Niemal 400 marzeń do spełnienia na Dzień Dziecka

5 maja 2020, 8:00
Wioleta Stolarska

Słodycze, huśtawka, pościel, książki, ubrania, środki pielęgnacyjne, zabawki interaktywne, gry czy maskotki - do spełnienia jest kilkaset marzeń dzieci z hospicjum. Często to proste rzeczy sprawiają im ogromną radość. Przed zbliżającym się Dniem Dziecka zebrała je Fundacja Hospicyjna od podopiecznych z całej Polski. W tym roku ze względu na wyjątkowe warunki spowodowane epidemią koronawirusa zamiast gotowych prezentów dzieci proszą o karty podarunkowe.- Nasze dzieci są bardzo doświadczone przez los, wciąż przeżywają żałobę po stracie swoich najbliższych lub są ciężko chore. Siedmioletni Jakub spędzi pierwszy Dzień Dziecka bez swojej mamy. Trzynastoletni Denis nie może doczekać się 1 czerwca - wreszcie choroba jest na etapie remisji, ale chłopiec w swym krótkim życiu przeszedł już zabieg całkowitej resekcji guza mózgu, chemioterapię, radioterapię i chemioterapię podtrzymującą - mówi Anna Włodkowska, Koordynator Funduszu Dzieci Osieroconych. - Przejmujących historii jest tyle, ilu mamy podopiecznych. Ich smutkowi i cierpieniu czasem trudno jest zaradzić, warto jednak pokazać, że nie są same, niezależnie od okoliczności - dodaje.
Każdego roku fundacja z pomocą darczyńców przygotowuje kilkaset prezentów z okazji Dnia Dziecka dla podopiecznych hospicjów z całej Polski.

- Epidemia koronawirusa zmieniła nasze życie i zdominowała media. Z wielką determinacją walczymy o bezpieczeństwo i komfort naszych pacjentów - dzieci i dorosłych w Hospicjum domowym i stacjonarnym im. ks. E. Dutkiewicza SAC. Mimo tej trudnej sytuacji pragniemy pochylić się także nad tymi najmłodszymi, których otaczamy swoją opieką. Pragniemy dać im "Uśmiech Dziecka na Dzień Dziecka" - przekonuje Anna Włodkowska.

Niemal 400 dzieci czeka na prezentMarzą o książkach, słuchawkach, grach, ale mają też zwykłe potrzeby, takie jak środki pielęgnacji, rzeczy potrzebne w codziennej opiece. Spełnienie takiego marzenia może być proste, a radość dzieci jest bezcenna.

Lista dzieci, dla których fundacja poszukuje sponsorów, liczy już prawie 400 imion i każdego dnia się powiększa. Akcja potrwa do 30 maja - do tego czasu można wybrać jedno lub kilkoro dzieci i spełnić jego marzenie. Zgłaszać można się zarówno indywidualnie, jak i grupowo, w tym także ze szkół czy firm. Upragniony prezent często nie kosztuje wiele, ale zawsze jest bezcenny.

- W tym roku ze względu na wyjątkowe warunki prosimy, aby nasze dzieci zamiast konkretnych prezentów otrzymały karty podarunkowe o wartości do 150 zł. Będą mogły samodzielnie wybrać i zakupić wymarzone prezenty pod okiem swoich opiekunów - od razu w sklepie internetowym lub trochę później, gdy będzie to już bezpieczne, w stacjonarnym - wyjaśnia Włodkowska.
Wpłat można dokonywać na rachunek: Bank BOŚ SA O/ Gdańsk 23 1540 1098 2001 5562 4727 0010 z dopiskiem np. "Uśmiech Dziecka na Dzień Dziecka" - Kacperek nr 1. Po wybraniu konkretnego marzenia należy skontaktować się z Anną Włodkowską, e-mail: a.wlodkowska@hospicja.pl lub tel. 668 450 743, aby potwierdzić, czy marzenie nadal jest wolne. Lista jest uaktualniana na bieżąco.

- Prezenty przygotowujemy dla podopiecznych fundacji, ale też ich zdrowego rodzeństwa. Nie moglibyśmy podarować dziecku prezentu, a pominąć jego rodzeństwo tylko dlatego, że jest zdrowe. Ono też często angażuje się w pomoc swojemu bratu lub siostrze - mówi Anna Włodkowska.
Symboliczny finał akcji przypada 1 czerwca - do tego momentu w domach wszystkich dzieci powinny znaleźć się prezenty.
Czy wspierasz akcje charytatywne?
44%

tak, robię to regularnie

49%

tylko wtedy, kiedy coś szczególnie do mnie przemawia

7%

nigdy - nie widzę takiej potrzeby

zakończona

łącznie głosów: 75