Krajowy konsultant ds. anestezjologii: Walczymy ze śmiercią, a nie ją zapewniamy

26 października 2020, 9:30
Wioleta Stolarska

Główną rolą naszej specjalności jest walka ze śmiercią, a nie jej zapewnianie - napisał prof. Radosław Owczuk, krajowy konsultant w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. Specjalista skomentował w ten sposób słowa Krzysztofa Bosaka odnoszące się do roli anestezjologii dziecięcej po wyroku TK zakazującej aborcji płodów m.in. z wadami letalnymi.Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji, popiera wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z Konstytucją wykonanie aborcji w przypadku ciężkich wad płodu, które nie mają szansy na przeżycie.

- W tej chwili anestezjologia dziecięca jest rozwinięta na tyle mocno, że jesteśmy w stanie zapewnić takim dzieciom śmierć bez bólu - mówił Bosak w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Anestezjolog oburzony słowami politykaSłowami posła Bosaka oburzony jest krajowy konsultant ds. anestezjologii i intensywnej terapii prof. Radosław Owczuk z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

- Za niedopuszczalne uważam budowanie skojarzeń wiążących lekarzy zajmujących się anestezjologią i intensywną terapią dziecięcą z zapewnianiem bezbolesnej śmierci. Anestezjolodzy, zarówno pracujący z dziećmi, jak i dorosłymi, skupiają się na ratowaniu życia najciężej chorym pacjentom oraz zapewnieniu opieki okołooperacyjnej na najwyższym poziomie. Robimy wszystko, co możliwe, żeby ratować ludzkie życie. Główną rolą naszej specjalności jest walka ze śmiercią, a nie jej zapewnianie - napisał prof. Owczuk.
Czytaj też: UCK otworzyło Oddział Intensywnej Terapii dla dzieci

Protesty w całej PolsceProtesty przeciwko zakazowi aborcji nie ustają. Po czwartkowej decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał tzw. aborcję eugeniczną za sprzeczną z ustawą zasadniczą, każdego dnia w kilkuset miastach Polski mimo zakazu zgromadzeń na ulice wychodzą protestujący.

Czytaj też: Protest kobiet i "Gastro Strajk" połączyły siły w Gdańsku