Mężczyzn z problemami szukają na siłowni

22 września 2021, 8:00
Michał Sielski
Na kursie psychoedukacyjnym będzie można nauczyć się, jak rozwiązywać konfliktowe sytuacje bez niepotrzebnych emocji. Więcej zdjęć (1)

Na kursie psychoedukacyjnym będzie można nauczyć się, jak rozwiązywać konfliktowe sytuacje bez niepotrzebnych emocji.

mat. prasowe

Na kursie psychoedukacyjnym będzie można nauczyć się, jak rozwiązywać konfliktowe sytuacje bez niepotrzebnych emocji.

mat. prasowe

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że pomoc psychologiczna dla ofiary przemocy to poniekąd prewencyjna porażka. Dlatego przedstawiciele gdyńskiego Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie chcą jej zapobiegać u podstaw i organizują darmowy kurs dla wszystkich, którzy nie radzą sobie w relacji: z żoną, partnerką, byłą partnerką czy dziećmi. Chętnych szukają wszędzie, m.in. na gdyńskich siłowniach.Potrzebujesz pomocy i wsparcia? Znajdź psychologa w Trójmieście


O tym, że przemoc w rodzinie wciąż jest dużym problemem, wiedzą we wszystkich ośrodkach wsparcia, ale też komisariatach policji, gdzie dzielnicowi wprost przyznają, że prowadzenie tzw. "niebieskich kart", czyli kartoteki dotyczącej przemocowych domów, to coraz więcej pracy nie tylko ze względu na biurokrację.

Stara prawda, że "lepiej zapobiegać, niż leczyć", ma tu oczywiście zastosowanie, więc eksperci ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy Zespole Placówek Specjalistycznych przy ul. bp Dominika 25Mapka w Gdyni postanowili dotrzeć do źródła problemu.

- Nie brakuje ofert pomocy psychologicznej dla kobiet, dlatego planujemy kurs dla mężczyzn. Zarówno dla tych, którzy wiedzą, że mają problemy z przemocą, nie radzą sobie z rozwiązywaniem konfliktów domowych i chcieliby to zmienić. To także kurs dla osób po rozwodzie, które chcą ułożyć sobie relacje z byłą partnerką i dziećmi - opowiadają przedstawiciele ZPS.
Czytaj też: Ranking: najlepsi psycholodzy w Trójmieście

Mężczyzn trzeba szukać, sami nie przyjdąJak jednak dotrzeć do mężczyzn, którzy przyznają, że mają problemy z przemocą, sami ze sobą albo nie do końca rozumieją swoją rolę w zmieniającym się świecie? To najtrudniejsze zadanie, więc podejść trzeba do niego niestandardowo.

Choćby przez wizyty na... siłowni, gdzie mężczyźni lubią pokazać, jacy z nich twardziele. Rozmowy nie są więc łatwe, zwłaszcza w towarzystwie. Ale czasem po takiej rozmowie nawet pozostawienie ulotek w szatni wystarcza, by na kurs zgłosiły się kolejne osoby.

Czytaj też: "Co trzecia osoba doświadcza kryzysu psychicznego"

Psychologowie podkreślają, że najtrudniej dotrzeć do osób, które mają kłopoty z rozwiązywaniem konfliktów partnerskich i rodzicielskich, bo często nie zdają sobie sprawy z tego, że mają z tym problem. Tymczasem z frustracją i jej konsekwencjami można sobie radzić i warto zdać sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach pomoc specjalisty nie jest niczym wstydliwym.

Pierwsza grupa, która będzie o tym rozmawiać z profesjonalistami, rozpocznie kurs w drugiej połowie października. Na konsultację rekrutacyjną można umówić się pod numerem telefonu: 58 622 22 22 w godz. 8-22.
Zdarza ci się reagować agresywnie podczas kłótni z partnerem lub dziećmi?
21%

tak, czasem mam wręcz ochotę komuś przyłożyć

31%

tak, ale kończy się na niepotrzebnym krzyku

24%

raczej nie, choć często jestem na granicy wybuchu

24%

nie, zawsze zachowuję się spokojnie

zakończona

łącznie głosów: 592

Opinie wybrane


wszystkie opinie (141)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.