NFZ rusza z profilaktyką w kiosku. Sprawdź swoje parametry i ryzyko rozwoju chorób

3 grudnia 2021, 8:00
Piotr Kallalas
W kiosku możemy między innymi zbadać ciśnienie tętnicze czy uzyskać pomiar BMI. Więcej zdjęć (4)

W kiosku możemy między innymi zbadać ciśnienie tętnicze czy uzyskać pomiar BMI.

fot. mat. NFZ

W kiosku możemy między innymi zbadać ciśnienie tętnicze czy uzyskać pomiar BMI.

fot. mat. NFZ

Otyłość wynikająca z ograniczenia ruchu i złych nawyków żywieniowych staje się kolejną konsekwencją walki z pandemią. Modyfikacja stylu życia spowodowana obawą przed zakażeniem na dalszy tor zepchnęła dbanie o formę fizyczną czy pilnowanie diety. Dlatego NFZ otwiera specjalne kioski profilaktyczne, w których przebadamy swój organizm pod kątem ryzyka zachorowania na szereg groźnych chorób.W Polsce co czwarta osoba ma problem z otyłością, a ponad połowa boryka się z nadwagą. Problemy z nadmierną wagą ze względu na swoją powszechność są uznawane za chorobę cywilizacyjną, która skraca życie, pogarsza jego komfort, a także doprowadza do niepełnosprawności. Wszyscy zdają sobie sprawę z powagi sytuacji, jednak bardzo często brak czasu połączony ze złymi nawykami czy zwykłym lenistwem wykluczają jakąkolwiek możliwość działania.

Zmiana stylu życia jest jeszcze trudniejsza w czasie pandemii, kiedy zdecydowanie ograniczyliśmy wszelkie pozadomowe aktywności, a obecna praca zdalna redukuje niektórym wszelki ruch. Badania pokazują, że tylko w pierwszych miesiącach walki z COVID-19 prawie 30 proc. Polaków zwiększyło masę ciała, co w kolejnych latach z pewnością odbije się na naszym zdrowiu.

Czytaj też: Zbadaj swoje jądra w UCK. Darmowe badania do końca grudnia

Teraz zbadasz się w kioskuNarodowy Fundusz Zdrowia stara się zorganizować ten pierwszy krok, który popchnie do zmiany stylu życia. W siedzibie pomorskiego oddziału przy ul. Podwale Staromiejskie 69Mapka powstał kiosk profilaktyczny, który pozwala zupełnie anonimowo wykonać podstawowe pomiary:
  • wzrostu,
  • masy ciała,
  • indeksu masy ciała, czyli BMI,
  • składu ciała,
  • ciśnienia tętniczego krwi.

- To podstawowe pomiary medyczne niezbędne do oceny ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne. Analiza składu ciała pozwala poznać poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego, które bezpośrednio lub pośrednio jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce - mówi Mariusz Szymański, rzecznik prasowy pomorskiego oddziału NFZ
Po pomiarze otrzymamy specjalny wydruk z podsumowaniem badania. W razie potrzeby na miejscu będziemy mogli uzyskać również konsultację w temacie profilaktyki.

- Profesjonalni doradcy służą ponadto na miejscu pomocą przy analizie wyników pomiarów i zachęcają do udziału w programach profilaktycznych NFZ lub skorzystania z bezpłatnych diet od Funduszu - informuje Mariusz Szymański.
Korzystanie z kiosku i poradnictwa jest możliwe po wcześniejszym umówieniu się - poprzez formularz na stronie internetowej lub poprzez Telefoniczną Informację Pacjenta - nr 800 190 590. Co ciekawe, w razie wolnych terminów także pacjenci załatwiający swoje sprawy w oddziale będą mogli skorzystać z szybkich badań profilaktycznych. Kiosk będzie czynny od poniedziałku do piątku - w godzinach 9:00-12:30 i 13:00-15:30.
Czy korzystasz z badań profilaktycznych?
32%

tak, regularnie

33%

tak, ale sporadycznie

17%

nie, ale chcę zacząć

18%

nie, nie chodzę na badania profilaktyczne

zakończona

łącznie głosów: 260

Opinie wybrane


wszystkie opinie (33)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.