Nowy szef pomorskiego sanepidu wybrany

16 kwietnia 2021, 17:00
Rafał Borowski, ewel
aktualizacja:22:00 (16 kwietnia 2021)
Otwarta pod koniec marca nowa siedziba sanepidu w końcu doczekała się nowego szefa. Więcej zdjęć (3)

Otwarta pod koniec marca nowa siedziba sanepidu w końcu doczekała się nowego szefa.

fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

Otwarta pod koniec marca nowa siedziba sanepidu w końcu doczekała się nowego szefa.

fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

Po miesiącach zwlekania, Główny Inspektor Sanitarny powołał w piątek nowego szefa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Stanowisko to objął dr Maciej Merkisz, neonatolog. W przeszłości pełnił m.in. funkcję zastępcy dyrektora Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Startował też z list PiS do sejmiku wojewódzkiego. Zajmie miejsce odwołanego Tomasza Augustyniaka.Aktualizacja, godz. 22:00

Wieczorem Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Gdańsku potwierdziła nasze wcześniejsze doniesienia.

- Dziś po południu w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku wz. Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka wręczył nominację na stanowisko Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego panu Maciejowi Merkiszowi - czytamy w poście opublikowanym przez sanepid.
Główny Inspektor Sanitarny wręczył nominację na stanowisko Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Maciejowi Merkiszowi. Więcej zdjęć (3)

Główny Inspektor Sanitarny wręczył nominację na stanowisko Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Maciejowi Merkiszowi.

facebook.com/wsse.gda/

Główny Inspektor Sanitarny wręczył nominację na stanowisko Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Maciejowi Merkiszowi.

facebook.com/wsse.gda/
Przypomnijmy: pod koniec stycznia został odwołany Tomasz Augustyniak, szef pomorskiego sanepidu, który przepracował w tej instytucji 14 lat, z czego przed ponad pięć lat był jej zwierzchnikiem. Decyzja o odwołaniu go w szczycie pandemii koronawirusa wywołała spore zaskoczenie. Dlaczego?

Czytaj więcej: Szef pomorskiego sanepidu Tomasz Augustyniak odwołany ze stanowiska

Augustyniak był uważany za skutecznego specjalistę w swojej dziedzinie. Jak wynikało z powszechnej opinii w środowisku medycznym, współpraca Inspekcji Sanitarnej z podmiotami leczniczymi na Pomorzu w dobie pandemii układała się bardzo dobrze.

Nie wskazano oficjalnie powodów zwolnieniaKolejnym dowodem świadczącym o fachowości Augustyniaka było wystosowanie przez grupę samorządowców listu do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, w którym sprzeciwili się jego odwołaniu. Co ciekawe, w piśmie Krzysztofa Saczki, Głównego Inspektora Sanitarnego, informującym o pozbawieniu Augustyniaka stanowiska, nie wskazano powodów tej decyzji.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynikało, że odwołanie Augustyniaka było spowodowane jego sprzeciwem wobec nominacji na stanowisko powiatowego inspektora sanitarnego w Słupsku Marii Szróbki. Były szef pomorskiego sanepidu miał twierdzić, że kobieta nie ma odpowiednich kwalifikacji do objęcia tej posady. Szróbka, w ostatnim okresie asystentka słupskiego posła PiS i jednocześnie rzecznika rządu Piotra Müllera, w przeszłości przez sześć i pół roku kierowała już Powiatowym Inspektoratem Sanitarnym w Słupsku.

Nasze źródła mówią o jeszcze jednym celu wizyty premieraJak już informowaliśmy wcześniej, w piątek odbywa się wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Gdańsku. Szef rządu zwołał konferencję prasową w Punkcie Szczepień w hali sportowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, podczas której przedstawił najnowszą strategię ws. szczepień przeciwko koronawirusowi.

Czytaj więcej: Morawiecki w Gdańsku. "Trzecia fala słabnie, bo mamy program szczepień"

Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć od osób powiązanych z urzędem wojewódzkim, że wizyta premiera ma jeszcze jeden, zasadniczy cel. W jej trakcie ma zostać ogłoszone nowe nazwisko szefa pomorskiego sanepidu. Z naszych ustaleń wynika, że najprawdopodobniej będzie to dr Maciej Merkisz.

Kim jest dr MerkiszDr Maciej Merkisz podczas porodu czworaczków w lutym 1998 r. Więcej zdjęć (3)

Dr Maciej Merkisz podczas porodu czworaczków w lutym 1998 r.

fot. Maciej Kosycarz/KFP

Dr Maciej Merkisz podczas porodu czworaczków w lutym 1998 r.

fot. Maciej Kosycarz/KFP

To specjalista w dziedzinie neonatologii, czyli profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu chorób występujących u noworodków, a więc dzieci w wieku do czwartego tygodnia życia. Warto wspomnieć, że lutym 1998 r. brał udział w odebraniu udanego porodu czworaczków, które przyszły na świat w obecnej Klinice Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Klinicznego.

Dr Merkisz był do niedawna dyrektorem 115. Szpitala Wojskowego w Helu. W przeszłości pełnił także funkcję m.in. zastępcy dyrektora Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. W 2016 r. kandydował także na stanowisko dyrektora pomorskiego NFZ, jednak nie uzyskał nominacji.

Dwa lata później, tj. w 2018 r., dr Merkisz próbował także swoich sił w lokalnej polityce. Startował wówczas z listy Prawa i Sprawiedliwości na radnego sejmiku wojewódzkiego - bez powodzenia.
Czy w czasie pandemii śledzisz zmiany w kierownictwie służby zdrowia?
11%

tak, ale tylko na poziomie krajowym

24%

tak, także na szczeblu lokalnym

37%

nie śledzę, ale czasem czytam na ten temat

28%

nie, nie zwracam na to uwagi

zakończona

łącznie głosów: 769

Opinie wybrane


wszystkie opinie (152)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.