• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kręgosłup w opałach

4 kwietnia 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
Siedzący tryb życia, mało ruchu, nadwaga - te wszystkie czynniki powodują, że trudno dzis spotkać osobę, która nie narzekałaby na problemy z kręgosłupem. O tym,co jest przyczyną problemów, jak sobie pomóc, kiedy udać się do specjalisty - rozmawiamy z lek. med. Stefanią Matuszewską, kierownikiem działu rehabilitacji Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej Clinica Medica

Co powoduje bóle kręgosłupa

Wbrew temu,co się powszechnie uważa, siedzenie nie jest dogodną pozycją dla kręgosłupa. A przecież coraz więcej czasu spędzamy za biurkiem albo w samochodzie, czyli w pozycji siedzącej.

- Nasz kręgosłup nie zostal przystosowany do takiego trybu życia jaki prowadzimy - mówi Stefania Matuszewska. - Jeżeli wiele godzin siedzimy w pracy za biurkiem, później przesiadamy się do samochodu, z samochodu zaś przesiadamy się na domową kanapę, trudno się dziwić, że nasz kregosłup zaczyna się buntować.

Stres, przewlekłe napięcie mięśni szyi czy mięśni karku powodują bóle szyjnego odcinka kręgosłupa. Również zbyt częste chodzenie w butach na wysokich obcasach czy nadwaga prowadzą do zmian zwyrodnieniowych i powodują bóle pleców.

- Powinniśmy od najmłodszych lat uczyć dzieci jak dbać o kręgosłup - mówi Stefania Matuszewska.- Oto prosty przykład: proszę sobie przypomnieć,co robimy jak nam coś upadnie? Oczywiście schylamy się, ale na prostych nogach! A tak nie wolno!
Podam Państwu kolejny przykład: Przychodzi do mnie pacjent i mówi, że od 10 lat ma bóle kręgosłupa. Opowiada, że był już u różnych lekarzy, w sanatoriach etc. Proszę więc pacjenta, żeby się rozebrał do badania. I co pacjent robi? Schyla się, żeby zdjąć buty, ale kolana ma wyprostowane. Czyli robi to, czego nie wolno robić. Pamietajmy podstawową zasadę: nogi ugięte, kregosłup prosty!


Niestety, ani w przedszkolu, ani w szkole nikt nas nie uczy prawidłowego obchodzenia się z kregosłupem. A przecież wystarczyłoby wyrobić w sobie odpowiednie nawyki, żeby w dorosłym życiu nie mieć problemów z codziennym bólem.

- Ból świadczy o tym, że doszło już do zmian w kręgosłupie - wyjaśnia dr Matuszewska.- Wówczas możemy najwyżej starać się, aby przeciwdziałać pojawieniu się kolejnych zmian, bo tych, które już zaszły, cofnąć się nie da.
- Proszę sobie wyobrazić, co przez cały dzień musi znosić nasz kręgosłup - mówi Stefania Matuszewska. - Rano myjemy glowę nad wanną - postawa nieprawidłowa, później przygotowujemy śniadanie pochyleni nad blatem kuchennym - znowu nieprawidłowa postawa, zakładamy buty - oczywiście na prostych nogach. A dalej: wsiadamy do samochodu, z samochodu przemieszczamy się do pracy, gdzie przez kilka godzin siedzimy przy biurku, po powrocie do domu siadamy w miękkim fotelu a na koniec dnia kładziemy się spać do łóżka ze zbyt miękkim materacem. I nagle okazuje się, że czego byśmy nie robili to działamy ze szkodą dla naszego kręgosłupa - wyjaśnia dr Matuszewska.


Pomoc dla kręgosłupa:
Co możemy zrobić na codzień? Ważne jest abyśmy siedzieli na prawidłowo wyprofilowanych krzesłach. Wysokość siedziska powinna być tak dobrana, aby stopy stały na podłodze, a odcinek lędźwiowy powinien być podparty. Jeżeli pracujemy przez wiele godzin w pozycji siedzącej bardzo ważne jest, żeby krzesło miało podłokietniki. Jeżeli piszemy na komputerze, łokcie powinny byc podparte na podłokietnikach albo na blacie biurka. Niedopuszczalne jest, aby łokcie "wisiały w powietrzu" gdyż powoduje to przewlekłe bóle kręgosłupa szyjnego.

w pracy:
Stefania Matuszewska zaleca, aby w pracy zrobić sobie przerwę i wykonać kilka ćwiczeń.
-Siadamy swobodnie, z łokciami opartymi na podłokietnikach. Zwieszamy głowę zwieszamy i dotykamy brodą klatki piersiowej. Następnie kładziemy jedną dłoń z tyłu głowy, na potylicy i przez 5 s. bardzo mocno naciskamy ręką na głowę i głową na rękę - tak żeby poczuć napinające się mięśnie. Pamiętajmy, aby głowa się nie przesuwała a nacisk równo się rozłożył - objaśnia dr Matuszewska.
To ćwiczenie powtarzamy co godzinę, po 3 - 4 razy na każdą rękę.

- Polecam jeszcze jedno ćwiczenie - mówi Stefania Matuszewska. - Stajemy w rozkroku, opieramy ręce na biodrach i robimy kilka energicznych "wypchnięć" bioder do przodu, tak aby poczuć jak napinają się mięśnie. Takie ćwiczenie wystarczy powtórzyć 10 razy. Nawet jeżeli nie mamy warunków do ćwiczeń w pokoju pracy, to można spróbować znależć jakiś spokojny kąt w firmie. Nasze samopoczucie jest tego warte - uśmiecha się dr Matuszewska.

w czasie wolnym:
Najlepszym sportem dla naszego kręgosłupa jest pływanie. Ruch w wodzie zmusza do wysiłku te mięśnie, które wzmacniają kręgosłup. Jeżeli będziemy mieli silne mięśnie brzucha, grzbietu, klatki piersiowej, to 20% obciążeń, które normalnie dźwiga kręgosłup jest w stanie przenieść się na inne mięśnie.

- Każda forma ruchu jest dobra pod warunkiem, że nie obciąża kręgosłupa - wyjaśnia dr Matuszewska. - Jeżeli chcemy ćwiczyć na siłowni, to leżąc na ławeczce. Spacery - po równej powierzchni, tak samo bieganie czy jazda na rowerze. Przy tej ostatniej czynności pamietajmy, aby zachować jak najbardziej wyprostowaną postawę - rower górski nie jest więc wskazany. A przede wszystkim polecam, jeszcze w łóżku przed wstaniem, poranne przeciaganie się. To najlepszy początek dnia - mówi Stefania Matuszewska.


rozmawiała: Magdalena Oleszko - Włostowska


Kiedy do lekarza:

W przypadku pojawienia się któregoś z wymienionych objawów należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o skierowanie do poradni rehabilitacyjnej.
- drętwienie, mrowienie w obrębie kończyn
- bóle promieniujące do kończyn górnych lub dolnych
- zaburzenia czucia
- stałe, przewlekłe bóle kręgosłupa

Opinie (5) 3 zablokowane

  • ból

    też mam już bóle chętnie skorzystałambym z porady dr Szarmach nie wiem gdzie się mieści ten gabinet lub tel

    • 0 2

  • Najlepszy sposób na to aby mieć prosty kregosłup jest podciaganie na drązku, pływanie i siłownia

    • 0 2

  • Ból

    bardzo często się garbię i zapominam o Postawie

    • 0 2

  • :)

    Pomaga dobre

    • 0 0

  • nasz kregoslup jest stworzony do zginananie sie

    nasz kregoslup jest stworzony do zginananie sie (a nie do ciaglego wyporostowania), jesli przestaniemy go zginac to pozbawiamy go jednej z najbardziej naturalnych czynosci!!! Coraz czesciej lekarze i fizykoterapeci odchodza od zasady kregosłup zawsze prosty poniewaz ona nie dziala - zginananie sie poprawia krazenie i dostarcza tzw dyskom niezbednych substancji odzywczych przez co te maja szanse na regeneracje ( oczywiscie zginanie nie oznacza podnoszenie ciezkich przedmiotow)

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Distinguished Gentleman's Ride

w plenerze, zlot, imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane