Nowe obostrzenia od 1 grudnia przez nowy wariant koronawirusa

29 listopada 2021, 14:35
Wioleta Stolarska
Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia, które wejdą w życie od 1 grudnia. Związane są one z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa. Więcej zdjęć (3)

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia, które wejdą w życie od 1 grudnia. Związane są one z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa.

fot. KPRM

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia, które wejdą w życie od 1 grudnia. Związane są one z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa.

fot. KPRM

Od 1 grudnia Ministerstwo Zdrowia wprowadza obostrzenia w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa SARS-CoV-2 - Omikron. Oznacza to, że m.in. do sklepów, kin czy restauracji będzie mogło wejść mniej osób. Do tych limitów nie są wliczane osoby zaszczepione. - Mamy świadomość, że rozprzestrzenianie nowego wirusa to 2-4 miesiące. Działania, które będziemy podejmowali w kraju, nie są skierowane tylko na to, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.Szczepienia przeciw COVID-19 w Trójmieście. Znajdź punkt szczepień


- Pojawienie się nowej mutacji i związane z tym ryzyko to w naszej ocenie przesłanki, które powodują, że musimy zmienić podejście. Chcemy doprowadzić do sytuacji, by bieżąca fala szybciej spadała i ewentualne ryzyko przyspieszenia procesów epidemicznych było przy mniejszej liczbie zakażeń - powiedział Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia. - Po pierwsze, wszystkie obiekty, w których mieliśmy limit zapełnienia 75 procent, zostaną zmniejszone do 50 procent. Gastronomia, hotele, kina, teatry, domy kultury, koncerty, baseny, aquaparki. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach. Zgromadzenia i uroczystości - wesela, komunie, dyskoteki. Obecnie limit 150 osób, zmieniamy na 100 osób. Wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi. Obecnie limit 500 osób, zmieniamy go na 250 osób. W siłowniach, klubach fitness, gdzie mieliśmy liczone obłożenie na metry kwadratowe - była 1 osoba na 10 m kw., podnosimy do 1 osoby na 15 m kw. - wyliczył.
Regulacje będą obowiązywały od 1 grudnia do 17 grudnia włącznie. Do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione.

- Po stronie organizatorów imprezy jest wydanie regulaminu imprezy lub funkcjonowania obiektu i udostępnianie budynku w taki sposób, by te limity zostały spełnione. Inspekcja sanitarna będzie weryfikowała, czy nie przebywa tam więcej osób - powiedział Krzysztof Saczka, szef GIS.
Jak dodał minister zdrowia, rozporządzenie daje możliwości organizatorom, by w ramach organizowanego przedsięwzięcia określali wewnętrzne regulaminy.

- Jeśli limit zostaje przekroczony, to jest domyślna zgoda osoby, która chce wejść, że pokazuje paszport covidowy - wyjaśnił.
Czytaj też: Jest rekomendacja ws. szczepień u dzieci w wieku 5-11 lat

Zakaz lotów do krajów afrykańskich i kwarantanna dla podróżnychPonadto z początkiem grudnia zostaną uszczelnione granice. Dla przybywających z krajów, w których wykryto już nowy wariant Omikron, czekać będzie obowiązkowa kwarantanna.

- Obserwując teraz ten proces i zwiększone ryzyko, to zdecydowanie jest to element, który zmienia nasze podejście w sprawie dalszej walki z pandemią. Musimy docenić wagę tego ryzyka, jakim jest pojawienie się wariantu Omikron. Przygotowaliśmy alertowy pakiet obostrzeń, który składa się z dwóch elementów. Pierwszy to uszczelnienie granic. Podążając za rekomendacjami ECDC, wydajemy zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich. Osoby, które będą wracały z tych krajów, będą miały 14 dni kwarantanny, z której nie będzie możliwości zwolnienia testem - powiedział minister zdrowia.
Czytaj też: "Szczepienie daje nam szansę na przeżycie, ale bezpieczeństwo zależy od ludzi wokół nas"

Drugi element to zmiana zasad dla osób, które podróżują do Polski spoza strefy Schengen. Kwarantanna będzie wydłużona do 14 dni. Zwolnienie może być dopiero po 8 dniach, po wykonaniu testu PCR.

Jak zapowiedział Niedzielski, wraz z rozwojem sytuacji te decyzje mogą być zmienione.
Czy popierasz wprowadzone obostrzenia?
22%

tak

33%

tak i moim zdaniem są za słabe

3%

są w niektórych przypadkach za ostre

42%

nie popieram

zakończona

łącznie głosów: 4961

Opinie wybrane