stat

Muralem zachęcają do profilaktyki raka szyjki macicy

8 października 2019, 13:30
ws

Murale na dobre zagościły w przestrzeni Trójmiasta. Coraz częściej to już nie tylko dzieło artysty, ale sztuka zaangażowana społecznie. Najnowszy mural, który powstał w Gdańsku taką rolę właśnie odgrywa - satyryczny rysunek zachęca kobiety do wykonania darmowej cytologii.Jak zwrócić uwagę mieszkańców na ważne, uniwersalne tematy? W Gdańsku powstał wielkoformatowy rysunek na jednym z bloków, który w niecodzienny sposób promuje profilaktykę zdrowotną.

To część kampanii "Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć - zrób cytologię!" organizowanej przez Podmiot Leczniczy Copernicus.

- Chodzi o dobrą edukację w zakresie profilaktyki nowotworowej raka szyjki macicy, budowanie świadomości społecznej i promocję badań cytologicznych. Dzięki programowi aktywne zawodowo mieszkanki województwa pomorskiego, w wieku 25-59 lat, mają dostęp do bezpłatnych badań cytologicznych. Warunkiem udziału w projekcie jest brak wykonanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ w ciągu ostatnich trzech lat - mówi Katarzyna Brożek, rzecznik prasowy spółki Copernicus.
Czytaj też: Badajmy się, ale mądrze

Mural zachęcający do wykonania darmowej cytologii powstał w Gdańsku przy ulicy Trakt św. Wojciecha 31/37.

Przedstawia rysunek satyryczny znanej polskiej rysowniczki Agnieszki Szczepaniak, pracującej pod pseudonimem PaplaLAla, który jest jednocześnie znakiem rozpoznawczym całej kampanii. Murale można znaleźć również w Bytowie, Pruszczu Gdańskim i Kępicach.

By wziąć udział w projekcie i zapisać się na darmowe badanie cytologiczne wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub zadzwonić pod numer infolinii 58 727 01 30. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Wczesne wykrycie nowotworu większą szansą na wyleczenieRak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów w Polsce, jednak tylko niecałe 30 proc. kobiet w województwie pomorskim zgłasza się na badania cytologiczne. Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć stan przedrakowy i zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. Cytologia wykrywa też obecność komórek rakowych i może przyczynić się do wykrycia bezobjawowych, wczesnych postaci raka, które są całkowicie wyleczalne.

Wczesne wykrycie nowotworu szyjki macicy daje niemal 100-procentową gwarancję wyleczenia, dlatego warto korzystać z darmowych programów profilaktycznych i wykonywać cytologię przynajmniej raz na trzy lata.
Czy często korzystasz z darmowych badań?
39%

zawsze, kiedy jest okazja

30%

tylko wtedy, kiedy wydadzą mi się potrzebne

14%

nigdy tego nie robię, ale chętnie skorzystam

17%

nigdy nie korzystałe(a)m z darmowych badań i nie mam potrzeby korzystać

zakończona

łącznie głosów: 116

ws