Gdynia drukuje maski dla lekarzy

28 marca 2020, 16:00
Ewa Palińska
Najnowszy artukuł na ten temat

W Pomorskiem najwięcej testów na koronawirusa

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia aktywnie wspiera akcję pomocy dla szpitali w ramach walki z COVID-19. Przy współpracy z firmą Bibus Menos rozpoczął wytwarzanie ramek do przyłbic ochronnych, wykorzystywanych przez służby medyczne. Gotowe maski trafią do pomorskich szpitali.Braki sprzętu, masek, środków ochrony osobistej - to niestety codzienność z jaką w czasie walki z koronawirusem musi zmierzyć się większość szpitali w Polsce.

Koronawirus. Szpitale potrzebują maseczek, nawet tych bez atestuPomoc szpitalom zaoferował też Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia. Obecnie trwają tam prace nad stworzeniem masek, które trafią do pomorskich szpitali.

- Drukarki 3D dostępne na terenie PPNT Gdynia, pracujące w oparciu o technologię spiekania proszku polimerowego (SLS) mają tę niepodważalną zaletę, że za ich pomocą można wytwarzać nie tylko pojedyncze elementy, ale także małe i średnie serie z materiału dopuszczonego do długotrwałego kontaktu ze skórą - mówi Sławomir Olszewski, specjalista ds. druku 3D w PPNT Gdynia.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot: wszystkie informacjeSpecjaliści z firmy Bibus Menos zoptymalizowali proces powstawania maski w taki sposób, aby wydruk był jeszcze bardziej wydajny. Dzięki temu podczas jednej sesji będzie można stworzyć nawet kilkadziesiąt sztuk elementów mocujących.

- Fakt, że na parkowym sprzęcie możemy wydrukować tak dużą liczbę elementów w ramach jednego procesu to olbrzymia zaleta - podkreśla Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. - Oczywiście wyprodukowane wyposażenie ma charakter prototypowy, jednak wyjątkowa sytuacja, w jakiej znalazł się nasz kraj w obliczu epidemii, skłania nas do tego, by podejmować próby niesienia pomocy medykom znajdującym się na pierwszej linii walki z wirusem.
Jako że od kilku tygodni zapotrzebowanie na środki ochrony zgłaszane przez szpitale z całej Polski jest tak ogromne, że stały się one towarem deficytowym, akcję zdecydowała się wesprzeć także Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Zaoferowała ona zakup materiału, z którego wytwarzane są osłony przyłbic.
Czy posiadasz w domu maseczki ochronne?
39%

tak

33%

nie, ale zamierzam kupić bądź zrobić

28%

nie i nie planuję zakupu

zakończona

łącznie głosów: 1442