stat

Jeden lek - jedna apteka. Pamiętaj o tym, korzystając z e-recept

22 stycznia 2020, 8:00
Ewa Palińska

Od 8 stycznia br. lekarze (poza wyjątkowymi przypadkami) wystawiają recepty wyłącznie w formie elektronicznej, co w praktyce ma ułatwić ich realizację. Leki z e-recepty można wykupić w kilku aptekach w różnym czasie, jednak kupując kolejne opakowania tego samego leku, należy pamiętać o tym, aby zrobić to tam, gdzie kupowało się je uprzednio.E-recepta to elektroniczny odpowiednik dotychczasowej papierowej recepty. Po wystawieniu przez lekarza trafi do systemu - na Internetowe Konto Pacjenta. Nie będzie więc ryzyka, że pacjent ją zniszczy czy zgubi - cały czas będzie miał do niej zdalny dostęp.

Koniec papierowych recept. Od dziś tylko elektroniczneTen sam lek w tej samej apteceZ racji tego, że recepta będzie znajdowała się w systemie, będzie "widoczna" dla farmaceutów w całej Polsce. Oznacza to, że będziemy mogli ją zrealizować w dowolnej aptece. Jeśli, dla przykładu, w jednej aptece zabraknie któregoś z przepisanych leków, będzie można dokupić go w innej, choć wszystkie medykamenty zapisane są na jednej recepcie.

Warto jednak pamiętać o pewnym istotnym szczególe - wszystkie przepisane opakowania jednego leku trzeba wykupić w tej samej aptece, w której kupiło się pierwsze opakowanie.

- Można rozłożyć ten zakup w czasie i najpierw kupić tylko jedno opakowanie, a dopiero po jakimś czasie kolejne. Jednak po te kolejne opakowanie leku trzeba przyjść do tej apteki, w której kupiło się pierwsze. Inna apteka go nie sprzeda - przestrzega Hanna Jankiewicz z pomorskiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Różne leki - w dowolnej aptece bez utraty refundacjiKonieczność wykupienia całej puli zapisanego leku w tej samej aptece dotyczy wyłącznie "tego samego" leku. Jeśli na e-recepcie zapisane są też inne, spokojnie możemy wykupić je w innym miejscu. Nie utracimy przy tym oczywiście refundacji.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina również, że konieczność kupowania w tej samej aptece dotyczy puli leku zapisanego na jednej recepcie.

- Jeśli dostaniemy kolejną e-receptę na ten sam lek, nie musimy już oczywiście wracać do tej samej apteki, w której kupowaliśmy go przy poprzedniej e-recepcie - podkreśla Hanna Jankiewicz z pomorskiego NFZ.
Przykłady:


  • Lekarz przepisał ci jedno opakowanie jednego leku? Wykupisz je w dowolnej aptece.

  • Lekarz przepisał ci kilka różnych leków? Możesz wykupić każdy z nich w innej, dowolnej aptece, ale jeśli kupujesz np. tylko jedno z trzech przepisanych opakowań leku, to po drugie i trzecie musisz wrócić do tej samej apteki, w której kupiłe(a)ś pierwsze.

  • Lekarz przepisał ci trzy opakowania leku A i jedno opakowanie leku B? W aptece I wykupiłe(a)ś pierwsze opakowanie leku A. Leku B nie było. Lek B kupiłe(a)ś w Aptece II, a po pozostałe opakowania leku A idziesz do Apteki I.

Czy przyjmujesz leki na choroby przewlekłe?
76%

tak

24%

nie

zakończona

łącznie głosów: 608