Manicure hybrydowy a pielęgnacja dłoni i paznokci

13 lutego 2020, 14:30
Joanna Puchala

Manicure hybrydowy cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientek gabinetów kosmetycznych. Niewłaściwe ich zdejmowanie, używanie silnych środków chemicznych czy niewłaściwa pielęgnacja może jednak osłabiać płytkę paznokci. Postanowiliśmy sprawdzić, co warto wiedzieć o właściwej pielęgnacji.Hybryda staje się coraz popularniejsza, bo - jak przekonują eksperci - to najlepszy sposób na trwały, ale i nieszkodliwy dla paznokci manicure. To kompromis pomiędzy tradycyjnym lakierem a bardziej "radykalnymi" odmianami manicure, np. żelowym czy akrylowym. Jednak decydując się na hybrydę, warto zwracać uwagę na bezpieczeństwo.

- Podstawą jest stosowanie jednorazowych pilników i bloczków, autoklaw i sterylizacja sprzętu oraz używanie dobrej jakości lakierów. Niestety obecnie bardzo szeroko rozwinięta jest tzw. "czarna strefa". Dziewczyny kończą jednodniowy kurs i wykonują manicure hybrydowy w domu. Nie mają wiadomości o chorobach dłoni, budowie paznokcia, dobrym przygotowaniu płytki czy dezynfekcji. Istotnym elementem jest również sposób ściągnięcia masy żelowej czy hybrydowej, aby nie uszkodzić płytki, a w ekstremalnych przypadkach macierzy. Pamiętajmy o naszym bezpieczeństwie, bo często oszczędzając, wydajemy dużo większe pieniądze na leczenie grzybicy lub innych schorzeń dermatologicznych - przestrzega Malwina Markowska z Kashmir SPA.
Niewłaściwie wykonany lub zdjęty manicure hybrydowy lub żelowy może powodować zniszczenie paznokci.

- Najwięcej szkód spowodowanych jest złym przygotowaniem paznokcia do nałożenia lakieru hybrydowego lub niewłaściwym jego usunięciem, dlatego ten rodzaj zabiegu powinno wykonywać się u specjalisty. Jeśli zabieg wykonujemy we własnym zakresie, pamiętajmy, aby nie spolerować nadmiernie płytki przed nałożeniem lakieru oraz nie usuwać go poprzez odrywanie od paznokcia - mówi mgr Magdalena Kamińska, wykładowca, ekspert Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.

Mobilne salony kosmetyczne w Trójmieście


Odpowiednia regeneracjaDecydując się na regularne wykonywanie manicure hybrydowego, powinnyśmy pamiętać również o odpowiedniej regeneracji płytki paznokcia.

- Przy zwykłym malowaniu łatwiej nam jest nałożyć odżywkę do paznokci, natomiast przy stylizacjach hybrydowych zabieg można poprzedzić kuracją IBX System, który działa silnie regenerująco i odżywczo na płytkę paznokcia. W jego składzie są monomery oraz oleje, które scalają warstwy paznokcia, dzięki czemu są one twardsze i nie rozdwajają się. Dużym atutem jest możliwość wykonania manicure hybrydowego praktycznie bezpośrednio po kuracji odżywczej - mówi Ewa Brzozowska z eBeautyLab.
Jeżeli po zdjęciu manicure hybrydowego lub żelowego zauważymy, że nasze paznokcie są bardziej zniszczone - mają suchą, szorstką powierzchnię, są cienkie lub miękkie - warto je odpowiednio zregenerować przed kolejnym zabiegiem.

- W drogeriach znajdziemy wiele preparatów wzmacniających płytkę paznokciową: odżywki w lakierze, serum czy olejki. Szczególnie polecane są preparaty do wcierania (np. olejki), które nawilżą i wzmocnią paznokcie. Dodatkowo dzięki masowaniu pobudzimy ukrwienie łożyska i jego odżywienie. Preparaty powinny zawierać naturalne oleje np. migdałowy, z zarodków pszenicy, awokado. Są one bogate w NNKT, witaminę E oraz fitosterole. Do bazy z naturalnego oleju możemy dodać olejki eteryczne, np. różany, który zmniejsza przesuszenie, lawendowy przeciwdziałający zakażeniom oraz paczuli o działaniu przeciwzapalnym - dodaje mgr Magdalena Kamińska.

Salony kosmetyczne w Trójmieście


Pielęgnacja dłoni pomiędzy wizytami w gabinecie kosmetycznymManicure hybrydowy wykonujemy średnio co 14-21 dni. Pomiędzy zabiegami również warto zadbać o dłonie i okolice paznokci.

- W tym czasie można regularnie robić peelingi dłoni, aby usunąć martwy naskórek, oraz używać oliwki do nawilżenia, unikniemy wtedy zadartych i poranionych skórek. Każda z nas nosząc stylizację hybrydową czy żelową, powinna wyeliminować nawyk zdrapywania i podważania paznokciami np. naklejek. Przez takie sytuacje często lakier odwarstwia się od paznokcia, a nasza płytka staje się rozdwojona i krucha. Warto też używać rękawiczek jednorazowych przy sprzątaniu, niestety chemia nie działa sprzyjająco stylizacjom. Niektóre preparaty mogą powodować, że hybryda lub żel matowieje lub zmienia kolor - wyjaśnia Ewa Brzozowska.

Znajdź studio paznokcia w Trójmieście


Chociaż samo dbanie o paznokcie czy dłonie w trakcie noszenia hybrydy niewiele różni się od zalecanej codziennej pielęgnacji dłoni, to zwłaszcza w okresie zimowym trzeba o niej pamiętać.

- Niesprzyjająca aura na zewnątrz, brak rękawiczek, brak nawilżenia - to wszystko prowadzi do pękającej skóry, która boli i piecze. Aby nasze dłonie wyglądały świeżo i zdrowo, zalecane jest, by wykonywać peeling, najlepiej drobnoziarnisty, raz w tygodniu. Dzięki czemu pozbędziemy się zaległych warstw naskórka i ułatwimy przenikanie w głąb skóry substancji odżywczych kremu. Stosowanie go powinno być oczywistością i nawykiem. Warto umieścić kosmetyk w strategicznych miejscach, takich jak zlew, biurko czy toaletka. Gdy temperatury spadają poniżej zera, warto używać kremu tłustego, a gdy jest cieplej, trzeba sięgać po krem nawilżający - mówi Anna Czubala, kosmetolog PRIVE.
Czy miewasz problemy z kruchymi, łamiącymi się lub rozdwojonymi paznokciami?
43%

tak, regularnie, niezależnie od manicure hybrydowego

15%

tak, zawsze kiedy przestaję wykonywać manicure hybrydowy

15%

tak, dlatego właśnie regularnie mam manicure hybrydowy

4%

trudno powiedzieć, zazwyczaj im się nie przyglądam

23%

nie, mam mocne paznokcie

zakończona

łącznie głosów: 379