Nowe mobilne TK w Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni

1 lipca 2020, 15:30
FK

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego poszerzyło swoje możliwości diagnostyczne o nowoczesną mobilną Pracownię Tomografii Komputerowej. Uroczyste otwarcie odbyło się 1 lipca br. na terenie kompleksu szpitalnego przy ul. Powstania Styczniowego 9B w Gdyni.Do pracowni zakupiono nowoczesny tomograf komputerowy SOMATOM go.Top, który umożliwia szybkie i właściwe rozpoznanie oraz sprawdzenie efektów wdrożonej terapii. Sprzęt pozwala też na bardziej komfortowe badanie małych pacjentów.

- Jest to nowoczesny aparat TK, wielorzędowy, 124-warstwowy, który umożliwia doskonałą diagnostykę wszystkich struktur anatomicznych, ale także tych najbardziej wymagających, np. badania TK serca czy tętnic wieńcowych. Aparat ten umożliwia wykonywanie badań z niewielką dawką promieniowania, co jest niezwykle istotne u pacjentów pediatrycznych - wyjaśniła prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed.
To drugi aparat TK dostępny w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej. Pozwoli on nie tylko na lepsze leczenie i diagnostykę chorych, ale także na prowadzenie badań naukowych oraz szkolenie rezydentów i studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Inwestycja za blisko 3,2 mln złRealizacja inwestycji była możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia, które przekazało środki na zakup aparatu w kwocie blisko 3 mln 200 tys. zł. Prace budowlane wynoszące niemal 200 tys. zł udało się sfinansować dzięki pomocy darczyńców.

- Wysokiej klasy tomograf komputerowy został zakupiony ze środków Ministerstwa Zdrowia na walkę z epidemią COVID-19 - mówił prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed. - Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom było możliwe szybkie i sprawne wzbogacenie o ten bardzo ważny sprzęt diagnostyczny Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej. Szpitala, który jako pierwszy był w pełni przygotowany do sprawowania profesjonalnej opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem, za co dziękuję dyrekcji i całemu personelowi UCMMiT.

Nie tylko dla chorych na COVID-19Mimo że jest to aparat, który został zakupiony ze środków na walkę z epidemią COVID-19, będzie on służył wszystkim pacjentom leczonym w szpitalu.

- Dzięki nowemu sprzętowi będziemy mogli wykonywać jeszcze więcej badań, a tym samym jeszcze lepiej służyć mieszkańcom nie tylko Gdyni, ale i całego Pomorza - dodał prof. Marcin Renke, dyrektor UCMMiT .

FK