 4-10 lat"

Plany w 2022 r. Co nowego w Gdyni?W Szpitalu Morskim im. PCK zostaną zakończone dwie ważne inwestycje. Przede wszystkim szpital chce oddać Główną Izbę Przyjęć, mającą istotnie poprawić komfort i bezpieczeństwo pacjentów. Projekt zakładał zarówno remont, jak i rozbudowę infrastruktury, która ostatecznie pochłonie około 8 mln zł. Szpitale Pomorskie kontynuują również przebudowę Oddziału Chorób Wewnętrznych i Leczenia Schorzeń Endokrynologicznych, która jest wyceniana na ponad 4,6 mln zł. W planach jest również zakup akceleratora wykorzystywanego w radioterapii i przeprowadzenie adaptacji pomieszczeń pracowni.

Zmiany czekają też Szpital św. Wincentego a Paulo w Gdyni, gdzie w ostatnim czasie oddano nowe skrzydło szpitala. Tym razem w planach jest utworzenie Ośrodka Leczenia Chorób Naczyniowych poprzez rozbudowę Oddziału Chirurgii Naczyniowej (koszt to ponad 1 mln zł), a także przebudowę starej infrastruktury - obszaru II piętra, parteru i piwnicy, w których mieszczą się sale zabiegowe i apteka, co wymaga wyłożenia ponad 9 mln zł.

Należące do spółki Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku zostanie z kolei wyposażone w nowy agregat prądotwórczy.
Jak oceniasz rozwój trójmiejskich szpitali?
16%

bardzo dobrze, widać znaczący postęp, jeśli chodzi o infrastrukturę

42%

raczej dobrze, chociaż jest jeszcze sporo do zrobienia

16%

źle, dynamika zmian jest zbyt powolna

26%

tragedia, dużo nam brakuje do standardów zachodnich krajów

zakończona

łącznie głosów: 188

Opinie wybrane


wszystkie opinie (47)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Mogłeś jeszcze nie czytać