Lek przeciw COVID-19. Pięć preparatów z największymi szansami na akceptację

30 czerwca 2021, 16:00
Piotr Kallalas
Komisja Zdrowia UE potwierdziła, że na najbardziej zaawansowanym etapie prac jest obecnie pięć leków, które w przyszłości będą mogły być zastosowane w leczeniu COVID-19. Więcej zdjęć (1)

Komisja Zdrowia UE potwierdziła, że na najbardziej zaawansowanym etapie prac jest obecnie pięć leków, które w przyszłości będą mogły być zastosowane w leczeniu COVID-19.

fot.rf123/ luchschen

Komisja Zdrowia UE potwierdziła, że na najbardziej zaawansowanym etapie prac jest obecnie pięć leków, które w przyszłości będą mogły być zastosowane w leczeniu COVID-19.

fot.rf123/ luchschen

Komisja Zdrowia Unii Europejskiej przedstawiła wstępne wyniki prac nad nowymi lekami przeciw COVID-19. Obecnie pięć preparatów jest najbliżej uzyskania akceptacji, która jak wszystko wskazuje, zostanie wydana w najbliższych miesiącach.Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście


- Dziś poczyniliśmy pierwszy krok w stronę stworzenia szerokiej oferty leczenia COVID-19 - powiedziała Stella Kyriakides, komisarz UE ds. zdrowia i dodała: - Podczas gdy szczepienia postępują, wirus nie znika i pacjenci potrzebują skutecznej terapii, aby ograniczyć skutki choroby. Naszym celem jest badanie kolejnych propozycji leków, aby ostatecznie opracować co najmniej trzy nowe terapie do końca tego roku.
Czytaj też: Minął rok pandemii, a co z lekami na COVID-19?

Cztery leki mają charakter przeciwciał monoklonalnych (bamlanivimab oraz etesevimab, casirivimab oraz imdevimab, regdanivimab i sotrovimab) i obecnie są poddawane tzw. przeglądowi etapowemu - czekają na zatwierdzenie przez Europejską Agencję Leków. Natomiast jeden preparat (baricitinib) ma działania immunosupresyjne i mógłby zostać włączony u pacjentów z ciężkim przebiegiem choroby. W ostatnim przypadku chodzi o poszerzenie wskazań do użycia terapii właśnie o COVID-19.- Jeden lek, który ma "łagodzić" nadmierną reakcję naszego układu immunologicznego, i cztery preparaty oparte na przeciwciałach monoklonalnych (takie osocze ozdrowieńców "na sterydach") - skomentował w mediach społecznościowych prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Czytaj też: Druga dawka szczepienia przeciw COVID-19 bez zapisów. Co z trzecią dawką?

Prace firm farmaceutycznych są obecnie na zaawansowanym etapie i wszystko wskazuje na to, że trzy leki powinny zostać zaakceptowane na rynku europejskim do października, a dwa inne preparaty do końca tego roku.

Przypomnijmy, że Europejska Agencja Leków do leczenia COVID-19 zatwierdziła do tej pory jeden lek - remdesivir.
Czy przechorowałe(a)ś COVID-19?
3%

tak i to dwa razy

28%

tak, ale na szczęście niegroźnie

6%

tak, niestety z ciężkim przebiegiem

39%

nie, udało mi się nie zarazić

24%

trudno powiedzieć

zakończona

łącznie głosów: 839

Opinie wybrane


wszystkie opinie (55)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.