stat

Nowoczesne łóżka dla małych pacjentów. "To prawdziwe mercedesy"

5 grudnia 2019, 11:00
ws

Dziewięć elektrycznie sterowanych łóżek przekazała Oddziałowi Hematologii Dziecięcej UCK Fundacja z Pompą - Pomóż Dzieciom z Białaczką. Sprzęt wart jest niemal 170 tys. - Są jak mercedesy wśród szpitalnych łóżek - przekonuje ordynator kliniki."Eleganza 2 Premium" i "Tom 2" to elektrycznie sterowane nowoczesne łóżka, zamawiane do najnowocześniejszych szpitali w Europie.

- Te łóżka to prawdziwe mercedesy - mówi prof. Elżbieta Adamkiewicz-Drożyńska, ordynator Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK. - Materac przeciwodleżynowy, opcja ustawienia wysokości w poziomie, co umożliwia dostosowanie łóżka do wieku pacjenta, i wiele innych - to tylko niektóre z ich funkcji - dodaje.
Od teraz korzystać z nich mogą wszyscy pacjenci Oddziału Hematologii Dziecięcej, w którym diagnozowane i leczone są hematologiczne choroby nowotworowe, takie jak białaczki czy chłoniaki, oraz nieonkologiczne zaburzenia hematologiczne, zaburzenia immunologiczne wrodzone i nabyte.

23 łóżka dla małych pacjentówPrzekazany sprzęt to dziewięć brakujących łóżek. Już wcześniej w 2018 roku Fundacja z Pompą - Pomóż Dzieciom z Białaczką obdarowała Klinikę Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK pierwszą transzą nowoczesnych łóżek. Wtedy przekazano łącznie 14 łóżek: 10 pełnowymiarowych oraz cztery niemowlęce. 4 grudnia 2019 na Oddział Hematologii Dziecięcej dostarczono kolejne dziewięć łóżek (wśród których znalazło się jedno dla najmłodszych dzieci).

Łóżka zakupione zostały przez Fundację z Pompą - Pomóż Dzieciom z Białaczką za środki przekazane od sponsorów i ze zbiórki publicznej. Wsparcia w zakupie udzieliły firmy LPP i Apteki Gemini. Na całość wydano 322 100,93 zł, przy czym od 2018 roku wartość rynkowa łóżek wzrosła.

Fundacja z Pompą - Pomóż Dzieciom z Białaczką działa na rzecz Oddziału Hematologii Dziecięcej gdańskiego UCK, jego pacjentów i ich rodzin. Organizuje zajęcia muzyczne i plastyczne dla dzieci i wsparcie psychologiczne dla rodziców. Fundację założyli w 2013 roku rodzice dzieci, które wówczas leczyły się z nowotworów krwi.

ws