Małe kontrakty, duże kolejki: kilka miesięcy poczekamy na rezonans

20 stycznia 2014 (artykuł sprzed 8 lat)
Katarzyna Kołodziejska
Najnowszy artukuł na ten temat Endoproteza? Minimum trzy lata w kolejce
Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa prywatnie dostępne są niemal 'od ręki', ale jeśli chcemy wykonać je na koszt NFZ, musimy poczekać kilka miesięcy. Więcej zdjęć (1)

Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa prywatnie dostępne są niemal 'od ręki', ale jeśli chcemy wykonać je na koszt NFZ, musimy poczekać kilka miesięcy.

fot. ˆistock/Arfoson

Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa prywatnie dostępne są niemal 'od ręki', ale jeśli chcemy wykonać je na koszt NFZ, musimy poczekać kilka miesięcy.

fot. ˆistock/Arfoson

Zaledwie kilka placówek zdrowia wykonuje w Trójmieście rezonans magnetyczny i tomografię komputerową w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, czyli nieodpłatnie. Na takie badania w Gdańsku i Gdyni trzeba czekać co najmniej kilka miesięcy. Prywatnie dostępne są niemal 'od ręki'. Ich koszt to kilkaset złotych.Rezonans magnetyczny jest badaniem obrazowym wykorzystującym silne pole magnetyczne i fale radiowe do uzyskania obrazów ciała ludzkiego. Daje możliwość precyzyjnego zdiagnozowania schorzeń: ośrodkowego układu nerwowego, układu kostno - stawowego, narządów wewnętrznych jamy brzusznej, narządów rozrodczych, miednicy mniejszej czy serca.

Tomografia komputerowa to jedno z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie trójwymiarowego, bardzo dokładanego obrazu badanego organu. Można je wykonywać przy diagnozie praktycznie wszystkich schorzeń. Pomaga w diagnostyce urazów, zmian w obrębie ośrodkowego układu nerwowego (zawroty głowy, padaczka), zmian patologicznych (nowotworowych), schorzeniach wzroku, zmianach w kończynach oraz w płucach. Tomografia umożliwia uwidocznienie struktur śródczaszkowych. Wykorzystuje się ją w przypadku podejrzenia udaru mózgu, pozwala wykryć guzy podczaszkowe oraz krwawienie pourazowe.

Badania te wykorzystywane są też w diagnostyce onkologicznej. Rezonans i tomografia wykonywane są jedynie na polecenie lekarza. Skierowanie od internisty czy neurologa nie gwarantuje nam wykonania prześwietlenia od razu. Jeśli jesteśmy ubezpieczeni i chcemy wykonać rezonans lub tomografię nie płacąc, musimy liczyć się z kilkumiesięcznym oczekiwaniem.

W Trójmieście pod tym względem znacznie pogorszyło się w czerwcu ubiegłego roku, kiedy pomorski Narodowy Fundusz Zdrowia nie podpisał lub znacznie ograniczył kontrakty z dwoma dużymi gdańskimi szpitalami, wyposażonymi w niezbędny sprzęt. Mowa o Szpitalu Specjalistycznym na Zaspie oraz Wojewódzkim Centrum Onkologii. W przypadku WCO zaskakuje przede wszystkim fakt, że w 2010 r. placówka została wyposażona w tomograf komputerowy za ponad 1,5 mln zł i rezonans za 3,3 mln zł. Rozbudowa Centrum kosztowała ponad 12 mln zł. Chodziło o to, by chorzy na raka w trakcie leczenia mogli jak najszybciej skorzystać z kontrolnego badania TK oraz rezonansu. Dziś w Wojewódzkim Centrum Onkologii zapisy na rezonans i tomografię nie są prowadzone.

- Wszystkie terminy do końca czerwca są zajęte - słyszymy w rejestracji. Prywatnych badań placówka nie wykonuje. Jak anonimowo powiedział nam jeden z lekarzy sytuacja jest fatalna. Często trzeba odsyłać pacjentów z kwitkiem. NFZ zmniejszył kwotę dofinansowania do badań z 1,5 mln do 300 tys. zł.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym prowadzone są zapisy. Najbliższy wolny termin na badanie rezonansem to przełom czerwca i lipca. Tomografię można wykonać w marcu. Dużo krótsze są kolejki do badań odpłatnych, które także można wykonać w UCK.

Najkrócej w Gdańsku trzeba czekać na badanie rezonansem w klinice Enel-Med. Jak usłyszeliśmy w rejestracji, najbliższy wolny termin jest 1 kwietnia. Prywatnie badanie może być wykonane za dwa dni. Cena rezonansu głowy to 440 zł.

Badanie rezonansem i tomografię w Gdańsku wykonuje też Euromedic Pomorskie Centrum Medyczne. Nie udało się jednak ustalić, kiedy są wolne terminy, bo mimo kilkugodzinnych prób, nie udało się połączyć z rejestracją. Tej natomiast można dokonać on-line, poprzez stronę placówki. Niestety dotyczy to jedynie wizyt prywatnych.

Ta sama klinika ma swój oddział w Gdyni. I jest jedyną w mieście, która ma podpisany kontrakt z NFZ na badanie rezonansem magnetycznym. Pierwszy wolny termin dostępny jest 4 lipca. Prywatnie badanie możliwe jest od zaraz i kosztuje 500 zł. Placówka nie wykonuje tomografii komputerowej.

To badanie w Gdyni można wykonać w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, Szpitalu Morskim im. PCK oraz Szpitalu św. Wincentego a Paolo. W Szpitalu Morskim powiedziano nam, że nie ma wolnych terminów, a dowiadywać można się o nie pod koniec marca. W Szpitalu św. Wincentego a Paolo można zapisać się na badanie pod koniec marca.

Badania rezonansem magnetycznym i tomografią komputerową w ramach Funduszu Zdrowia nie wykonamy w Sopocie.
Jak oceniasz czas oczekiwania na badanie rezonansem i tomografem w Trójmieście?
91%

zdecydowanie źle - czeka się zbyt długo

4%

kiepsko, choć czeka się podobnie jak w innych miastach

5%

dobrze - odpowiednio do przypadku, przy zagrożeniu życia badania wykonywane są od razu

zakończona

łącznie głosów: 258

Opinie (81) 1 zablokowana

 • Jest dobrze. (9)

  Nie narzekać. Dbać o zdrowie to ani lekarz, ani żadne badania nie będą potrzebne.

  • 5 82

  • (1)

   Sam to wymyśliłeś czy Tusk kazał Ci napisać?

   • 22 3

   • Tusk kazał. A tobie kto?

    • 3 12

  • rację prawisz (2)

   jak ktoś je śmieci to po iluś latach to się odbije na jego zdrowiu. Do tego ludzie faszerują się na każdym kroku lekami na zgagi, niestrawności, bół głowy .... Jak mam zgagę to jem parę migdałów, jak niestrawność to kieliszek wódki. Stare naturalne metody czasem są najlepsze.

   • 2 8

   • To może podpisz zobowiązanie notarialnie, że rezygnujesz z opieki zdrowotnej?
    A jak nogę złamiesz to okładasz ją błotem z sadzawki z Trójmiejskiego Parku czy usztywniasz ją trzonkiem od miotły i gałęziami wierzby?

    • 15 1

   • echh...

    No tak woreczka to zbyt zdrowa też nie jest filozofie...pozatym czy kupisz w biedronce czy w innym sklepie i tak wcinasz syf

    • 0 0

  • nie zawsze...

   niektore badania i zabiegi wykonuje sie niezaleznie od stanu zdrowia. np sterylizacja

   • 7 0

  • zobaczymy jak zachorujesz na nowotwor

   czy bedzie ciebie stac wtedy na czekanie i zdrowy styl zycia

   • 7 0

  • Jak zwykle gawiedź nie wyczułą ironii ... (1)

   Gamoniowate społeczeństwo pozwala się dymać, z powodu braku rozumienia otaczającego świata.

   • 0 0

   • bzdura, cienia ironii w tym nie da się wyczuć. Autor napisał to serio - pewnie jest idiotą rezygnującym ze szczepień i stosującym naturalne pseudolekarstwa na wszystko (co tam, że znachor bierze 3x więcej, tylko że nie

    bzdura, cienia ironii w tym nie da się wyczuć. Autor napisał to serio - pewnie jest idiotą rezygnującym ze szczepień i stosującym naturalne pseudolekarstwa na wszystko (co tam, że znachor bierze 3x więcej, tylko że nie ponosi żadnej odpowiedzialności zawodowej a leki nie są przebadane) :))))))

    szkoda, że przez idiotów cała populacja cierpi. Odporność zbiorowa to nie bajka w przeciwieństwie do np. homeopatii.

    • 0 0

 • Nic sie nie stało, Polacy nic się nie stało.

  • 54 0

 • Sluzba zdrowia darmowa to sie zwie :) (4)

  Dlatego taki syf jest powinno byc jak w usa i uk - platne i tyle ale na to nie pojdzie rzad aby skasowac skladke chorobowa :) proste ?

  • 21 3

  • a co ma do tego skladka chorobowa? (2)

   Widac ze ludzie nie wiedza jakies skladki ida na co..

   • 3 3

   • (1)

    W jednym masz rację:
    ludzie nie wiedza jakies skladki ida na co
    Jeden ch... jak się nazywają i to wszystko to jak w błoto.
    Ciekawe czy rozszyfrowanie rachunku za prąd to taka bułka z masłem dla ciebie?

    • 8 1

    • owszem

     jak ktos czyta ze zrozumieniem to nic nie jest dla niego problem :) Zreszta nie wazne pzdr

     • 0 6

  • darmowa?

   prawie 300 zł przymusowo miesięcznie płacę a jak chcę iść do specjalisty to nie ma miejsc, no chyba że prywatnie i znów trzeba płacić. To ma byćta darmowa służba zdrowia?

   • 23 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.