Leczenie kanałowe pod mikroskopem

23 lutego 2016 (artykuł sprzed 5 lat)
Ilona Raczyńska
Wskazaniem do leczenia kanałowego pod mikroskopem są m.in. wąskie lub zarośnięte kanały i zakrzywione korzenie. W takich wypadkach mikroskop umożliwia wgląd do wnętrza zęba. Więcej zdjęć (1)

Wskazaniem do leczenia kanałowego pod mikroskopem są m.in. wąskie lub zarośnięte kanały i zakrzywione korzenie. W takich wypadkach mikroskop umożliwia wgląd do wnętrza zęba.

fot. fotolia/CandyBox Images

Wskazaniem do leczenia kanałowego pod mikroskopem są m.in. wąskie lub zarośnięte kanały i zakrzywione korzenie. W takich wypadkach mikroskop umożliwia wgląd do wnętrza zęba.

fot. fotolia/CandyBox Images

Kiedyś nieprzyjemne i długotrwałe, dziś niemal bezbolesne, a dzięki użyciu mikroskopu szybkie i niezwykle precyzyjne. Spytaliśmy trójmiejskich stomatologów, na czym polega i dla kogo jest przeznaczone leczenie kanałowe zębów.Wiele osób siedzących w fotelu dentystycznym na hasło "leczenie kanałowe" robi wielkie oczy z przerażenia. W głowie pojawiają się myśli, że zabieg jest skomplikowany, bolesny i drogi. Tymczasem na przestrzeni lat technologia kanałowego leczenia zębów mocno się zmieniła.

Co to znaczy?

Leczenie kanałowe zęba (inaczej endodontyczne) polega na dokładnym, całkowitym usunięciu zainfekowanej miazgi z komory i kanału zęba. Dzięki czemu eliminuje się przyczynę infekcji i dolegliwości bólowych.

- Robi się to przy pomocy odpowiednio dobranych narzędzi ręcznych lub maszynowych, a także różnych przeciwbakteryjnych środków płuczących. Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest szczelne wypełnienie kanału lub kanałów korzeniowych zęba najczęściej za pomocą gutaperki - tłumaczy Paulina Bautembach-Koberda, dentysta, specjalista protetyki stomatologicznej z Centrum Dentystycznego Projekt Uśmiech.
Takie leczenie jest bardzo precyzyjne, dlatego przeprowadzane jest pod kontrolą radiologiczną oraz przy użyciu koferdamu, czyli materiału izolującego leczony ząb od środowiska jamy ustnej. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu.

- Duża część pacjentów zgłasza się do lekarza dentysty z bólem, który trwa już od kilku dni, często są zmęczeni po nieprzespanej nocy. Dzisiaj mamy wiele możliwości skutecznego znieczulenia miejscowego, dzięki czemu leczenie kanałowe staje się praktycznie zabiegiem bezbolesnym - dodaje Paulina Bautembach-Koberda.
Dla kogo?

Leczenie kanałowe jest przeznaczone dla pacjentów, u których miazga zębowa znajduje się w stanie zapalenia nieodwracalnego spowodowanego działaniem czynników drażniących bądź urazem.

- Najczęstszą przyczyną chorób miazgi są bakterie zawarte w nieleczonej lub nieprawidłowo leczonej próchnicy zębów. Innymi czynnikami drażniącymi mogą być choroby przyzębia, zabiegi na przyzębiu oraz czynniki jatrogenne - mówi Maciej Koberda, dentysta z Centrum Dentystycznego Projekt Uśmiech. - Czy dany ząb kwalifikuje się do leczenia endodontycznego lekarz dentysta sprawdza na pierwszej wizycie.
Zęby niekwalifikujące się do leczenia endodontycznego to między innymi te głęboko zniszczone próchnicowo, ale także zęby znacznie rozchwiane czy z dużymi zmianami okołowierzchołkowymi.

Można leczyć pod mikroskopem

Leczenie kanałowe wymaga od lekarza wiedzy, precyzji i przede wszystkim doświadczenia.

Znajdź stomatologa w katalogu Trojmiasto.pl

- Każdy stomatolog już w trakcie studiów jest uczony endodoncji i posiada umiejętności pozwalające przeprowadzić takie leczenie. Niemniej jednak dodatkowe ciągłe szkolenia i praktyka podnoszą umiejętności zabiegowe, które wraz z zaawansowanymi urządzeniami pozwalają zmaksymalizować powodzenie leczenia - dodaje Adam Bielawski, stomatolog z Kliniki dentystycznej Dentineo.
W precyzyjnym leczeniu kanałowym często pomaga mikroskop, którego użycie jest nie tylko bezpieczne, ale i skuteczne.

- Mikroskop stomatologiczny to narzędzie, które pomaga w leczeniu bardziej skomplikowanych przypadków, likwidacji powikłań, np. usunięcie złamanych narzędzi kanałowych i ponownym leczeniu kanałowym - dodaje Paulina Bautembach-Koberda. - Opracowywanie kanałów korzeniowych musi być przeprowadzone z dużą precyzją i dokładnością porównywaną do pracy zegarmistrza. Kanały korzeniowe często są bardzo wąskie, a ich ujścia mogą być trudne do odnalezienia. Niekiedy występują dodatkowe kanały, które zazwyczaj charakteryzują się nieregularnym przebiegiem, przez co ich dokładne opracowanie bywa bardziej skomplikowane. W tym celu w endodoncji stosujemy powiększenie optyczne czyli mikroskop stomatologiczny.
Użycie mikroskopu w leczeniu endodontycznym pozwala znacznie powiększyć i rozjaśnić miejsce leczenia. Dzięki temu lekarz może zobaczyć wszystkie kanały korzeniowe, zwężenia, zarośnięcia kanału oraz perforacje kanałowe. Zdaniem niektórych stomatologów to niemalże idealna forma leczenia kanałowego.

- Każde nowoczesne leczenie kanałowe powinno odbywać się przy pomocy mikroskopu ze względu na to, że taki rodzaj leczenia jest bardziej dokładny. Myśląc o leczeniu kanałowym myślimy o skomplikowanym systemie kanałów, z odnogami od głównych pni kanałów, o nieregularnym kształcie głównych pni. Poza tym nie wszystkie główne kanały, które powinniśmy oczyścić są widoczne bez mikroskopu - mówi Jowita Żebrowska-Zakrzewska stomatolog z DentiCo. - Płukanie kanałów podczas leczenia pod mikroskopem jest bardziej efektywne. Dzięki temu, że widzimy więcej, płuczemy efektywniej i mamy mniej powikłań w trakcie i po leczeniu.
Ile to trwa?
Leczenie endodontyczne w zależności od stopnia powikłania może być przeprowadzone podczas jednej lub kilku wizyt.

- Gdy nie ma powikłań wokół korzeni zęba, leczenie kończy się na jednej bądź dwóch wizytach - dodaje Adam Bielawski. - W przypadku zmian, których wyleczenie wymaga dłuższego czasu, bądź gdy leczenie kanałowe jest leczeniem powtórnym, może zaistnieć konieczność odbycia kilku wizyt celem dokładnego wyczyszczenia i uszczelnienia kanałów.
Koszty leczenia

W zależności od gabinetu cena za leczenie kanałowe średnio waha się między 300 a 800 zł za leczenie pierwotne, a wtórne nawet do 1200 zł.

- Koszt leczenia kanałowego pod mikroskopem jest uzależniony od rodzaju zęba i tego, czy jest to leczenie pierwsze, czy powtórne, ponieważ wiąże się to z ilością włożonej pracy - dodaje Jowita Żebrowska-Zakrzewska. - Natomiast wtórne leczenie jest uzależnione od liczby kanałów w zębie.
Leczenie endodontyczne dla osób dorosłych jest świadczeniem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia tylko w zakresie zębów przednich od trójki do trójki. Z refundacji wyłączone są zęby przedtrzonowe i trzonowe i za ich leczenie płaci się 100 procent. Leczenie kanałowe całego uzębienia przysługuje natomiast dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 roku życia oraz kobietom w ciąży i w okresie połogu.
Czy przechodziła(a)ś leczenie kanałowe zębów?
42%

tak, było nieprzyjemne i bolesne

46%

tak, ale nic nie bolało

4%

nie, powinienem/powinnam, ale się boję

8%

nie, całe szczęście nie ma takiej potrzeby

zakończona

łącznie głosów: 356

Opinie (71) 5 zablokowanych

 • ... (3)

  ceny z kosmosu... i weź tu się lecz...

  • 70 5

  • Przede wszystkim profilaktyka! (2)

   Zdrowe zęby można mieć już za ~100zł rocznie!
   Najtańsze szczotki i pasty + nić na rok mniej więcej tyle wyjdzie - a najtańsze używane właściwie i co najważniejsze systematycznie nie są istotnie gorsze od drogich

   Zdrowe zęby można mieć już za ~100zł rocznie!
   Najtańsze szczotki i pasty + nić na rok mniej więcej tyle wyjdzie - a najtańsze używane właściwie i co najważniejsze systematycznie nie są istotnie gorsze od drogich markowych.
   W zasadzie zmieniając dietę czyli wykluczając cukry proste a wzbogacając o surowe warzywa i w ten sposób oszczędzając na słodyczach czy przekąskach nawet ta stówka się zwróci co znaczy, że przy świadomości i dbałości można mieć zupełnie zdrowe zęby za darmo a jedynym kosztem jest czas codziennego czyszczenia zębów.
   Co innego estetyka, licówki, ortodoncja czy zatrzymane ósemki itp ale próchnicy naprawdę łatwo można zapobiec.

   • 8 3

   • (1)

    zmienic cukier na ksylitol, ale to już $$$

    • 1 1

    • fuu, ksylitol jest okropny w smaku, zreszta cukru też nie używam w sensie dodatku do czegokolwiek

     • 1 0

 • wszystko pięknie ale kosztowne (5)

  Dlatego nie dziwi mnie stan uzębienia przeciętnego Polaka z przeciętnym wynagrodzeniem. Po prostu nie idzie bo go nie stać.

  • 87 3

  • Mam przeciętne wynagrodzenie, ale do dentysty i ginekologa chodzę od lat tylko prywatnie. (4)

   • 8 3

   • Brawo ty (2)

    • 8 2

    • a propos przeciętne wynagrodzenie (1)

     Tak przeciętne wynagrodzenie wystarczy na jedno leczenie kanałowe pod mikroskopem plus koronkę, która jest obecnie zalecana na taki ząb, aby się nie złamał za szybko.

     • 7 3

     • Wystarczy pod warunkiem ze juz nic nie będziesz

      Jadł pił do końca miesiąca a ruchunki opłaci ci mama.

      • 2 0

   • I u jednego i drugiego płaci ciałem

    • 1 1

 • 300 zł za leczenie kanałowe? (1)

  No chyba NIE. Za pierwszą wizytę, a z czasem dowiadujesz się, ze będzie ich 3-5. Taniej jak 500 nie ma szans.

  • 66 7

  • Paulina Bautembach-Koberda

   te kobiety chyba w ramach pokuty za swoją próżność tak się chrzczą.

   • 7 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.