Karetka neonatologiczna dla szpitala na Zaspie. WOŚP podsumował finał

8 marca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Wioleta Stolarska

Nową, wartą około 1 mln zł karetkę neonatologiczną Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała Szpitalowi Św. Wojciecha na Zaspie w Gdańsku. To pierwszy zakup fundacji po 27. Finale za środki zebrane do "Ostatniej puszki Pawła Adamowicza". Fundacja podsumowała też wynik 27. Finału WOŚP - zebrano niemal 176 mln zł.Nowoczesna karetka neonatologiczna ze specjalistycznym inkubatorem, której wartość wynosi około 1 mln złotych została zakupiona ze środków zebranych podczas wirtualnej zbiórki w mediach społecznościowych.

Ostatnią puszkę zmarłego prezydenta Gdańska na rzecz WOŚP postanowiła zapełnić Patrycja Krzymińska, ostatecznie zebrała blisko 16 mln zł. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pieniądze zamierza przeznaczyć na zakup sprzętu dla szpitali pediatrycznych w całym województwie pomorskim. Wśród zaplanowanych sprzętów znajdują się m.in.:
  • karetka neonatologiczna, rezonans magnetyczny, system monitorowania pacjenta, głowica echo, materace grzewcze (2 szt.), pulsoksymetry (5 szt.), stanowiska do resuscytacji (2 szt.), materace do fototerapii (2 szt.), pompy strzykawkowe (6 szt.) dla Szpitala Św. Wojciecha w Gdańsku,
  • wyposażenie medyczne dla Hospicjum im. Dudkiewicza w Gdańsku,
  • echokardiograf, aparat do znieczulania, pompy objętościowe (10 szt.), materace przeciwodleżynowe (3 szt.) dla Szpitala przy ul. Nowe Ogrody w Gdańsku,
  • USG premium, cyfrowy RTG jezdny, inkubator ATOM, rezonans magnetyczny dla Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku,
  • tomograf komputerowy, system monitorowania pacjentów, pompy strzykawkowe (25 szt.), pompy objętościowe (5 szt.) dla Szpitala Dziecięcego w Gdańsku.

Czytaj też: Owsiak: kupimy Gdańskowi karetkę neonatologiczną

Zapotrzebowanie na opiekę neonatologicznąSprzęt na oddziałach neonatologicznych w regionie jest potrzebny. W wielu ośrodkach jest wciąż za mało inkubatorów, sprzęt jest przestarzały a liczba wyszkolonego personelu medycznego jest niewielka. Specjaliści zgodnie podkreślają, że zapotrzebowanie na opiekę neonatologiczną jest bardzo duże. Tylko na Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii na gdańskiej Zaspie trafia ponad 400 dzieci rocznie.

Oddział ten jest na razie najlepiej wyposażony w całej Polsce północno-wschodniej. Ważnym zakupem w ostatnich latach był na pewno sprzęt do hipotermii leczniczej. Oddział dysponuje już jedną specjalistyczną kartką do transportu dzieci poniżej piątego miesiąca życia. Karetka wraz z wyposażeniem kosztowała ok. 600 tys. zł. Ambulans ma na pokładzie m.in. inkubator ze specjalnym podnośnikiem, w którym można transportować maluszki w najcięższych stanach, a także respirator.

- Do tej pory mieliśmy jedną taką karetkę, ale na całe województwo pomorskie, jeździmy do miast odległych nawet o 130 km. Obecna karetka ma około 3-4 lata, ale już zdarzają się awarie, sprzęt się zużywa, a sprawność jest bardzo ważna, bo nikt nie jest w stanie nas zastąpić. W województwie są dwa oddziały trzeciego stopnia - Klinika Neonatologii i nasz oddział w szpitalu na Zaspie, ale tylko my mamy karetkę, więc zajmujemy się transportem dzieci z całego regionu - mówi neonatolog, Agata Krzysztofowicz ze Szpitala Św. Wojciecha na Zaspie.
Nowa karetka najprawdopodobniej zacznie pracę w przyszły wtorek.

Finałowe podsumowanieFundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podsumowała też wynik 27. Finału WOŚP - zebrano 175938717,56 zł.

- To był finał, który dla nas pozostanie niezapomniany, mówimy że gramy do końca świata i jeden dzień dłużej, ale teraz ta zasada jeszcze bardziej się w nas ugruntowała, jak nigdy podczas tego finału poczuliśmy solidarność Polaków - mówił Jerzy Owsiak, prezes Fundacji WOŚP. - Mimo tych tragicznych wydarzeń nie odgrodzimy się od siebie, nie ustawimy kordonu pod sceną, dalej będziemy się bawić i mieć do siebie tolerancję, miłość i zaufanie - przekonywał.
Owsiak podziękował organizatorom 1,7 tys. sztabów, 120 tys. wolontariuszy, oraz milionom Polaków w Polsce, na świecie, ale także na miejscu - w Gdańsku, którzy w styczniu wsparli zbiórkę, a potem murem stanęli za Orkiestrą, dając jej siłę do przezwyciężenia najtrudniejszych chwil.

- Trudno ukryć wzruszenie, chyba nie ma lepszego miejsca, żeby podsumować Finał WOŚP - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska. - W Gdańsku pracowało 1,2 tys. wolontariuszy, udało się zebrać ponad 1 mln 359 tys., poza tą kwotą nasze serca dołożyły jeszcze ponad 16 mln dzięki ostatniej puszcze prezydenta Adamowicza - dodała.
Czytaj też: Blisko 16 mln zł w wirtualnej puszce WOŚP

Zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych27. Finał WOŚP odbył się 13 stycznia 2019 roku. Jego celem było pozyskanie środków na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki wysokospecjalistyczne, które diagnozują i udzielają pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnostyki i leczenia najtrudniejszych przypadków. W realizacji celu 27. Finału WOŚP Fundacja skupi się przede wszystkim na zakładach diagnostyki specjalistycznej - zwłaszcza obrazowej, radiologicznej oraz laboratoryjnej. Do szpitali trafić mają tak zaawansowane urządzenia jak chociażby: rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG (w tym aparaty mobilne), wysokiej klasy ultrasonografy, echokardiografy czy sprzęt endoskopowy z torem wizyjnym dla gastroenterologii.