• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ponad 300 transplantacji w UCK w ciągu roku. "Przeszczepy to priorytet i prestiż"

Ewa Palińska
19 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
  • W tradycyjnym podsumowaniu roku w transplantologii udział wzięli m.in. pracownicy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego oraz studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
  • Prof.dr hab.n.med. Alicja Maria Dębska-Ślizień
  • dr n. med. Bieniaszewska Maria
  • Dr n. med. Tomasz Stefaniak
  • Uczestnicy

95 przeszczepionych nerek, 79 operacji wszczepienia rogówki i siedem transplantacji serc. Do tego rozpoczęcie przeszczepiania wątroby, płuc i wysp trzustkowych, a także wiele innowacyjnych zabiegów, jak m.in. jednoczesny przeszczep serca i nerki. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne podsumowało miniony rok w transplantologii.



Uniwersyteckie Centrum Kliniczne to wieloprofilowy ośrodek transplantacyjny. Obecnie przeszczepia się tam serca, płuca, nerki, rogówki, szpik i - od niedawna - wyspy trzustkowe. Transplantacje wątroby wykonuje obecnie dziewięć ośrodków medycznych w Polsce.

Etyczne aspekty transplantacji organów. O konferencji "Życie za życie w UCK"



Najwięcej przeszczepów nerek



Czy oddał(a)byś jedną ze swoich nerek swojemu krewnemu?

W ubiegłym roku w UCK wykonano 95 przeszczepów nerek.

- Na świecie najwięcej dokonuje się transplantacji nerek, potem wątrób, serc, płuc i trzustek - mówiła podczas konferencji podsumowującej rok 2018 w transplantologii prof. dr hab. n. med. Alicja Dębska-Ślizień. - Jeśli chodzi o transplantację nerek jest ich najwięcej, bo jest to narząd parzysty, który przeszczepia się zarówno od dawców żywych, jak i zmarłych - wyjaśniła.
W Polsce transplantacji od dawców żywych jest stosunkowo niewiele (do chwili obecnej wykonano 52 takich przeszczepów w UCK), głównie z powodu braku sensownych rozwiązań prawnych. Czas oczekiwania na przeszczep jest długi, dlatego zanim dojdzie do przeszczepu od dawcy żywego, znajduje się często dawcę zmarłego (stąd też dużo mniejsza liczba przeszczepów od dawców żywych niż np. w Skandynawii).

W zeszłym roku w Polsce spadła liczba transplantacji nerek o 14 proc. Pod koniec ubiegłego roku na liście osób oczekujących na przeszczep było 1196. Dzięki sumiennej pracy nefrologów, którzy stawiają trafne diagnozy, liczba osób skierowanych do przeszczepu sukcesywnie rośnie.

Pierwsze przeszczepy płuc i wątroby w UCK



31 lipca 2018 roku, w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, wykonano pierwszy na Pomorzu przeszczep płuc. Przeszczepiono je 64-letniemu mężczyźnie z Pruszcza Gdańskiego, którego dotknęła krańcowa postać rozedmy płuc. Z powodu pełnej niewydolności oddechowej pacjent poddawany był domowej tlenoterapii, jednak jego stan pogarszał się, co prowadziło do coraz częstszych wizyt w szpitalu.

- Jeśli chodzi o przeszczepy płuc, to w chwili obecnej wykonuje się ich w Polsce stosunkowo niewiele. Sytuacja jest jednak dynamiczna i może się zmienić właśnie dzięki UCK, które rozpoczęło wykonywanie takich transplantacji - mówiła prof. Dębska-Ślizień.
- Zdarzały się sytuacje, że mieliśmy dawcę, a nie mieliśmy biorcy - dodał dr n. med. Jacek Wojnarski, prezentując wyniki pierwszych transplantacji płuc w Gdańsku. - Fizjologia pracy płuca nie pozwala nam się zadowolić dobrą funkcją i zgodnością w zakresie głównych grup krwi. Płuco, aby móc pracować, musi oddychać. Musi więc mieć w klatce piersiowej na tyle dużo miejsca, aby mogło oddychać bez problemu. Dlatego musimy bardzo skrupulatnie dopasować jego rozmiar do pojemności klatki piersiowej biorcy.
Dotychczas wykonano w UCK sześć takich przeszczepów.

W lutym br. otwarto natomiast w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Ośrodek Transplantacji Wątroby. Nad tego rodzaju przeszczepami od dawcy zmarłego w UCK pracowano od 20 lat. Przygotowania do przeszczepienia w obecnym kształcie rozpoczęto od wdrożenia zaleceń audytu z 25.07.2015 r. Dotychczas dokonano sześć takich przeszczepów, a ośrodkiem nadzorującym i wspierającym projekt transplantacji wątroby w UCK jest Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • 30 marca 2018 na bloku operacyjnym Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK pacjentowi najpierw przeszczepiono serce, a po 3-godzinnej przerwie - gdy uznano, że stan jest stabilny - nerkę. Cała operacja trwała 12 godzin i przebiegła pomyślnie.
  • Danuta Paninska, bohaterka piątego przeszczepu wątroby wykonanego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym.
  • Pierwszy przeszczep płuc na Pomorzu odbył się 31 lipca 2018 r. Płuca przeszczepiono 64-letniemu mężczyźnie z Pruszcza Gdańskiego, którego dotknęła krańcowa postać rozedmy płuc. Z powodu pełnej niewydolności oddechowej pacjent poddawany był domowej tlenoterapii, jednak jego stan pogarszał się, co prowadziło do coraz częstszych wizyt w szpitalu.
  • Pionierski zabieg przeszczepienia wysp trzustkowych w  gdańskim UCK przeprowadzono 27 października 2018 r. u 41-letniego mężczyzny z Wejherowa, który w 2010 roku przeszedł transplantację nerki i trzustki, jednak ta ostatnia po dwóch latach przestała pełnić swoją funkcję.

Transplantacje nie tylko organów, ale i komórek czy tkanek



- Przeszczepy narządowe to priorytet i prestiż, natomiast przeszczepy komórek i tkanek to bardzo ważna część działalności transplantacyjnej. W dodatku bardzo skomplikowana. Każdego roku wykonujemy takich transplantacji coraz więcej i mam nadzieję, że ten postęp będzie jeszcze większy - mówiła podczas konferencji podsumowującej transplantologię dr hab. n. med. Maria Bieniaszewska. - Nie byłoby transplantacji, gdyby nie było dawców, a tych pozyskuje się poprzez banki szpiku - jeden z nich istnieje w UCK. Istotna jest też rola kliniki, która te komórki pobiera i przeszczepia.
Podczas wystąpienia dr Bieniaszewska zaprezentowała nie tylko wyniki przeszczepień komórek hemotopoetycznych, ale też specyfikę pracy Ośrodka dawców szpiku w Gdańsku, od chwili pozyskania potencjalnego dawcy aż po opiekę nad dawcą po donacji.

Jeszcze pod koniec roku 2018 w Polsce było zarejestrowanych 1 581 718 dawców, co stawia Polskę na drugim, a czasem nawet na pierwszym miejscu w Europie (w tym 19 tys. w gdańskim ośrodku).

W ubiegłym roku szpik do przeszczepu pobrano od sześciu osób, z przeznaczeniem dla pięciu biorców w Polsce i dla jednego mieszkańca Kanady, co było najdalszym transferem komórek do przeszczepu.

Transplantacja to leczenie ostatniej szansy


Przeszczepy serca oraz jednoczesne serca i nerki w 2018 roku



W ubiegłym roku w UCK wykonano siedem transplantacji serc, a także pierwszego w historii UCK oraz drugiego w Polsce jednoczesnego przeszczepu serca i nerki.

Operacja odbyła się 30 marca 2018 na bloku operacyjnym Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK. Całość trwała 12 godzin. Najpierw przeszczepiono serce, a po 3-godzinnej przerwie - gdy uznano, że stan pacjenta jest stabilny - nerkę.

Pierwszy przeszczep wysp trzustkowych



Pod koniec października 2018 roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym wykonano pierwszy przeszczep wysp trzustkowych u 41-letniego pacjenta, który w 2010 roku przeszedł przeszczep nerki i trzustki, jednak ta ostatnia po dwóch latach przestała pełnić swoją funkcję.

Wyspy trzustkowe to organ, który w trzustce odpowiada za produkcję insuliny. Ich przeszczep jest znacznie mniej inwazyjny niż transplantacja całej trzustki. Korzyści z takiego zabiegu mogą odnieść chorzy cierpiący na źle regulowaną cukrzycę typu 1, doświadczający zagrażających życiu, nieuświadomionych incydentów hipoglikemii. Po przeszczepieniu wysp trzustkowych konieczne jest leczenie immunosupresyjne (zapobiegające procesowi odrzucenia przeszczepu), dlatego chorzy po transplantacji z powodu nefropatii cukrzycowej są grupą predysponowaną do takiej procedury.

Zobacz, jak wyglądają wnętrza nowego budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej.

Opinie (7)

  • (2)

    Piękne ale to kropla w morzu duża mam jeszcze brakuje

    • 4 1

    • Czemu w artykule (1)

      Brak pełnej informacji o niestety wielu nieudanych zabiegach przeszczepu kończących się zgonem pacjenta , przecież to też jest istotne

      • 0 0

      • Zgonów wcale nie jest tak dużo, choc zawsze 1 to o 1 za dużo;

        • 0 0

  • (1)

    Wczoraj oglądałam świetny program o systemowym algorytmie w UK który dobiera z bazy danych nawet 3 pary (dawcę i jego spokrewnionego biorcę ale nie pasującego) dzięki którym następuje zgodność i wymiana nerek do przeszczepu! Wszystkie 3 pary operowane są jednocześnie, następuje zamiana pasujących doawcow i wszyscy są zadowoleni. Cały proces parowania za pomocą algorytmu trwa uwaga 30 minut! Właśnie dlatego matematyka jest królowa nauk!

    • 7 1

    • Ja niestety

      Znam w rodzinie tylko śmiertelny przypadek po wykonanym przeszczepie , a miałoby być tak wspaniałe , także to tak różnie bywa ....

      • 0 0

  • Potęga wiedzy i umiejętności

    • 0 0

  • Brawo! A Słonia już wywalili?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

konsultacje

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Najczęściej czytane