Koronawirus uderza w gabinety? Do dentysty, kosmetyczki czy okulisty w innym terminie

13 marca 2020, 12:00
Wioleta Stolarska
Najnowszy artukuł na ten temat

Więcej testów, więcej wykrytych zakażeń - laboratoria pracują na pełnych obrotach

- Jeśli nie jest to pilna wizyta, zadzwoń i przełóż ją na inny termin, przyjdź sam, uprzedź, jeśli źle się czujesz - przekonują dentyści, okuliści czy gabinety kosmetyczne. Większość z nich zachęca do pozostania w domach, by zmniejszyć zagrożenie zarażenia koronawirusem COVID-19. Niektóre gabinety postanowiły zawiesić swoją działalność, przekonując, że w pilnych sytuacjach pacjenci będą przyjmowani przez dyżurujących lekarzy.O możliwości zamykania praktyk lekarskich informowała już Naczelna Izba Lekarska.

- Z powodu braku możliwości zaopatrzenia praktyk lekarskich w wyroby zapewniające bezpieczne warunki leczenia może dojść do sytuacji zamykania gabinetów i pozostawiania pacjentów bez opieki - ostrzegano.
Również salony kosmetyczne może niedługo dotknąć brak masek czy środków dezynfekujących. Z kolei sami klienci, obawiając się koronawirusa, coraz częściej odwołują swoje wizyty w salonach dentystycznych czy kosmetycznych i fryzjerskich.

Do dentysty w innym terminie, pilne przypadki w specjalnych warunkachZe względu na specyfikę zawodu dentysty, higienistki czy asystentki stomatologicznej w przypadku leczenia pacjenta zainfekowanego wirusem SARS-CoV-2 ryzyko zakażenia jest bardzo wysokie. Dlatego w gabinetach wprowadza się szczególne środki ostrożności, np. oprócz wywiadu medycznego mierzona jest również temperatura.

- W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną wszystkich pacjentów, którzy w ostatnim miesiącu przebywali w strefie podwyższonego ryzyka albo mają jakiekolwiek objawy infekcji, bardzo prosimy o kontakt telefoniczny w celu przełożenia terminu wizyty. Zachowajmy zdrowy rozsądek i nie narażajmy innych na niebezpieczeństwo. Prosimy o wyrozumiałość oraz szanowanie swojego oraz innych zdrowia - informuje Centrum Smart Smile.

Stomatolodzy w Trójmieście


Są też gabinety, które zdecydowały się zawiesić swoją normalną działalność, a pacjentów w pilnych przypadkach przyjmować w specjalnych warunkach.

- Specyfika zabiegów stomatologicznych powoduje bardzo łatwą transmisję wirusa COVID-19. Obserwując dynamikę rozwoju pandemii i po uzyskaniu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej zdecydowaliśmy, że najbezpieczniejsze zarówno dla pacjentów, jak i personelu będzie czasowe zawieszenie działalności Kliniki Impladent MDC w Gdańsku na Kartuskiej i na Kowalach. Z uwagi na brak odpowiednich danych trudno jest precyzyjnie podać datę wznowienia udzielania świadczeń. W pilnych przypadkach w godzinach 8-20 będzie możliwy kontakt telefoniczny i e-mailowy z naszym personelem, pracującym w odosobnieniu. Będziemy starali się rozwiązać ewentualne państwa problemy dentystyczne - poinformowała klinika.
Również gabinet Dental Sense zdecydował się od poniedziałku, 16 marca, zawiesić przyjmowanie pacjentów.

- Ze względu na dobro pacjentów zamykamy się na pewien czas, trudno teraz określić na jak długo, ale będziemy starali się informować na bieżąco o tym naszych pacjentów - poinformowała Magdalena Gachowicz.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje


O specjalną uwagę swoich pacjentów proszą też kliniki okulistyczne.

- W związku ze zwiększającą się liczbą zachorowań na koronawirusa w Polsce Ministerstwo Zdrowie zaleca, aby osoba, u której istnieje podejrzenie zakażenia, ale nie ma jeszcze typowych objawów, pozostała w domu. Prosimy te osoby o unikanie kontaktu z innymi. Nie pozwólmy na rozprzestrzenianie się wirusa. Musimy wszyscy się postarać, aby zdusić tę sytuację w zarodku. W naszym salonie optycznym wprowadziliśmy wszystkie wytyczne Głównego Inspektoriatu Sanitarnego. Stosujemy ponadstandardowe procedury profilaktyki zakażeń, aseptyki i dezynfekcji, w celu zapewnienia przebiegu wszystkich zabiegów w sposób bezpieczny pod kątem epidemiologicznym. Prosimy o informowanie naszego personelu, jeżeli podejrzewacie, że możecie być zarażeni. Przełożenie wizyty nie będzie dla nas żadnym problemem. W tej chwili najważniejsze jest wasze bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo całego naszego zespołu Dobry Wzrok. Bardzo prosimy również o przychodzenie na umówione wizyty bez osób towarzyszących. W obecnej sytuacji bądźmy odpowiedzialni i rozsądni za zdrowie swoje i swoich najbliższych - informuje Poradnia Okulistyczna Dobry Wzrok.

Okuliści w Trójmieście


Czy wizyty w salonach beauty są bezpieczne?Wiele z nas na co dzień korzysta z usług gabinetów medycyny estetycznej oraz gabinetów kosmetycznych. Czy mamy się czego obawiać? Pomimo iż GIS nie wydał jeszcze takich zaleceń, wizytę u kosmetologa czy stylisty paznokci warto odłożyć na później. Ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się wirusa niebezpieczna może być podróż komunikacją miejską czy kontakt z innymi klientami w zamkniętym pomieszczeniu poczekalni.

Część gabinetów zdecydowała się wprowadzić szczególne środki ostrożności, a klienci którzy się do nich nie dostosują, nie będą obsługiwani.

- Nie przyjmujemy klientów z zagranicy, a klienci, którzy w ciągu ostatnich 14 dni wrócili z zagranicy, zobowiązani są do przełożenia wizyty na inny termin. Podczas rozmowy telefonicznej będziemy zbierać podstawowy wywiad medyczny, a odmowa udzielenia odpowiedzi skutkować będzie odwołaniem terminu wizyty. Klienci z objawami przeziębienia (gorączka, kaszel, katar, osłabienie) zobowiązani są telefonicznie przełożyć wizytę na inny termin i pozostać w domu - informuje gabinet kosmetyczny Bio Nova.

Salony kosmetyczne w Trójmieście


Również gabinet Kashmir Spa informuje, że nie będzie przyjmował klientów, którzy w ostatnim czasie przebywali w strefie podwyższonego ryzyka albo mają jakiekolwiek objawy infekcji.

- Ze względu na zaistniałą sytuację z panującym koronawirusem chcemy poinformować, iż w naszym instytucie są przestrzegane wszelkie środki bezpieczeństwa zgodnie z zaleceniami sanepidu. Jeśli macie wątpliwości dotyczące waszej wizyty, możecie do nas zadzwonić, a my udzielimy wszelkich odpowiedzi. W naszym salonie kilka razy dziennie są dezynfekowane elementy wyposażenia oraz nasz personel przeprowadza zabiegi w maseczkach ochronnych. Przypominamy, iż zły stan zdrowia jest przeciwwskazaniem do wszelkich zabiegów. Jeśli wróciłaś/wróciłeś z miejsca, gdzie występuje zagrożenie zarażeniem koronawirusem, należy nas poinformować w celu odwołania wizyty - informuje Secret Avenue.
- Wszystkie nasze placówki, zarówno lekarskie jak i kosmetologiczne, funkcjonują bez zakłóceń. Zdarzają się pojedyncze przypadki, kiedy jest zmiana grafiku danego lekarza, ale nie jest to niczym nadzwyczajnym. Oczywiście, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszych pacjentów, klientów oraz pracowników, podejmujemy wszelkie niezbędne kroki. Dlatego kierujemy prośbę do wszystkich osób z objawami infekcji, podwyższoną temperaturą oraz powracających z zagranicy, aby przełożyły wizytę. Wszelkie badania, konsultacje i zabiegi odbywają się z zachowaniem najwyższego stopnia higieny. Jest to oczywiście nasz standard, który stosujemy na co dzień. W ostatnim czasie zwiększyliśmy częstotliwość czyszczenia wszystkich powierzchni oraz wprowadziliśmy dodatkową dezynfekcję. Gwarantuję, że naszym priorytetem jest zdrowie i bezpieczeństwo zarówno naszych pacjentów i klientów, jak i całego zespołu. W tej chwili nie ma powodów do odwoływania wizyt osób zdrowych. Jeżeli jednak zajdzie taka potrzeba, to zapewniam, że natychmiast podejmiemy odpowiednie kroki - mówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog w Clinica Cosmetologica, Clinica Dermatologica oraz Lifemedica w Gdańsku.
Podkreśla jednak, że lekarz lub osoba przeprowadzająca zabieg może odmówić przeprowadzenia konsultacji lub właśnie zabiegu w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów.

Są też gabinety, które postanowiły zawiesić działalność i również swoich klientów zachęcają do pozostania w domu.

- Kochani, w trosce o nasze zdrowie gabinet będzie nieczynny do odwołania - poinformował Instytut Urody Karolina Orłowska.
Czy ze względu na zagrożenie zarażenia koronawirusem odwołałe(a)ś już jakąś wizytę u dentysty, okulisty czy kosmetologa?
29%

tak, to nic pilnego, bez problemu przełożyli na inny termin

16%

tak, ale nie mam nowego terminu

19%

jeszcze nie, ciągle się waham

27%

nie, jeśli mnie przyjmą, to pójdę

2%

odwołałe(a)m tylko lekarza, do kosmetyczki/kosmetologa pójdę

7%

odwołałe(a)m tylko kosmetyczkę/kosmetologa, do lekarza pójdę

zakończona

łącznie głosów: 952