Nowa pediatria w gdyńskim szpitalu. "W tydzień trafiło tu już 50 małych pacjentów"

9 czerwca 2021, 16:30
Piotr Kallalas
Otwarcie pediatrii w Gdyni - Szpital Miejski Wincentego a Paulo Więcej zdjęć (13)

Otwarcie pediatrii w Gdyni - Szpital Miejski Wincentego a Paulo

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Otwarcie pediatrii w Gdyni - Szpital Miejski Wincentego a Paulo

fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Z początkiem czerwca gdyński Oddział Pediatryczny wrócił do Szpitala św. Wincentego a Paulo, gdzie oddano do użytku całkowicie odnowioną część znajdującą się na IV piętrze.W środę odbyła się oficjalna inauguracja gdyńskiego Oddziału Pediatrycznego, który właśnie przeszedł gruntowną modernizację. To właściwie symboliczne otwarcie, bowiem od kilku dni są tu już leczeni pacjenci.

- W nowej odsłonie oddział funkcjonuje od 1 czerwca i od tego czasu obserwujemy duże zainteresowanie - trafiło do nas około 50 pacjentów, a 30 już zostało wypisanych. Wynika to między innymi z obserwowanego wzrostu liczby infekcji w ostatnim czasie - mówi dr Monika Piślewska-Mędrzycka, ordynator oddziału pediatrii.

Poprawa warunków hospitalizacji i pobytu rodzicówW zmodernizowanym oddziale ostatecznie nie zwiększono liczby łóżek, jednak znacząco poprawiono standard hospitalizacji. Przede wszystkim mali pacjenci mogą liczyć na kameralne sale, które posiadają oddzielną infrastrukturę sanitarną, a także specjalne, rozkładane fotele dla towarzyszących opiekunów.

- Nowy oddział dysponuje 30 łóżkami na dwóch odcinkach - dla dzieci starszych i młodszych. Łącznie jest to 21 sal z oddzielnymi węzłami sanitarnymi - łazienkami z prysznicem i toaletą. Jest to duże udogodnienie zwłaszcza dla pacjentów i ich opiekunów. Ze względu na to, że oddział ma charakter infekcyjny, separowanie przestrzeni nie tylko podnosi komfort, ale również zwiększa bezpieczeństwo - podkreśla dr Monika Piślewska-Mędrzycka.
W placówce funkcjonuje teraz siedem sal dla dzieci powyżej 3 roku życia i 11 sal dla najmłodszych pacjentów. Warto podkreślić, że chorzy znajdujący się na oddziale mogą również skorzystać ze wsparcia psychologicznego.

Wyczekiwana restrukturyzacjaPoczątkowo inwestycja, która miała zakończyć się pod koniec ubiegłego roku, była wyceniana na 4,85 mln zł. Ostatecznie koszt remontu wyniósł 5,13 mln zł, co zostało pokryte przez pomorski samorząd i miasto.- Tym razem, dzięki przekazanym przez nas środkom, udało się wyremontować Oddział Pediatryczny i zlokalizować go w jednym szpitalu. Dzięki temu mali pacjenci będą mieli bardziej komfortowe warunki pobytu, diagnostyki i leczenia. Skorzystają też rodzice naszych podopiecznych, bo oddział znajduje się w Szpitalu św. Wincentego a Paulo, czyli w centrum Gdyni - powiedział marszałek Mieczysław Struk.
Przypomnijmy, że do tej pory w Gdyni funkcjonowały dwa ośrodki pediatryczne: w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni i w Szpitalu Miejskim św. Wincentego a Paulo. Na czas remontu śródmiejska placówka została przeniesiona do Redłowa. Obecnie, po oddaniu nowego oddziału - jednostka będzie mieścić się w centrum.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (28)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.