Leczenie niepłodności i in vitro znów możliwe. Są nowe wytyczne

1 czerwca 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Europejskie Towarzystwo Rozrodczości Człowieka (ESHRE) i Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii opublikowały nowe wytyczne dot. leczenia niepłodności, w tym stosowania metody in vitro. Więcej zdjęć (3)

Europejskie Towarzystwo Rozrodczości Człowieka (ESHRE) i Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii opublikowały nowe wytyczne dot. leczenia niepłodności, w tym stosowania metody in vitro.

mat. Invicta

Europejskie Towarzystwo Rozrodczości Człowieka (ESHRE) i Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii opublikowały nowe wytyczne dot. leczenia niepłodności, w tym stosowania metody in vitro.

mat. Invicta

Pandemia koronawirusa całkowicie zmieniła codzienne życie. Dotknęła między innymi niepłodne pary, które z powodu obostrzeń, musiały wstrzymać się z decyzjami o leczeniu lub je częściowo odroczyć. Teraz jednak z w związku ze stopniowym obniżaniem się ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 i łagodzeniem restrykcji, Europejskie Towarzystwo Rozrodczości Człowieka (ESHRE) i Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii opublikowały nowe wytyczne dot. leczenia niepłodności, w tym stosowania metody in vitro.Jeszcze kilka tygodni temu towarzystwa medyczne, eksperci i konsultanci zdecydowanie odradzali zachodzenie w ciążę ze względu na bezpieczeństwo przyszłej matki i dziecka. Epidemia w szczególnie trudnej sytuacji postawiła niepłodne pary, dla których upływający czas ma zasadnicze znaczenie.

Leczenie in vitro znów możliweWraz z nową wiedzą i poprawą sytuacji epidemicznej, towarzystwa naukowe sformułowały nowe rekomendacje. Wychodzą one naprzeciw potrzebom niepłodnych pacjentów umożliwiając skuteczne leczenie, w tym stosowanie metody in vitro. Ważne jest jednak zachowanie odpowiednich środków ostrożności i indywidualne rozpatrzenie przez lekarza każdego przypadku.

- Terapię z pewnością należy rozważyć przed leczeniem onkologicznym, a także inwazyjnymi zabiegami w obszarze narządów płciowych - zawsze, gdy konieczne jest zabezpieczenie płodności. Rozpoczęcie leczenia niepłodności może być proponowane również osobom, u których z uwagi na upływ czasu, istotne jest szybkie działanie. Dotyczy to kobiet w zaawansowanym wieku reprodukcyjnym, z obniżającą się rezerwą jajnikową, aktywną endometriozą, mięśniakami macicy oraz par, u których występuje czynnik męski czyli obniżone są parametry nasienia - mówi prof. Krzysztof Łukaszuk, kierownik Klinik Leczenia Niepłodności INVICTA.

Skutecznie, ale bezpiecznieZłagodzenie obostrzeń nie oznacza, że całkowicie poradziliśmy sobie z koronawirusem. Ośrodki zajmujące się leczeniem niepłodności powinny wdrożyć szereg dodatkowych działań minimalizujących ryzyko zakażeń. W praktyce oznacza to m.in. zmianę organizacji pracy klinik, wprowadzenie tzw. triażu, ograniczenie liczby osób przebywających na miejscu, regularną dezynfekcję przestrzeni i rąk, realizację części wizyt w sposób zdalny, zabezpieczenie środków ochrony osobistej dla personelu, testowanie zespołu medycznego oraz regularne badania pacjentów poddawanych inwazyjnej diagnostyce lub leczeniu.

Pacjenci powinni być przygotowani na zmiany. Decyzja o ew. podjęciu leczenia musi być poprzedzona szczegółowym wywiadem, a także badaniami - w tym w kierunku zakażenia wirusem. Podczas konsultacji lekarz oceni indywidualną sytuację pary, przedstawi aktualny stan wiedzy oraz ryzyka, które wyniknąć mogą z infekcji czy choroby w trakcie ciąży. Na tej podstawie pacjenci będą mogli świadomie zdecydować o rozpoczęciu procedur lub ich przełożeniu.

Każde badanie i wizyta wymaga umówienia się na konkretną datę i godzinę. Więcej zdjęć (3)

Każde badanie i wizyta wymaga umówienia się na konkretną datę i godzinę.

mat. Invicta

Każde badanie i wizyta wymaga umówienia się na konkretną datę i godzinę.

mat. Invicta

Testowanie w trakcie leczenia i ograniczony kontaktPodczas leczenia, zwłaszcza na kluczowych jego etapach, pacjenci powinni być kierowani na dodatkową diagnostykę wykluczającą infekcję koronawirusem (testy serologiczne i genetyczne).

- Przed procedurami diagnostycznymi i na początku leczenia jako minimum diagnostyczne wykonywane jest badanie przeciwciał przeciwwirusowych, do tego także test genetyczny, wykrywający obecność wirusa. Przed zabiegami na endometrium, pobraniem komórek jajowych, podaniem zarodków itd. - zalecamy badanie w kierunku obecności wirusa - wyjaśnia prof. Krzysztof Łukaszuk.
Zwiększyć bezpieczeństwo może także wprowadzenie modelu skandynawskiego (obowiązującego np. w Szwecji, w krajach Beneluksu).

- W jego ramach większość zabiegów przeprowadzana jest w krótkim znieczuleniu miejscowym, w obecności jedynie niezbędnego zespołu medycznego. Z jednej strony w ten sposób ograniczamy kontakt pacjentki z innymi osobami, z drugiej minimalizujemy dyskomfort w trakcie i po zabiegu związany ze znieczuleniem ogólnym - ocenia.
Nowe rekomendacje otwierają niepłodnym parom drogę do odpowiedniego leczenia, w tym dopuszczają możliwość stosowania procedury in vitro. Kliniki, pod których opieką są pacjenci, muszą jednak podjąć wszystkie możliwe kroki, by zapewnić i skuteczność, i bezpieczeństwo postępowania.

Leczenie, badania, wizyty kontrolne bez obawProces leczenia też uległ zmianie. Lekarze tam, gdzie to jest możliwe, proponują wizyty online, np. w formie video-konsultacji, z kolei procedury zabiegowe także muszą być zorganizowane tak, by ograniczyć kontakt do minimum.

- Wizyty w placówce medycznej z pewnością jednak nie należy się obawiać. Kliniki i przychodnie są często dużo bezpieczniejszym miejscem niż sklep, w którym na co dzień robimy zakupy - mówi dr Piotr Głodek, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA.
Jak przekonują eksperci wizyty w klinice nie należy się obawiać. Więcej zdjęć (3)

Jak przekonują eksperci wizyty w klinice nie należy się obawiać.

mat. Invicta

Jak przekonują eksperci wizyty w klinice nie należy się obawiać.

mat. Invicta

Jednym z elementów przeciwdziałania zakażeniom jest ograniczenie liczby osób przebywających w klinikach.

- W przypadku naszych klinik, każde badanie i wizyta wymaga umówienia się na konkretną datę i godzinę. Najlepiej zrobić to telefonicznie. Podczas rozmowy konsultant przeprowadza krótką ankietę nt. stanu zdrowia, samopoczucia, ew. czynników ryzyka infekcji koronawirusem. Jeśli istnieją niepokojące objawy, pacjent jest kierowany do odpowiednich instytucji. Jeśli nie, zapraszamy go do placówki - wyjaśnia dr Głodek.
Jak zapewnia, również punkty pobrań są wyposażone w niezbędne środki higieniczne tak, by zapewnić bezpieczeństwo osobom przychodzącym na badania. Także personel medyczny jest odpowiednio chroniony dzięki przyłbicom, maseczkom, rękawiczkom, fartuchom itp. oraz dzięki częstej dezynfekcji. Badania USG odbywają się podobnie jak pobrania krwi.

- Jesteśmy do dyspozycji nie tylko dla niepłodnych par. Zachęcamy przede wszystkim kobiety w ciąży, by nie odkładały wizyt kontrolnych i umawiały się na badania prenatalne. To ważny element zadbania o zdrowie ich samych i dziecka, a zachowując środki ostrożności możemy zapewnić im opiekę w bezpiecznych warunkach - zapewnia ginekolog.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł