Nadchodzi zima, czas szczepień na grypę

4 października 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewa Palińska
Najnowszy artukuł na ten temat

Recepta na szczepienie przeciw grypie ważna nawet po 30 dniach

Grypa to choroba wirusowa, której występowanie nasila się w pewnych okresach roku, zwłaszcza zimą. Najskuteczniejszą ochronę zapewniają szczepienia, dlatego w piątek, 4 października, dając dobry przykład, poddali się im przedstawiciele m.in. GUMedu, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, NFZ czy Urzędu Marszałkowskiego. Za szczepionkę wraz z konieczną wizytą kwalifikacyjną u lekarza internisty zapłacimy od 40 zł wzwyż. Gdańscy seniorzy, w ramach miejskiego programu profilaktycznego, mogą zaszczepić się bezpłatnie.Grypę mylimy często ze zwykłym przeziębieniem, a jest to w istocie groźna choroba wywoływana przez wirusy, które mnożą się w nabłonku górnych dróg oddechowych. Grypy nie można bagatelizować, bo nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci.

Nie chcesz zachorować? Zaszczep się!Szczepienia wzbudzają kontrowersje, ale pracownicy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego nie mają najmniejszych wątpliwości, że należy się szczepić. Wzorem lat ubiegłych, w partnerstwie z Pomorskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym, GUMed przygotował akcję medialną propagującą szczepienia ochronne. W piątek, 4 października, w Centrum Medycyny Rodzinnej (CMR) GUMed szczepieniom poddali się m.in. Elżbieta Rucińska-Kulesz - dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Gdańsku, prof. Marcin Gruchała - rektor GUMedu, prof. Tomasz Smiatacz - kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych GUMed, Tomasz Augustyniak - Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz Agnieszka Kapała-Sokalska, członek zarządu Województwa Pomorskiego.

Gdańscy seniorzy szczepią się za darmoTrwają zapisy w ramach gdańskiego programu profilaktyki grypy, zatytułowanego "Zaszczep się przeciwko grypie, a będziesz cieszył się jesienią życia!". Program skierowany jest do osób mieszkających w Gdańsku, w wieku 65 lat i więcej, w szczególności o obniżonej odporności lub chorujących przewlekle.

W ramach programu, oprócz szczepień, prowadzona jest też edukacja w zakresie znaczenia szczepień ochronnych i zagrożeń wynikających z braku szczepienia oraz pod względem postępowania w przypadku wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP).

Szczepienia wykonywane są w okresie od września do początku grudnia w wybranych placówkach na terenie miasta.

Gdański program realizowany jest nieprzerwanie od 2006 r. W sezonie 2018/2019 zakontraktowane przez miasto szczepienia zostały wykorzystane w stu procentach: zaszczepiono 3868 osób.
Czy planujesz w tym roku zaszczepić się na grypę?
48%

tak

40%

nie

12%

jeszcze nie zdecydowałe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 623