stat

Nowe akceleratory do jeszcze lepszej radioterapii w UCK

24 października 2019, 16:30
Wioleta Stolarska

Pracownia Teleterapii UCK wzbogaciła się o dwa nowoczesne akceleratory, każdy z nich o wartości 10 mln. Urządzenia te pozwalają na wyjątkowo precyzyjne naświetlanie pacjentów onkologicznie chorych. - Dzięki nim możliwe jest precyzyjne napromieniowanie obszaru guza i z maksymalną ochroną sąsiednich zdrowych tkanek - podkreśla prof. Rafał Dziadziuszko, koordynator pracowni.Klinika Onkologii i Radioterapii, która mieście się w nowym Centrum Medycyny Nieinwazyjnej to największa w województwie pomorskim placówka onkologiczna, która realizuje najnowocześniejsze metody leczenia i prowadzi badania kliniczne.

W jej skład wchodzi nowo otwarta pracownia Teleterapii, która przeprowadza terapie pacjentów nowymi najwyższej klasy akceleratorami.

- Z technicznego punktu widzenia spełniają wszystkie możliwości nowoczesnej, wysoce precyzyjnej radioterapii: radioterapię stereotaktyczną, która polega na podaniu jednej lub kilku wysokich dawek promieniowania na obszar guza, z maksymalną ochroną sąsiednich zdrowych tkanek. Możliwa jest również radioterapia z kontrolą oddechu, polegająca na wyłączaniu wiązki promieniowania w określonej fazie oddychania. Metoda ta pozwala precyzyjnie napromienić zmianę, a równocześnie znacząco oszczędzić zdrowy miąższ płuca - tłumaczy prof. Rafał Dziadziuszko, koordynator pracowni Teleterapii.
Jak podkreśla, w klinice pracuje bardzo doświadczona kadra specjalizująca się w leczeniu określonych lokalizacji narządowych nowotworów. Specjaliści z UCK biorą udział w toczących się międzynarodowych badaniach klinicznych, zmieniających standardy postępowania podczas leczenia.

- Nasze aparaty do radioterapii pozwalają osiągnąć najwyższy wskaźnik wyleczeń przy jak najmniejszym ryzyku powikłań. Uzyskane przez nas wyniki nie odbiegają od uzyskiwanych w czołowych szpitalach na świecie - dodaje profesor.
Czytaj też: Immunoterapia pomoże w leczeniu raka

Ponad 2 tys. pacjentów rocznie korzysta z radioterapiiW Polsce obecnie odnotowuje się 160 tys. zachorowań na nowotwory rocznie. Około 60 proc. chorych otrzyma w którymś momencie leczenia radioterapię. Zapotrzebowanie na tego typu urządzenia jest duże i w związku ze zwiększającą się zachorowalnością na nowotwory będzie rosło. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne posiada w sumie pięć akceleratorów do radioterapii. Koszysta z nich ok. 2,3 tys. pacjentów rocznie.

Inną formę leczenia promieniowaniem jonizującym oferuje równocześnie otwierany Zakład Brachyterapii, którym kieruje dr n. med. Ewa Bednaruk-Młyński. Metoda ta wykorzystuje izotopy promieniotwórcze umieszczane w bezpośrednim sąsiedztwie guza nowotworowego, co pozwala oszczędzić zdrowe tkanki znajdujące się obok nowotworu.

Pracownia dostała najnowocześniejszy aparat do brachyterapii o wysokiej mocy dawki (HDR). Pozwoli to rozszerzyć wskazania do tej metody i zwiększyć bezpieczeństwo leczenia.

Czytaj też: Nowa aplikacja Centrum Chorób Piersi UCK. Pierwsza taka w Polsce

W ciągu roku w klinice Onkologii i Radioterapii UCK leczenie otrzymuje ponad pięć tysięcy chorych, w tym większość w trybie ambulatoryjnym.
Czy ty lub bliska ci osoba korzystaliście z radioterapii?
18%

korzystałe(a)m

52%

osoba z mojej rodziny korzystała

13%

osoba z moich znajomych korzystała

17%

nie korzystałe(a)m i nie znam nikogo kto by korzystał

zakończona

łącznie głosów: 246