Możesz zoperować zaćmę już dziś. Podpowiadamy, jak to zrobić

12 lipca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewa Palińska

Od 1 kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje zabiegi usunięcia zaćmy bez limitów, co spowodowało, że czas oczekiwania w wielu pomorskich placówkach uległ wyraźnemu skróceniu. Podpowiadamy, w jaki sposób szukać informacji na temat tego, gdzie zabiegowi można się poddać najwcześniej i w jaki sposób przepisać się z jednej placówki do innej, w której czas oczekiwania jest krótszy.Zaćma to wrodzona lub degeneracyjna choroba oczu, prowadząca do zmętnienia soczewki. Jest jedną z przyczyn ślepoty. Polega na powstawaniu plamek lub zmętniałych obszarów na zwykle przezroczystej soczewce oka, co utrudnia promieniom świetlnym przedostanie się do siatkówki, a w konsekwencji prowadzi do upośledzenia ostrości wzroku. Im większe zmętnienia na soczewce oka, tym większe pogorszenie ostrości wzroku następuje u chorego.

Dzięki operacji zaćmy, która z reguły trwa kilkanaście minut, pacjenci mogą znów podziwiać świat w jego głębokich barwach i wyraźnych zarysach.

- Operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki naturalnej i zastąpieniu jej nową soczewką sztuczną. Jest to zabieg krótki i dający spektakularny efekt zdrowotny - tłumaczy Elżbieta Rucińska-Kulesz, dyrektor pomorskiego NFZ.

Operacja zaćmy od ręki? Teraz to możliweOd 1 kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje zabiegi usunięcia zaćmy bez limitów, co spowodowało, że na Pomorzu zwiększyła się liczba tych operacji, a czas oczekiwania na nie w wielu pomorskich placówkach uległ zauważalnemu skróceniu. Są jednak i takie, w których czekać trzeba miesiącami.

W województwie pomorskim operacje zaćmy refundowane przez NFZ wykonuje 15 placówek. Pacjenci nie korzystają jednak z możliwości przeniesienia skierowania tam, gdzie mogliby wykonać operację niemal natychmiast, tylko czekają miesiącami. Przyczyną takiego stanu rzeczy najczęściej jest niewiedza - nie mają świadomości tego, gdzie poza szpitalami można taką operację wykonać, a nawet jeśli zdobędą taką informację, to obawiają się, że skoro zajmują już miejsce w konkretnej kolejce, to sprawa jest zamknięta i innej placówki wybrać nie mogą.

- Nie tylko mogą zmienić placówkę, ale wręcz powinni to zrobić - podkreśla szefowa pomorskiego NFZ.
Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ w Gdańsku obiecał systematycznie publikować na swojej stronie internetowej wykresy informujące, gdzie operację zaćmy wykonamy najszybciej. Według stanu na 3 lipca aż w trzech placówkach można poddać się takiej operacji natychmiast, bez czekania (Szpital Jednodniowy im.dr. Michała Pawlaka - NCM, NZOZ Centrum Zdrowia Salus Słupsk oraz NZOZ Przychodnia Dąbrowa - Dąbrówka Gdynia). Najdłużej, 183 dni, będą musiały czekać na operację te osoby, które wybrały Copernicus PL, 181 trzeba czekać w Szpitalach Pomorskich, a 133 dni w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym.

Telefoniczne wsparcie dla pacjentów - NFZ przygotował specjalną infolinię


Sprawdź, gdzie czeka się najkrócejBieżące, systematycznie aktualizowane informacje na temat terminów oczekiwania na różnego rodzaju usługi medyczne, w tym operację zaćmy, znajdziemy na specjalnej stronie internetowej https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/ .

- Aby sprawdzić czas oczekiwania, do pola w wyszukiwarce zatytułowanego "jakiego świadczenia szukasz?" należy wpisać hasło "zaćma", a następnie wybrać województwo i ewentualnie uzupełnić poszukiwanie o nazwę interesującej pacjenta miejscowości - informuje Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ.
Wyszukiwarka prezentuje informacje, przekazywane przez placówki medyczne do NFZ o pierwszym wolnym terminie na zabieg usunięcia zaćmy, w ramach wszystkich umów zawartych z Pomorskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ (czas oczekiwania na zabieg przedstawiony w wyszukiwarce wyliczany jest na podstawie średniej za okres trzech miesięcy).

Dzięki tym informacjom istnieje możliwość wyboru przez pacjenta szpitala, który proponuje krótszy od wcześniej ustalonego w innej placówce czas oczekiwania na zabieg.

Skierowanie w każdej chwili można przenieśćW przypadku podjęcia przez pacjenta decyzji o zmianie placówki medycznej na inną, oferującą krótszy czas oczekiwania, konieczne jest poinformowanie o tym placówki, w której pacjent wpisany był wcześniej na listę oczekujących.

- Do nowo wybranej placówki należy zgłosić się ze skierowaniem. Może to być nowe skierowanie lub skierowanie odebrane z placówki, w której pacjent wcześniej oczekiwał w kolejce - tłumaczy Mariusz Szymański.
Informacje o czasie oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy można również uzyskać dzwoniąc na bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta - 800 190 590, a niebawem Fundusz będzie je wysyłam smsem do wszystkich pacjentów oczekujących na operację.


Pomóż babci znaleźć informację- Operacji zaćmy poddają się najczęściej osoby starsze, które mogą mieć problem z wyszukaniem informacji w internecie. Dlatego też zachęcam ich dzieci i wnuki do udzielenia pomocy w tym zakresie - mówi Elżbieta Rucińska-Kulesz. - Przypominam też, że na specjalnej stronie internetowej znajdują się informacje na temat czasu oczekiwania w różnego rodzaju placówkach, świadczących różnego rodzaju usługi medyczne, dlatego zapoznanie się z tym narzędziem będzie dla młodych ludzi wartością dodaną - sami zapewne chętnie będą z niego korzystać umawiając się do lekarza czy na badania.
Czy czas oczekiwania na wizytę ma dla ciebie znaczenie podczas dokonywania rejestracji?
14%

nie, wybieram tylko najlepszych lekarzy, więc liczę się z tym, że kolejki mogą być długie

57%

tak, choć kwestią decydującą jest zawsze renoma lekarza

29%

tak - umawiam się tam, gdzie czeka się najkrócej

zakończona

łącznie głosów: 147