"Miłość w czasach zarazy", czyli ślub i wesele w cieniu koronawirusa

25 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Wioleta Stolarska
Zgodnie z aktualnymi przepisami śluby w Polsce odbywają się z ograniczoną liczbą gości. Więcej zdjęć (8)

Zgodnie z aktualnymi przepisami śluby w Polsce odbywają się z ograniczoną liczbą gości.

fot. 123rf.com/ katalinks

Zgodnie z aktualnymi przepisami śluby w Polsce odbywają się z ograniczoną liczbą gości.

fot. 123rf.com/ katalinks

Ponad 80 par w Trójmieście zdecydowało się powiedzieć sobie "sakramentalne tak", odkąd epidemia koronawirusa na dobre zagościła w naszym kraju. Byli też tacy, którzy podjęli decyzję o przełożeniu uroczystości. Sezon ślubny dopiero się zaczyna, ale już teraz wiadomo, że będzie to niezwykle trudny czas dla całej branży ślubnej.Żadna para podczas wielomiesięcznego planowania ślubu i wesela nie spodziewała się, że pojawi się koronawirus i skomplikuje ich plany. Miłość w czasach zarazy jednak też można świętować, tylko... w ograniczonym gronie.

Zgodnie z aktualnymi przepisami śluby w Polsce odbywają się z ograniczoną liczbą gości. Do kościoła na uroczystość może wejść jedna osoba na 15 metrów. Gorzej jest ze ślubami cywilnymi. Tu ze względu na środki ostrożności w sali ślubów mogą być obecni jedynie nowożeńcy oraz świadkowie. Oczywiście zawsze w maseczkach i z... dystansem.

Najprawdopodobniej tradycyjne wesela na kilkaset osób wrócą jesienią. Widać już jednak światełko w tunelu, bo rząd rozważa, czy od czerwca nie pozwolić na organizowanie wesel do 50 osób. Jak na razie sytuacja poprawi się od maja, kiedy w uroczystościach urzędowych będzie mogło brać udział 10 osób.

Organizacja wesel w TrójmieścieRząd rozważa, czy od czerwca nie pozwolić na organizowanie wesel do 50 osób. Więcej zdjęć (8)

Rząd rozważa, czy od czerwca nie pozwolić na organizowanie wesel do 50 osób.

fot. 123rf.com/Ilkin Quliyev

Rząd rozważa, czy od czerwca nie pozwolić na organizowanie wesel do 50 osób.

fot. 123rf.com/Ilkin Quliyev

Chętnych do małżeństwa nie brakujeOkazuje się, że mimo nietypowej sytuacji w Trójmieście nie brakuje chętnych do zawarcia małżeństwa. Jak słyszymy w gdyńskim magistracie, od połowy marca do połowy kwietnia w Urzędzie Stanu Cywilnego odbyło się 30 ślubów. Siedem par zdecydowało się odwołać uroczystość, a osiem zmieniło termin na późniejszy. Para, która planowała ceremonię poza urzędem, postanowiła powiedzieć sobie "tak" po wakacjach. W tym czasie w Gdyni zawarte zostały trzy śluby kościelne.

- Od 13 marca na salę ślubów wpuszczani są jedynie narzeczeni, świadkowie i ewentualnie fotograf. Tak jak wszystkie osoby wchodzące do Urzędu Miasta, również goście ślubni mają dezynfekowane ręce, mierzoną temperaturę, a od 16 kwietnia muszą mieć na twarzach maseczki. Urzędnik udzielający ślubu również ma na sobie rękawiczki i maseczkę, zachowuje odpowiedni dystans, a składając gratulacje, nie podaje ręki parze młodej - informuje Inocenta Nycz, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Gdyni.
W Sopocie jak na razie w czasie epidemii odbyły się tylko dwie zaplanowane uroczystości ślubne.

- Przyjmujemy oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński w budynku Urzędu Miasta (terminy ślubów ustalone wcześniej) przy ograniczonej liczbie uczestników (cztery + kierownik), przy zachowaniu środków bezpieczeństwa. Od maja będzie to już 10 osób - mówi Anna Dyksińska, rzecznik prasowy sopockiego magistratu.
W Gdańsku od 16 marca do 21 kwietnia zaplanowanych było 80 ślubów, z czego 39 odbyło się zgodnie z planem, natomiast 41 par zrezygnowało. W tym czasie nie zostały ustalone nowe terminy ślubów, jak też nie zmieniono ich dat.

- Od 22 kwietnia br. narzeczeni, po rezerwacji telefonicznej lub internetowej, będą mogli składać "zapewnienia o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa" i ustalać terminy ślubów z kierownikiem USC, jak również będą wydawane zaświadczenia do ślubu konkordatowego. W gdańskim USC śluby odbywają się przez wszystkie dni tygodnia, oprócz niedzieli - informuje Jędrzej Sieliwończyk z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Catering w TrójmieścieŚlub i przyjęcie weselne planowane są zwykle przez wiele miesięcy. Więcej zdjęć (8)

Ślub i przyjęcie weselne planowane są zwykle przez wiele miesięcy.

fot. 123rf.com/alexstockphoto21

Ślub i przyjęcie weselne planowane są zwykle przez wiele miesięcy.

fot. 123rf.com/alexstockphoto21

Marzenia i plany a rzeczywistość z epidemią w tleŚlub i przyjęcie weselne planowane jest zwykle przez wiele miesięcy. Lista gości, rezerwacja sali, wybór cateringu, oprawa muzyczna, zamówienie kwiatów czy wynajem samochodu - to sprawy, które młode pary załatwiły już kilka miesięcy temu. Nikt wtedy nie przypuszczał nawet, że sytuacja skomplikuje się aż tak bardzo. Teraz marzenia trzeba zderzyć z rzeczywistością i związanymi z nią obostrzeniami, na czym najbardziej cierpi branża ślubna, a więc m.in. firmy organizujące uroczystości, salony sukien ślubnych, dekoratorzy czy floryści.

- Część ślubów jest odwoływana, jednak nie wszystkie. Zdecydowana większość panien młodych przekłada śluby na miesiące jesienne lub rok 2021, inne decydują się na zawarcie związku małżeńskiego w najbliższym gronie. Staramy się znaleźć wspólne rozwiązania w tej skomplikowanej sytuacji. Wszystkim naszym pannom młodym proponujemy darmowe dopasowanie sukni w późniejszym terminie, innym szyjemy maseczki, które pasują do sukni. Ważne jest to, aby panny młode odbierały suknie ślubne w salonach, w których je zamówiły. Nie zamawiamy odzieży na miarę codziennie i dlatego wiele osób może być nieświadomych tego, jak ten proces wygląda od środka. Anulować zamówienie można tylko w momencie, kiedy suknia nie jest jeszcze skrojona według wymiarów klientki. Jeśli proces już się rozpoczął, to niewiele możemy zrobić - mówi Alicja Burakowska, kierownik Salonu Sukien Ślubnych Malena.
Jak podkreśla, sytuacja jest dość trudna zarówno dla atelier, jak i dla panien młodych, które muszą przekładać wesela na inne miesiące lub zmierzyć się z faktem, że ich uroczystości będą wyglądały inaczej, niż sobie to wyobrażały.

Salony mody ślubnej- Większość naszych panien młodych, które miały śluby zaplanowane na kwiecień oraz maj, zmieniły terminy na dalsze miesiące, czyli na sierpień czy październik, jednakże trudno powiedzieć, czy do tego czasu sytuacja się tak naprawdę unormuje. Mamy też kilka klientek, które od razu przeniosły śluby na przyszły rok. Jak wiadomo, dla salonów ślubnych gorący okres zaczyna się od stycznia do maja. Wówczas najwięcej panien szuka dla siebie sukien. Obecnie niestety sytuacja ta się diametralnie zmieniła - przyznaje Marcelina Czaja, Salony Sukien Ślubnych "Alicja".
Według niej jeżeli trudna sytuacja będzie się utrzymywała jeszcze kilka miesięcy to pomoc, która jest obecnie proponowana dla firm, z pewnością nie wystarczy.

Dekoracje ślubneRównież firmy zajmujące się dekoracją wesel, ceremonii ślubnych czy innych uroczystości rodzinnych widzą mniejsze zainteresowanie ze strony klientów.

- Do tej pory zgłosiły się wszystkie pary kwietniowe i majowe z prośbą o przesunięcie terminu na miesiące jesienne. Akurat udało się skoordynować zmianę terminu wynajmu tak, że nie kolidowało to z innymi rezerwacjami. Pary w tej sytuacji nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów. Natomiast widzimy ogromny spadek zainteresowania naszymi usługami. Nie mamy praktycznie żadnych zapytań, czy to na najbliższe tygodnie, czy nawet te odleglejsze. Zakładam, że wynika to z niepewności, co nas czeka, i sporych cięć budżetowych par - mówi Anna Chojnacka-Skoog z firmy Rekwizytornia and Company.
Marta Modrzejewska-Ptak z Floral Design "Dekoracje Kwiatowe" podkreśla, że ten rok jest bezprecedensowy - już dziś wiadomo, że żadne z planowanych wesel ich klientów aż do końca czerwca się nie odbędzie w planowanym terminie.

- Większość z nich jest przesunięta na jesień lub przyszły rok. Planowane uroczystości na kolejne miesiące również stoją pod dużym znakiem zapytania. Niektóre młode pary rezygnują całkowicie z wesela, decydując się jedynie na skromną uroczystość w USC lub w kościele. Staramy się jednak wspierać naszych klientów i wszystkim podkreślamy, że zdrowie i bezpieczeństwo to priorytet - mówi.
Kwiaciarnie i pracownie florystyczne

Jak przekonuje, przełożenie ślubu jest najkorzystniejszym rozwiązaniem i zdecydowanie rekomendowanym, choć stanowi duże wyzwanie z uwagi na spore obłożenie sal weselnych i dostępności innych firm wybranych przez pary młode.

- To wszystko trzeba skoordynować czasowo, a jeżeli uroczystość ma się odbyć jeszcze w tym roku, to mamy do czynienia z dużą kumulacją. Alternatywnie warto rozważyć terminy przyszłoroczne, szczególnie dla dużych uroczystości. Nasza firma stara się jednak w pełni dostosowywać do potrzeb naszych klientów i na szczęście mamy doświadczony zespół, dzięki czemu jesteśmy dość elastyczni. Wiele par decyduje się na przeniesienie wesela na mniej popularne daty, często jednak dostępne, np. poniedziałek-czwartek lub w niedzielę. Z organizacyjnego punktu widzenia to bardzo ułatwia pracę, choć nierzadko wymaga zweryfikowania listy gości - dodaje Marta Modrzejewska-Ptak.
Czy zdecydował(a)byś się na ślub w czasie pandemii?
33%

tak

46%

nie

21%

nie wiem

zakończona

łącznie głosów: 685

Opinie (63) 3 zablokowane

 • (4)

  Teraz wyjdzie komu zależało na małżeństwu, a komu tylko na ślubie... zwłaszcza w zamknięciu z niedoszłą/niedoszłym

  • 56 6

  • Piękne stroje i maski

   Pasują, jak swini siodło.

   • 11 4

  • Chyba miał (a) Pan(i) na myśli... (1)

   Komu na ślubie, a komu na weselu...

   • 8 0

   • Zastanawiałem się właśnie nad doborem rzeczowników i stwierdziłem ze ślub często jest używany jako synonim wesela, dlatego zastosowałem małżeństwo aby oddać powagę sytuacji

    • 3 2

  • nie zgadzam sie

   mi zależało na małżeństwie i uważam ze to jedyna okazja w życiu by spotkały się dwie rodziny i wszyscy znajomi, później to już chyba tylko na pogrzebie i to nie wszyscy obu stron, dlatego gdybym brała teraz ślub przełożyłabym na za rok. na szczęście ja już dawno po ślubie ;)

   • 0 0

 • A miało być tak pięknie i potem sesja na insta i hasztagowanie.. (5)

  29 letnia corpo analys Aneta usidlila w końcu 35 letniego Radka z korpo(office administrator- czyli portier)po runmagedonie. Miało być pięknie. Miała być relacja na insta. A tu takie niespodzianki :) Jej koleżanki nastawiły się na wesele i szturm na kawalerów desperatów aby znaleźć frajera bankomat. Też lipa:)

  • 70 26

  • Ale w zasadzie co chcesz przez ten bełkot napisać? (1)

   • 20 24

   • Gdansk tez jest przeludniony od dobrych 15 lat.

    • 2 0

  • (1)

   Wyborne milordzie. :)

   • 2 0

   • nie wyborne, bo office administrator to sekretariat, a nie portiernia

    a słowa analys nie ma w języku ang.

    • 1 2

  • zawsze lepiej robic w korpo za pare tysi

   niz fizolsko jak frajer za 2,5 tysia sredniej krajowe . Caluski :*

   • 1 0

 • Niektóre Panie chyba ze strachu że narzeczony rozmyśli się. Aby już to mieć! Teraz posiedzą w domu i rozwód , jak mamy się jeszcze bujać z tym wirusem dwa lata!

  • 20 17

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.