stat

O karmieniu piersią w Gdyni

15 maja 2019, 12:00
ws

Rodzice, lekarze, położne, doradcy laktacyjni czy promotorzy karmienia piersią - wszyscy zainteresowani mogą wziąć udział w piątej jubileuszowej edycji Konferencji Laktacyjnej w Gdyni. Głównym tematem spotkania będzie oczywiście karmienie piersią, ale nie zabraknie również tematów związanych z kobietą ciężarną czy karmiącą mamą.Konferencja odbędzie się 18 maja od godz. 9 do 18.30 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. To kolejne spotkanie ze specjalistami medycznymi i promotorami laktacji. Konferencja skierowana jest do wszystkich osób, którym temat naturalnego karmienia niemowląt i małych dzieci jest bliski: rodziców, lekarzy, położnych, doradców laktacyjnych czy promotorek karmienia piersią.

Czytaj też: Pierwszy na Pomorzu bank mleka kobiecego powstanie w Gdyni

Najlepsze, co można dać dzieckuŚwiatowa Organizacja Zdrowia zaleca karmić dziecko mlekiem matki min. do 6. miesiąca życia. Duży nacisk na wsparcie przyszłych mam w laktacji kładą również nowe przepisy okołoporodowe.

Pozytywnych aspektów karmienia piersią jest wiele. Mleko zawiera przeciwciała na te choroby, na które chorowała matka, mikroelementy, tłuszcze, laktozę, witaminy, hormony wzrostu, komórki macierzyste oraz enzymy, ułatwiające dziecku trawienie. Specjaliści przekonują też, że matka karmiąca o wiele szybciej wraca do formy po porodzie. Ale karmienie piersią to nie tylko korzyści zdrowotne i ekonomiczne.

Wśród wielu zalet karmienia naturalnego nie można pominąć kwestii psychologicznych. To wspaniałe doświadczenie bliskości, budowania ważnej relacji, która pozostanie na całe życie.

Czytaj też: Oddała 35 litrów własnego mleka dla innych dzieci

Od laktacji po domowe porody i rolę ojcaKonferencja laktacyjna to wydarzenie promujące pozytywne aspekty karmienia piersią.

- Pragniemy stworzyć możliwość udzielenia wsparcia każdej kobiecie karmiącej oraz pokazać, w jaki sposób tej pomocy udzielać. Jesteśmy głęboko przekonani, iż najlepszy start dla noworodka to właśnie mleko matki - przekonują organizatorzy.
Rodzice i specjaliści będą mogli skorzystać z warsztatów tematycznych, a także tradycyjnych wykładów. Tematem przewodnim konferencji będzie oczywiście laktacja, ale nie zabraknie na niej również tematów pobocznych, choć ściśle związanych z kobietą ciężarną czy karmiącą mamą.

Podczas spotkania poruszone zostaną wątki dotyczące mikrobiomu, porodów domowych, zdrowia fizycznego i psychicznego kobiety ciężarnej, karmiącej, jak i tej będącej niedługo po porodzie z uwzględnieniem problemów uroginekologicznych w okresie połogu i tuż po nim.

Wśród paneli tematycznych znajdą się również te, które dotyczyć będą zagadnień z dziedziny alergologii czy logopedii w kontekście karmienia piersią. Studenci kierunków medycznych i przedstawiciele personelu medycznego będą mogli skorzystać z certyfikowanych warsztatów. Również ojcowie znajdą coś dla siebie. Przygotowany bowiem został dla nich specjalny panel, na którym prelegenci spojrzą na laktację w nieco inny sposób.

Czytaj też: Bank mleka kobiecego w Redłowie. Pomóż chorym dzieciom

Konferencja jest bezpłatna i dostępna dla wszystkich specjalistów medycznych, rodziców oraz osób wspierających kobiety karmiące naturalnie. Spotkanie organizowane jest przez Fundację Matka Natura, Szkołę Rodzenia POZ Medik oraz Gdyńskie Centrum Zdrowia. Udział w konferencji jest bezpłatny.
Czy miałaś problemy z karmieniem piersią?
30%

tak, ogromne, ale przezwyciężyłam trudności i udało się

31%

tak, ale tylko w pierwszych dniach po porodzie

28%

nie, od razu wszystko się udało

11%

nie, bo nie chciałam karmić piersią i od razu wprowadziłam mleko modyfikowane

zakończona

łącznie głosów: 281

ws