Nawyki, które sprawiają, że nasza cera się starzeje

26 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Joanna Puchala
Złe nawyki, pośpiech lub brak uwagi mogą sprawić, że twoja skóra zestarzeje się szybciej, niż byś tego chciała. Więcej zdjęć (4)

Złe nawyki, pośpiech lub brak uwagi mogą sprawić, że twoja skóra zestarzeje się szybciej, niż byś tego chciała.

fot. 123rf.com

Złe nawyki, pośpiech lub brak uwagi mogą sprawić, że twoja skóra zestarzeje się szybciej, niż byś tego chciała.

fot. 123rf.com

Chociaż często nie zdajemy sobie z tego sprawy, cera "rejestruje" wszystkie nasze działania i nawyki. Wiele codziennych czynności wywiera negatywny wpływ na jej kondycję i przyspiesza proces starzenia. Na które nawyki trzeba uważać najbardziej?- Oprócz czynników genetycznych największy wpływ na starzenie skóry i zły wygląd mają czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie czy zanieczyszczenia oraz dieta - mówi Monika Kupis z Beauty Boutique.

Przemęczenie i stresJednymi z głównych czynników, które destrukcyjnie działają na skórę jest przemęczenie i stres. Niedostateczna ilość odpoczynku czy nerwowe sytuacje mają odzwierciedlenie w kondycji naszej cery.

- Udowodniono, że długotrwała ekspozycja na stres przyczynia się do uwalniania wolnych rodników, które uszkadzają komórki i tym samym przyspieszają proces starzenia się skóry - mówi Róża von Mach.
Przesiadywanie przed ekranem monitora wymaga napinania mięśni dookoła oczu, a to przyczynia się do powstawania kurzych łapek. Więcej zdjęć (4)

Przesiadywanie przed ekranem monitora wymaga napinania mięśni dookoła oczu, a to przyczynia się do powstawania kurzych łapek.

fot. 123rf.com

Przesiadywanie przed ekranem monitora wymaga napinania mięśni dookoła oczu, a to przyczynia się do powstawania kurzych łapek.

fot. 123rf.com

Niewłaściwa dieta i używkiCzynnikami, które wpływają niekorzystanie na cały nasz organizm, a w szczególności na cerę, są zła dieta oraz wszelkie używki, które nawet w krótkim czasie mogą mieć działanie destrukcyjne.

- Kiedy mamy źle zbilansowaną i nieregularna dietę, spożywamy żywność przetworzoną oraz nadużywamy alkoholu, nasza skóra staje się szara, zwiotczała, niedożywiona i odwodniona. Może to doprowadzić do pojawienia się problemów skórnych, wszelkich dermatoz oraz trądziku, ponieważ uszkadzamy nasze jelita, które są tak ważne w całym funkcjonowaniu organizmu - mówi Karolina Orłowska z Instytutu Urody.
Dieta ma także duży wpływ na skórę osób borykających się z trądzikiem. Nadmiar tłuszczu czy cukier przyczyniają się do zaburzeń metabolizmu, a w konsekwencji do starzenia się skóry.

- Palenie papierosów, nadmiar alkoholu i zła dieta są bardzo widoczne na skórze. Nałogowy palacz posiada szarą i niedotleniona skórę. Często naskórek jest cienki i mocno widoczne są naczynka krwionośne. Jest to też czynnik mocno przyspieszający powstawanie zmarszczek i bruzd. Alkohol powoduje zatrzymanie wody w organizmie, co za tym idzie obrzęki twarzy, a w szczególności worki pod oczami - mówi Monika Kupis.

Aktywność fizycznaSpowolniony metabolizm, który przyspiesza procesy starzenia, jest silnie uzależniony od aktywności fizycznej.

- Ruch jest niezbędny, by dotlenić i ujędrnić nasza skórę. Aktywność zwiększa produkcję serotoniny, dzięki temu jesteśmy szczęśliwsi i pełni energii. Pamiętajmy, że akceptacja, miłość do samych siebie oraz zadowolenie i uśmiech będą złotym środkiem na piękną skórę i codzienne funkcjonowanie - dodaje Karolina Orłowska.
Proces starzenia jest niestety nieunikniony i nie da się go zatrzymać. Istnieją jednak sposoby, które pozwolą opóźnić go w czasie i spowolnić widoczność w pełnej odsłonie. Więcej zdjęć (4)

Proces starzenia jest niestety nieunikniony i nie da się go zatrzymać. Istnieją jednak sposoby, które pozwolą opóźnić go w czasie i spowolnić widoczność w pełnej odsłonie.

fot. 123rf.com

Proces starzenia jest niestety nieunikniony i nie da się go zatrzymać. Istnieją jednak sposoby, które pozwolą opóźnić go w czasie i spowolnić widoczność w pełnej odsłonie.

fot. 123rf.com

Odwodniona skóraNa procesy starzenia mają wpływ wszelkie bodźce, które przyczyniają się do utraty wilgoci skóry. Nic więc dziwnego, że po sezonie grzewczym oraz latem nasza cera jest bardziej narażona na odwodnienie. Jeśli nie staramy się zapewnić jej właściwej ochrony, możemy przyspieszać powstawanie zmarszczek.

- Jesteśmy akurat bezpośrednio po sezonie grzewczym, który bardzo naraża naszą skórę na utratę wilgoci. A odwodniona skóra skutkuje ukazywaniem się przedwczesnych oznak starzenia. Przed nami okres letni, a co się z tym wiąże - większe nasłonecznienie. Każda z nas kocha opaloną skórę, ale jeśli chcemy cieszyć się długo napiętą, świetlistą cerą bez zmarszczek, powinniśmy na co dzień używać kremów dermatologicznych z filtrem 50. Należy pamiętać o nakładaniu kolejnych warstw ochrony w ciągu dnia, ponieważ taki krem chroni nas tylko przez dwie godziny. W tym sezonie pojawiły się lekkie filtry w mgiełce, których możemy użyć zraszając naszą twarz nawet bezpośrednio na makijaż - dodaje Róża Von Mach.
Badania dowodzą, że u wielu kobiet więcej zmarszczek i przebarwień powstaje po lewej stronie twarzy. Powód? Prowadzenie samochodu. Lewa strona twarzy jest bardziej nastawiona na działanie promieni UV, czego skutkiem jest jej wcześniejsze starzenie. Więcej zdjęć (4)

Badania dowodzą, że u wielu kobiet więcej zmarszczek i przebarwień powstaje po lewej stronie twarzy. Powód? Prowadzenie samochodu. Lewa strona twarzy jest bardziej nastawiona na działanie promieni UV, czego skutkiem jest jej wcześniejsze starzenie.

fot. 123rf.com

Badania dowodzą, że u wielu kobiet więcej zmarszczek i przebarwień powstaje po lewej stronie twarzy. Powód? Prowadzenie samochodu. Lewa strona twarzy jest bardziej nastawiona na działanie promieni UV, czego skutkiem jest jej wcześniejsze starzenie.

fot. 123rf.com

Oddziaływanie monitorów i telefonówNie bez znaczenia pozostaje też światło emitowane przez ekrany telefonów czy monitorów, z którymi z ciągu dnia spędzamy bardzo dużo czasu.

- Monitory komputerów, telefony komórkowe emitują fioletowo-niebieskie światło, które jest równie szkodliwe co promieniowanie UV. Promieniowanie HEV, czyli High Energy Visible Light dociera nawet do tkanki podskórnej oraz powoduje powstawanie wolnych rodników. Obecnie toczy się coraz więcej badań na ten temat, powstają również kosmetyki, które mają nas chronić przed tym promieniowaniem - dodaje Monika Kupis.
Co według ciebie najbardziej wpływa na procesy starzenia cery?
27%

przemęczenie i stres

11%

zła dieta i brak aktywności fizycznej

9%

promieniowanie UV i HEV

3%

odwodnienie cery

46%

wszystkie czynniki mają tak samo duży wpływ

2%

inne czynniki

2%

nie wiem

zakończona

łącznie głosów: 302

autor

Joanna Puchala

j.stolp@trojmiasto.pl

Opinie (23) 3 zablokowane

 • bardzo częśto pomarszczoną twarz maja ludzie którzy musza się usmiechać a bardziej szczerzyć np z racji wykonywania pracy (2)

  do klientów itd., taki przyklejony uśmiech.

  • 18 7

  • a gdy ktoś się b.często szczerze uśmiecha? znam taką osobę, akurat wygląda młodziej o ok.10 lat od swojego pesela

   • 4 4

  • Od uśmiechu mówisz?

   Bo ja sądzę, że nabardziej niszczy cerę załamka po twoich głupich komentarzach

   • 3 4

 • Nic nie wyniszcza skóry i człowieka bardziej niż ... (1)

  Alkohol
  Cukier
  Stres
  Brak snu
  Inne chemiczne używki

  • 29 1

  • alkohol najbardziej wyniszcza skórę na łokciach i kolanach :)

   • 1 0

 • nadmierne opalanie się i najtańsze kosmetyki. (2)

  • 14 2

  • może nie tyle najtańsze, co ogólnie kosmetyki

   większość ma naprawdę złe składy.
   dlatego lepiej samemu sobie skomponować np. krem z naturalnych składników

   • 5 2

  • Czemu najtańsze? Raczej skład. Jest wiele tańszych kosmetyków z dobrym składem. O pewnych koncernach, które mają "ekskluzywne" ceny szkoda mówić jak się zobaczy skład. Tutaj tkwi problem, a nie w cenie.

   • 9 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.