Kto unika badań? Refleksje po "Białej Niedzieli" w Gdyni

27 września 2013 (artykuł sprzed 8 lat)
"Lepiej się nie badać, bo jeszcze coś się znajdzie"- takie myślenie o profilaktyce wciąż jest powszechne!
Więcej zdjęć (1)

"Lepiej się nie badać, bo jeszcze coś się znajdzie"- takie myślenie o profilaktyce wciąż jest powszechne!

fot. materiały prasowe

"Lepiej się nie badać, bo jeszcze coś się znajdzie"- takie myślenie o profilaktyce wciąż jest powszechne!

fot. materiały prasowe

Rozmowa z Teresą Derebecką, dyrektor Centrum Usług Pielęgniarskich MedAmi, które zorganizowało w Gdyni "Białą Niedzielę", akcję bezpłatnych porad i badań profilaktycznych.Jaki jest stosunek Polaków do profilaktyki medycznej?
 

Teresa Derebecka: - Sedno problemu jest w naszych głowach. Pracuję w zawodzie od bardzo wielu lat, ale nadal spotykam się z opiniami pacjentów w tonie "lepiej się nie badać, bo jeszcze coś się znajdzie". Co prawda poziom wiedzy Polaków na temat profilaktyki stopniowo ulega poprawie, ale ciągle jest niezadowalający.

Pacjenci wymagają ciągłej edukacji, niezależnie od wieku, płci, stanu zdrowia oraz wykształcenia. Należy przyzwyczajać się do regularnych badań, do korzystania z dostępnych, bezpłatnych programów profilaktycznych. Jest mnóstwo ludzi, którzy nie czynią tego wcale, tymczasem chociażby przegląd swojego auta robią nadzwyczaj regularnie...

Jak przebiegała akcja "Białej Niedzieli" w Gdyni zorganizowana przez MedAmi? Jakie nasuwają się po niej wnioski?

- Po ostatniej akcji "Biała Niedziela" doszłam do wniosku, że jest wiele osób świadomych, iż poprzez takie badania i konsultacje można uzyskać wartościową informację. Sporo osób z tych, które się do nas zgłaszały, posiadało już wysoki poziom wiedzy na temat swoich problemów zdrowotnych, a u nas szukały dodatkowych wskazówek lub chciały pogłębić swoje wiadomości. Były osoby, które specjalnie przyjechały z odległych dzielnic, żeby dokładnie przedyskutować swoje problemy. Niestety byli też tacy, którzy w żaden sposób nie dali się namówić na spotkanie z personelem MedAmi.

Pielęgniarki z uśmiechem zachęcały mieszkańców Gdyni. Wystarczyło tylko wejść do pomieszczenia obok i poświęcić 10 minut na podstawowe badania. Trzecią grupę stanowiły osoby, które były ciekawe, co robimy. I tu optymistyczny prognostyk! Te osoby chętnie przystąpiły do badań, przy okazji zapoznały się z dostępnymi materiałami. Pielęgniarki wskazały na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Zainteresowanie "Białą Niedzielą" wskazuje na potrzebę organizowania tego typu akcji w przyszłości.

Z jakimi problemami ludzie się zgłaszali? O jakie rady prosili?


- Każdy, kto się zgłosił, badał poziom cukru we krwi i ciśnienie. Nawet dzieci odważnie podawały paluszek do zbadania cukru we krwi. Jednak dużym zainteresowaniem cieszyła się waga. Widać, że coraz więcej osób jest świadomych, że otyłość to poważny problem i przyczynia się do powstawania wielu schorzeń. Przy okazji powodzeniem cieszyły się materiały dotyczące prawidłowej diety. Było też wiele porad i konsultacji udzielonych przez podologa. Opinia tego specjalisty była pożądana przez osoby w każdym wieku. Natomiast seniorzy szczególnie poszukiwali informacji na temat refundacji sprzętu medycznego.

Pani zespół w Centrum Usług Pielęgniarskich MedAmi pracuje w rozmaitych specjalizacjach: od chorób wewnętrznych przez pielęgniarską opiekę długoterminową po intensywną opiekę medyczną. Czy z jego doświadczenia wynika, że zaniedbana profilaktyka często decyduje o przewlekłym chorowaniu czy hospitalizacji?

- Zespół MedAmi ma wieloletnie doświadczenie. To na oddziałach szpitalnych nasze pielęgniarki spotykają się z pacjentami, którzy przewlekle chorują i muszą być poddani długotrwałej hospitalizacji właśnie z powodu zaniedbanej profilaktyki. Przykładem w naszej codziennej pracy w domu pacjenta są skutki niskiego poziomu wiedzy na temat profilaktyki stopy cukrzycowej. Zespół stopy cukrzycowej to poważne powikłanie. Komplikacje zaczynają się od kłopotów z poruszaniem się, przysparzają wielu cierpień a bagatelizowanie problemu może doprowadzić do amputacji.

To niewystarczająca wiedza o czynnikach ryzyka zespołu stopy cukrzycowej, o pielęgnacji stóp, o doborze obuwia, o profilaktyce urazów w obrębie stóp czy istocie samej cukrzycy jest przyczyną powikłań. Wiele powikłań można byłoby uniknąć, gdyby pacjenci świadomie i aktywnie włączyli się w samokontrolę. Dlatego wszelkie akcje profilaktyczne są tak istotne. Jeśli dzięki naszej "Białej Niedzieli" udało się, oczywiście pośrednio, uratować od choroby lub powikłań choć jedną osobę, to już daje to nam ogromną satysfakcję.

Więcej informacji o Centrum Usług Pielęgniarskich można znaleźć w katalogu firm oraz na stronie internetowej www.medami.pl

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł