Skala objawów poszczepiennych? UCK przedstawia statystyki

20 kwietnia 2021, 8:00
Piotr Kallalas
Najnowszy artukuł na ten temat COVID-19. Apel o weryfikowanie certyfikatów
W analizowanej grupie ponad 2,3 tys. badanych nie zgłosiło żadnych dolegliwości poszczepiennych czy działań niepożądanych. Więcej zdjęć (2)

W analizowanej grupie ponad 2,3 tys. badanych nie zgłosiło żadnych dolegliwości poszczepiennych czy działań niepożądanych.

Sylwia Mierzewska/UCK

W analizowanej grupie ponad 2,3 tys. badanych nie zgłosiło żadnych dolegliwości poszczepiennych czy działań niepożądanych.

Sylwia Mierzewska/UCK

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku przedstawiło dane dotyczące szczepień wykonanych do tej pory w ośrodku. Badania wskazują, że około 42 proc. osób nie odczuło żadnych objawów poszczepiennych, a w przypadku pozostałych pacjentów symptomy najczęściej sprowadzały się do bólu ręki czy zmęczenia.Na przełomie marca i kwietnia specjaliści z UCK w Gdańsku podsumowali trzy miesiące szczepień realizowanych w placówce medycznej. W tym czasie udało się wykonać ponad 43 tys. wakcynacji zarówno pierwszą, jak i drugą dawką.

Czytaj też: Szczepienia COVID-19. Wstrząs anafilaktyczny jedną z podstaw do odszkodowania

Taka skala pozwoliła ośrodkowi medycznemu zgromadzić dane dotyczące wystąpienia objawów poszczepiennych, które za każdym razem powinny być zgłaszane przez pacjentów. Do badania włączono ponad 5,5 tys. osób, z czego 674 pacjentów - a więc ponad 12 proc. - uznano za ozdrowieńców na podstawie deklaracji przechorowania COVID-19 lub wyników badań serologicznych.

Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście


Objawy częściej u ozdrowieńcówW analizowanej grupie ponad 2,3 tys. badanych nie zgłosiło żadnych dolegliwości poszczepiennych czy działań niepożądanych. Co ciekawe, symptomy po wakcynacji występowały stosunkowo częściej u ozdrowieńców. Najczęściej dochodziło do niegroźnych objawów - głównie w postaci izolowanego bólu ramienia, który wystąpił u prawie połowy pacjentów bez historii covidowej i u 62 proc. ozdrowieńców.

Czytaj też: Obawa przed powikłaniami po szczepieniu COVID-19. Czym jest NOP?

Wykaz objawów, jakie wystąpiły u osób w analizowanej grupie. Więcej zdjęć (2)

Wykaz objawów, jakie wystąpiły u osób w analizowanej grupie.

UCK w Gdańsku

Wykaz objawów, jakie wystąpiły u osób w analizowanej grupie.

UCK w Gdańsku

Mniejszy odsetek pacjentów uskarżał się na zmęczenie, bóle głowy czy stany podgorączkowe. Najrzadziej występowały bóle kostno-mięśniowe oraz wymioty. Natomiast należy podkreślić, że objawy pojawiały się stosunkowo częściej u osób, które przechorowały COVID-19.

W badanej grupie pacjentów nie wystąpiły poważniejsze incydenty, które wymagałyby interwencji medycznej.

Czytaj też: Premier: do 10.05 skierowania na szczepienie dla wszystkich od 18. r.ż.

Ponad 600 niepożądanych odczynów poszczepiennych na PomorzuSzczepienia na COVID-19 trwają w Polsce dopiero od grudnia 2020 r. Ostatnie dane na rządowej stronie na temat niepożądanych odczynów poszczepiennych po szczepieniach przeciw COVID-19 pochodzą z 17.04.2021 r. (stan na 17.04). Według nich od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej na Pomorzu zgłoszono 672 niepożądane odczyny poszczepienne.

W sumie w całym kraju od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 6290 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 5341 miało charakter łagodny - czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.
Czy w przypadku szczepień przeciw COVID-19 boisz się niepożądanego odczynu poszczepiennego?
65%

Tak, są to nowe preparaty i obawiam się reakcji organizmu

29%

Nie, szczepionki zostały przebadane i zweryfikowane w odpowiedni sposób

6%

Nie mam zdania

zakończona

łącznie głosów: 850

Opinie wybrane


wszystkie opinie (120)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.