stat

Najwięcej przeszczepów nerek w Polsce. UCK podsumowało rok w transplantologii

5 marca 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewa Palińska

Dwa przeszczepy serca, 107 przeszczepów szpiku, 90 wszczepionych rogówek i 125, a więc najwięcej w Polsce, przeszczepów nerek - takim wynikami za ubiegły rok może pochwalić się Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. - Życie z przeszczepioną nerką to prawdziwy dar - wyznaje pacjentka, która otrzymała nowy organ 1 grudnia 2017 roku.Uniwersyteckie Centrum Kliniczne jest jedynym szpitalem wykonującym transplantacje narządowe na Pomorzu. Obecnie wykonuje się tam operacje przeszczepienia serca, rogówki, szpiku kostnego oraz nerki. Tych ostatnich transplantacji wykonuje się w UCK najwięcej, a gdański ośrodek jest od wielu lat jednym z wiodących w Polsce.

Rekordowa liczba transplantacji nerek w 2017 rokuPierwszą transplantację w gdańskim ośrodku wykonano w 1980 roku. Od tego czasu w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przeszczepiono w sumie 1874 nerek. Ten sukces udało się osiągnąć dzięki zintegrowanemu działaniu personelu lekarskiego i pielęgniarskiego oraz specjalistów w dziedzinie immunologii. Należy również wspomnieć o lekarzach przychodni i stacji dializ zgłaszających chorych na listę oczekujących.

Liczba przeszczepów nerek sukcesywnie wzrasta. W UCK wykonano w ubiegłym roku 125 takich transplantacji, co jest najlepszym wynikiem w Polsce. Jest to również lokalny rekord, ponieważ nigdy wcześniej w jednym roku nie wykonano tak dużej liczby przeszczepów nerek.

- Nerkę od osoby zmarłej otrzymałam po 16 miesiącach oczekiwania. Wcześniej byłam poddawana dializie otrzewnowej, która jest oczywiście rewelacyjną metodą leczenia nerkozastępczego, jednak życie z przeszczepioną nerką to prawdziwy dar - różnica jest kolosalna. Niesamowicie podnosi się komfort życia, możliwości, a także kondycja fizyczna - opowiada Anna Czerwińska, której przeszczepiono nerkę 1 grudnia 2017 roku.
Przeszczepiony narząd pani Anna zaakceptowała od pierwszej chwili. Poznała się również ze swoją "siostrą przeszczepienną", a więc osobą, która otrzymała drugą nerkę od tego samego dawcy - obie panie leżą na tym samym oddziale.

- Nasze nerki są już całkiem nasze. U nas w klinice panuje taki zwyczaj, że nazywamy nasze nerki. Moja nazywa się Zuzanna, a siostry przeszczepiennej Adaś - śmieje się Czerwińska.

Leczenie ostatniej szansyDo przewlekłej choroby nerek dochodzi głównie w wyniku powikłań cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, a także zapaleń kłębuszkowych, nadciśnienia tętniczego oraz wielotorbielowatości nerek. Nerki przeszczepiane są chorym leczonym już dializami, a także zanim zaistnieje konieczność tego typu terapii (tzw. transplantacja wyprzedzająca). Organ można przeszczepić wyprzedzająco również choremu z niewydolnością nerki przeszczepionej (tzw. re-transplantacja wyprzedzająca).

- Zaobserwowaliśmy, że zgłoszenie do transplantacji wyprzedzającej przynosi znakomite efekty. To nasze oczko w głowie - podkreśla prof. Alicja Dębska-Ślizień, ordynator Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK. - Większość takich chorych otrzymuje przeszczep zanim wymaga dializy. Przeżywalność nerek i chorych jest znacznie lepsza niż w przypadku transplantacji po jakimś czasie trwania leczenia dializami - dodaje.
Po przeszczepieniu chory musi pozostawać pod nadzorem specjalistów. Niezbędne jest również przyjmowanie leków immunosupresyjnych.

- Mam świadomość tego, że czeka mnie życie z zegarkiem - muszę nie tylko poddawać się regularnym kontrolom lekarskim, ale też pilnować, aby o odpowiedniej porze przyjmować leki - przyznała pani Anna, pacjentka UCK po transplantacji nerki. - Standard życia poprawia się jednak tak znacznie, że te niewielkie niedogodności nie są w stanie przyćmić mojego zadowolenia z posiadania nowej nerki - ocenia.
Ustępuje wiele przewlekłych powikłań związanych z długotrwałą niewydolnością nerek (np. nadczynność przytarczyc oraz inne zaburzenia hormonalne, świąd skóry, niedokrwistość, zaburzenia kostne), nie trzeba przestrzegać uciążliwych ograniczeń w zakresie ilości przyjmowanych płynów i rodzaju pokarmów, możliwy jest powrót do czynnej pracy zawodowej, sportów rekreacyjnych, a nawet ciąża.

Nerki od dawców żywych i zmarłychNerki pobiera się zazwyczaj są od dawców zmarłych. Transplantacje od dawców żywych stanowią jedynie 1-2 proc., przynoszą jednak najlepsze rezultaty. Personel gdańskiego ośrodka transplantacyjnego wykonuje zarówno przeszczepy od dawców żyjących spokrewnionych, jak i niespokrewnionych.

- W Polsce mamy mało transplantacji od osób żywych. Tłumaczymy to tym, że mamy krótki okres oczekiwania na transplantację od dawcy zmarłego - tłumaczy prof. Alicja Dębska-Ślizień, ordynator Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK. - Biorca powinien być na liście oczekujących. Zdarza się tak, że przygotowujemy procedurę przeszczepową i nagle pojawia się pasujący dawca zmarły. Nie ma więc potrzeby, aby wykonywać przeszczep od dawcy żyjącego i tak powinno być - wyjaśnia.
Oprócz nerek od żyjącego dawcy można przeszczepić również kawałek wątroby.

- To nie muszą być genetycznie spokrewnieni dawcy - mogą to być małżeństwa, a za zgodą sądu i komisji etycznej nawet osoby zaprzyjaźnione - dodaje prof. Dębska-Ślizień.

Nowa kardiochirurgia i planowane przeszczepy płucRok 2018 przyniesie gdańskim transplantologom dość istotne zmiany.

- W tym roku, na jesieni, przeprowadzimy się do nowego budynku kolejnego szpitala, w którym znajdzie swoje miejsce Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej. Poprawią się zatem jeszcze bardziej warunki, które już teraz mamy znakomite - mówi prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Mam nadzieję, że będzie to dodatkowy impuls do rozwoju transplantologii w Gdańsku - podkreśla.
Zobacz też: Marcin Gruchała: Transplantacja to leczenie ostatniej szansy

Na ostatniej prostej są również przygotowania do transplantacji płuc:

- W tym miesiącu zaprosiliśmy komisję akredytacyjną, która mam nadzieję, że będzie pozytywnie nastawiona do Gdańska. Mamy już zakwalifikowanych 20 biorców wśród chorych z naszego województwa. Dysponujemy też dobrze wyposażonym i wykwalifikowanym zespołem, który takie transplantacje jest w stanie wykonać - mówi prof. Jan Rogowski, ordynator Klinik Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej.
Czy masz coś przeciwko temu, aby po śmierci twoje organy zostały oddane do przeszczepu?
7%

jak najbardziej - nie wyrażam takiej zgody

6%

nie, choć czuję pewne obawy na myśl o ewentualnym przeszczepie

87%

wyrażam swoją zgodę - jeśli byłaby szansa uratować komuś życie, to zrobię to bez wahania

zakończona

łącznie głosów: 213