Minister zdrowia: spodziewamy się 15-20 tys. zakażeń dziennie

19 października 2020, 14:15
Wioleta Stolarska
Najnowszy artukuł na ten temat

Premier Mateusz Morawiecki: wdrażamy tarczę 2.0. To 35 mld zł dla firm

Przekształcenia szpitali, dodatkowe łóżka i włączenie prywatnego lecznictwa w walkę z koronawirusem - to kolejne działania Ministerstwa Zdrowia. - Nie same łóżka leczą. Tutaj mówimy także o działaniach personelu pracującego - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji minister zdrowia.- Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się na wszystkie możliwe scenariusze, również te najgorsze, "które będą na przykład realizowały się w postaci nawet 15 tys. czy 20 tys. nowych zakażeń jeszcze w tym tygodniu - mówił Adam Niedzielski na konferencji prasowej.
Minister odniósł się do kwestii wolnych łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19.

- Narzędzia, które pomogą nam w walce z COVID-19 to chociażby dostępna infrastruktura ok. 15 tys. łóżek. Pojawiały się sygnały, że mają charakter papierowy. Przeprowadziliśmy kontrole, czy są rzeczywiste i jest to liczba po weryfikacji - powiedział szef resortu zdrowia.
Obecnie zajętych jest ok. 8 tys. łóżek, czyli 60 proc. To wskaźnik ogólnopolski i może różnić się w poszczególnych regionach.

Kolejnym działaniem resortu zdrowia jest przekształcanie szpitali w jednostki zajmujące się pacjentami z COVID-19. W weekend zapadła decyzja o przekształceniu części szpitali powiatowych, które do tej pory zajmowały się pacjentami jako szpitale wielozakresowe bądź specjalistyczne, a te, które "mogą udźwignąć walkę z COVID-19, zostaną przekształcone do poziomu covidowego, czyli szpitali, które przede wszystkim zajmują się leczeniem osób zakażonych koronawirusem".

- W wyniku takiego przekształcenia powiększymy infrastrukturę o 10 tys. łóżek. Personel szpitalny kierujemy do zadań związanych z zagadnieniami covidowymi. Przyjrzeliśmy się szpitalom wojewódzkim. Nie ma mowy o przekształceniu w całości tych szpitali. Chcemy zaproponować przekształcenie oddziałów internistycznych w całości lub w znaczącym procencie na potrzeby covidowe - mówił Niedzielski.

Koronawirus w Trójmieście: wszystkie informacjeŁóżka w prywatnych szpitalach- Prywatne lecznictwo musi się włączyć w walkę z koronawirusem, jest deklaracja współpracy. Do środy wypracujemy listę szpitali prywatnych, które utworzą tzw. łóżka covidowe - powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia.
Według resortu dodatkowych łóżek może być ok. tysiąca.

Czytaj też: Wykaz mobilnych punktów pobrań wymazów dla pacjentów ze skierowaniem

Szpitale tymczasowe w każdym województwieSzpitale tymczasowe mają powstać w każdym mieście wojewódzkim. Polecenie dotyczące przygotowania planów budowy wydał premier Mateusz Morawiecki.

- Budowa szpitali tymczasowych obciąży struktury MON i MSWiA. Minister Michał Dworczyk jest bezpośrednio zaangażowany w przygotowanie tych projektów - powiedział Niedzielski.
Czytaj też: Szpital polowy na Pomorzu. Jeśli powstanie, to w Amber Expo

Dobry samarytaninMinister zapowiedział, że podpisze dziś rozporządzenie, które wyłączy wszystkie normy związane z zatrudnieniem personelu.

- Realizujemy hasło "wszystkie ręce na pokład". Mam nadzieję, że nasza walka będzie miała charakter wspólnoty. Aby poprawić sytuację personelu, będziemy optymalizowali normy zatrudnienia personelu medycznego. Zwalniamy rezydentów z konieczności egzaminu ustnego. Specjalizacje zakończy egzamin pisemny. Po to, żeby mogli poświęcić swój czas zwalczaniu pandemii - zapowiedział.
Zapowiedział też, że do Sejmu trafi projekt ustawy o tzw. dobrym samarytaninie, który ma zapewnić bezpieczeństwo i godne warunki dla personelu medycznego.

- Dodatek z tytułu zwalczania COVID-19 będzie płacony każdemu personelowi zaangażowanemu w walkę z koronawirusem - lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom. To podwojenie podstawowego wynagrodzenia - dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia - zapowiedział Adam Niedzielski.
Dodatkowo medycy, którzy będą skierowani na kwarantannę lub izolację, otrzymają pełne wynagrodzenie.

Minister chce zapewnić też gwarancję bezpieczeństwa karnego dla lekarzy - przepis, który wyłączy odpowiedzialność karną dla lekarzy, którzy popełnią błąd w ramach walki z COVID-19 - oczywiście jeśli nie będzie miał znamion oczywistego zaniedbania.