Niemal pół tysiąca dzieci z programu in vitro w Gdańsku

11 stycznia 2022, 15:00
Wioleta Stolarska
Gdański program in vitro od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem par starających się o potomstwo. Więcej zdjęć (1)

Gdański program in vitro od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem par starających się o potomstwo.

fot. Edyta Steć/trojmiasto.pl

Gdański program in vitro od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem par starających się o potomstwo.

fot. Edyta Steć/trojmiasto.pl

Miejski program wsparcia leczenia niepłodności w Gdańsku trwa już niemal pięć lat. W tym czasie urodziło się 466 dzieci. Tylko w ubiegłym roku na świat przyszło 146 nowych mieszkańców Gdańska.Gdańsk to pierwsze miasto na Pomorzu, które podjęło decyzję o wsparciu prokreacji mieszkańców.

- Zbliżamy się do liczby pół tysiąca dzieci, które przyszły na świat w ramach miejskiego programu in vitro. W samym tylko 2021 r. przyszło na świat 146 gdańszczanek i gdańszczan. 117 pań jest w tej chwili w ciąży, a osiem z nich spodziewa się co najmniej bliźniaków. Serdeczne gratulacje dla szczęśliwych rodziców - poinformowała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Inicjatywa od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem par starających się o potomstwo. W ramach wsparcia pacjenci mogą liczyć na dofinansowanie do specjalistycznych zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości 5 tys. zł.

- Pary mogą zgłaszać się cały czas do realizatorów. Uwzględnić należy, że często przed przystąpieniem do programu (w rozumieniu skorzystania z zabiegów objętych procedurą dofinansowania) pary wymagają dodatkowej diagnostyki stanu zdrowia bądź dodatkowego leczenia (niedofinansowywanych ze środków miejskich), stąd przystąpienie do programu nie zawsze od razu oznacza możliwość skorzystania z procedury dofinansowywanej - informuje gdański magistrat.

Ginekolodzy w Trójmieście


Kto i na jakich warunkach może skorzystać?Program miejski skierowany jest do par (kobieta i mężczyzna w związku małżeńskim lub partnerskim) mieszkających na terenie Gdańska i rozliczających się w tym mieście z podatków. Warunkiem jest stwierdzenie wskazań do zabiegu in vitro - gdy leczenie innymi metodami nie daje rokowań lub w przeszłości nie doprowadziło do ciąży. Konieczne jest przejście kwalifikacji medycznej.

Dodatkowo kobieta powinna mieć między 20 a 40 lat (dopuszcza się kwalifikację kobiet do 42 roku życia i ew. pacjentek od 18 roku życia poddawanych leczeniu gonadotoksycznemu). W programie przewidziano dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł do trzech procedur in vitro. Koszty m.in. dodatkowych badań laboratoryjnych, konsultacji specjalistycznych, procedur uzupełniających terapię (diagnostycznych, zabiegowych, embriologicznych) pozostają po stronie pary.

Czytaj też: Setne dziecko urodziło się z gdańskiego programu in vitro

Aby zgłosić się na wizytę kwalifikującą do programu miasta Gdańska, wystarczy zgłosić się do jednego z realizatorów programu. W Klinice Invicta w Gdańsku można kontaktować się poprzez infolinię 58 58 58 800 lub odwiedzić stronę. Ośrodek Gameta Gdynia Centrum Zdrowia - tel. 58 526 10 02, 58 664 25 25.

Szkoły rodzenia w Trójmieście


Program do 2025 r.Program Wsparcia Prokreacji Dla Mieszkańców Gdańska ruszył w lipcu 2017 r. Decyzja o wsparciu finansowym par mających kłopot z płodnością była reakcją samorządu na wycofanie się rządu z ministerialnego programu refundowania kosztów zabiegu in vitro, który zakończył się w czerwcu 2016 r.

Na realizację modułu medycznego miasto rocznie przeznacza ok. 1 mln zł, to dofinansowanie ok. 200 procedur. Miejski program wsparcia leczenia niepłodności w Gdańsku będzie kontynuowany do 2025 r.
Czy zdecydował(a)byś się na zabieg in vitro?
70%

tak, gdyby była taka konieczność

7%

tak, chciał(a)bym, jednak to dość droga procedura

4%

raczej nie, raczej myślał(a)bym o adopcji

12%

nie, są inne metody leczenia niepłodności

7%

nie planuję mieć dzieci

zakończona

łącznie głosów: 716

Opinie wybrane


wszystkie opinie (220)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.